Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Włosy w ciąży i w pierwszym kwartale po porodzie

Wypadające w czasie ciąży włosy, mogą sygnalizować zdrowotny problem

Podczas ciąży nieustannie zmienia się wygląd włosów. Ciążowa burza hormonów wywiera duży wpływ na kondycję włosów przyszłej mamy. Na szczęście z reguły oddziałuje pozytywnie, niemniej nie zwalnia to ciężarnej z obowiązku regularnej pielęgnacji kosmyków, bowiem podwyższony poziom estrogenów, może przyczynić się do utraty części włosów.

Jeśli przed ciążą twoje włosy wykazywały tendencję do nadmiernego przetłuszczania, możesz w ciąży spodziewać się wzmożonego łojotoku skóry głowy.

Fot. iStockphoto

Jeśli przed ciążą twoje włosy wykazywały tendencję do nadmiernego przetłuszczania, możesz w ciąży spodziewać się wzmożonego łojotoku skóry głowy.

To jak włosy zareagują na podwyższony poziom hormonów, uzależnione bywa od kondycji włosów przed ciążą i od trymestru ciąży, w którym się jest. W przypadku włosów wykazujących tendencję do nadmiernego przetłuszczania, można spodziewać się wzmożonego łojotoku skóry głowy, a tym samym z potrzebą częstszego niż do tej pory ich mycia.

Wiadomo, że ciąża to czas, w którym organizm kobiety wymaga szczególnej pielęgnacji i opieki. Jakiekolwiek niedobory substancji odżywczych mogą również znacznie przyczynić się do obniżenia kondycji pasm, jak również ich wypadania. Jeśli więc zauważyłaś, że twoje włosy stały cieńsze i słabsze, w pierwszej kolejności powinnaś dokładniej przyjrzeć się swojemu codziennemu jadłospisowi. Niebagatelną rolę odgrywa obecność składników takich jak chociażby żelazo czy cynk, bezpośrednio powiązanych zarówno ze wzrostem, jak i – w przypadku niedoborów - z utratą włosów.

Jeśli ilość wypadających podczas ciąży włosów jest jedynie nieco zwiększona, nie ma powodu do paniki. Jeśli jednak zauważysz, iż problem wypadania włosów przybiera na sile, bez wahania udaj się z wizytą do poradni lekarskiej. Utrata kosmyków może bowiem stanowić jedynie pierwszy, alarmujący czynnik, za pomocą którego twój organizm sygnalizować może poważniejsze problemy zdrowotne.

Problemem większości kobiet nie jest jednak wypadanie włosów w trakcie ciąży, a ich znaczna utrata około trzeciego miesiąca po urodzeniu dziecka. Podwyższony podczas ciąży poziom estrogenów po urodzeniu dziecka zaczyna wracać do normy, a jego gwałtowny spadek negatywnie wpływa na kondycję włosów. Ich objętość powraca do stanu sprzed ciąży.

Oczywiście zarówno w trakcie ciąży, jak i po urodzeniu dziecka, niebagatelny wpływ na stan zdrowia twoich włosów, ma odpowiednia pielęgnacja. Naturalne, delikatne szampony oraz łagodne przeczesywanie kosmyków za pomocą szerokiej szczotki to podstawa ich piękna i zdrowia. Podczas rozczesywania nie wolno wyrywać włosów ani też nie należy wiązać ich w sposób mogący dodatkowo „szarpać” kosmyki.

 

*Adrianna Jakubczyk jest autorką portalu poświęconego włosom www.handsomemen.pl

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: uroda, kosmetyki dla mamy, dieta mamy, ciężarna, ciąża

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Aktualnie obowiązują dwa oznaczenia noworodka  plastikowe opaski na rączkę i na nóżkę dziecka. Matka otrzymuje identyfikator.

Czy w szpitalu mogą zamienić nam dziecko

Choć położne zapewniają, że dziś są takie oznakowania dzieci i matek w szpitalu, że nikt ze szpitala nie wyjdzie z nie swoim dzieckiem, lepiej się maleństwu od początku dobrze przyglądnąć. Tak na wszelki wypadek.

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj