Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Ćwiczenia w ciąży: z fizjoterapeutą i pod kontrolą lekarza

Sport jest zdrowy dla mamy i dziecka, ale...

Panuje moda na bycie fit - nawet wśród kobiet w ciąży. Przyszłe matki wrzucają swoje zdjęcia z treningów, ciężarne gwiazdy promują aktywny styl życia. Czy ćwiczenia w ciąży to dobry pomysł? Jak ćwiczyć w czasie ciąży, by nie zaszkodzić sobie i przede wszystkim dziecku?

Zdecydowana większość ciężarnych może uprawiać sport niemal do dnia porodu. Rodzaj aktywności warto jednak skonsultować ze specjalistą

Fot. Fotolia

Zdecydowana większość ciężarnych może uprawiać sport niemal do dnia porodu. Rodzaj aktywności warto jednak skonsultować ze specjalistą

Jedna z modelek, Sarah Stage, aż do rozwiązania trenowała i wrzucała na Instagram zdjęcia z treningów. Kobieta, będąc w zaawansowanej ciąży, miała bardzo umięśniony brzuch, co wzbudziło u jednych podziw, u innych krytykę. Po urodzeniu dziecka od razu wróciła do formy i chwali się szczupłą, umięśnioną sylwetką.

Lekarze podkreślają, że aktywność fizyczna w ciąży jest wskazana, ale z umiarem. Dobrany do możliwości i stanu zdrowia przyszłej mamy ruch, w połączeniu z prawidłowo skomponowanym jadłospisem, może zdziałać wiele dobrego i ma ogromny wpływ zarówno na zdrowie jej, jak i dziecka. - Wspomaga prawidłowy przebieg ciąży i rozwój wewnątrzmaciczny płodu, warunkuje właściwą masę urodzeniową dziecka i pomaga chronić przed wieloma patologiami takimi jak nadciśnienie czy cukrzyca. Nie można tez zapomnieć o pozytywnym wpływie aktywności fizycznej na samopoczucie ciężarnej, która dzięki wydzielanym w trakcie ćwiczeń endorfinom ma lepszy humor i więcej energii, a dodatkowo zyskuje lepszą kontrolę nad własnym ciałem, co z kolei przekłada się na lepszą współpracę przy porodzie i jego lżejszy przebieg - mówi dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog, ordynator Kliniki Położnictwa i Zdrowia Kobiety w Szpitalu Medicover.

Ćwiczenia w ciąży usprawniają także funkcjonowanie układu krążenia i oddechowego, zmniejszają ciążowe dolegliwości takie jak bóle kręgosłupa i stawów, obrzęki, żylaki czy zaparcia. - Nie wykazano dotychczas wzrostu ilości wad płodów u ciężarnych, ćwiczących intensywnie w porównaniu do ciężarnych nie uprawiających sportu. Co więcej, udowodniono, że o 30-50 proc. mniejsze jest ryzyko wystąpienia wad układu nerwowego płodu u ciężarnych ćwiczących regularnie. Zgodnie z aktualnym piśmiennictwem, nie ma związku ze zwiększonym ryzykiem poronienia a uprawianiem sportu (bieganie rekreacyjne, aerobik). Takie ryzyko rośnie u kobiet, wykonujących ćwiczenia o dużej intensywności we wczesnej ciąży. W dużym duńskim badaniu ponad 100 tys. ciężarnych, wykazano wzrost ryzyka poronienia w przypadku dużych obciążeń fizycznych w okresie zagnieżdżania się zarodka, nie stwierdzono natomiast różnic w ilości poronień miedzy 19-22 tygodniem ciąży, bez względu na typ uprawianego sportu - mówi dr n. med. Ewa Surynt, specjalistka ginekologii z Centrum Medycznego ENEL-MED. Dlatego jeśli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań, warto uprawiać sport w ciąży.

 

Ćwiczenia w ciąży: przykłady

Rodzaj aktywności fizycznej w ciąży oraz jej poziom intensywności powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym. Bardzo ważne jest, by ruch był dopasowany do przebiegu ciąży, zdrowia kobiety, a także wcześniejszych jej nawyków i stylu życia, ponieważ ciąża to nie jest czas na wprowadzanie nowych dyscyplin sportowych czy diametralną zmianę trybu życia. - Ciężarne, które ćwiczyły przed ciążą, mogą nadal uprawiać sport o tym samym natężeniu, zaś panie rozpoczynające aktywność w ciąży, powinny zacząć od aktywności o małym nasileniu - mówi dr Kurowska.

Jakie ćwiczenia są zalecane w ciąży? Ćwiczenia powinny być jak najmniej urazowe, nie zaleca się w związku z tym sportów kontaktowych bądź związanych z ryzykiem upadku, np. jazdy na nartach, jazdy konnej, wspinaczki, sportów walki, tenisa czy surfingu. Zakazane są również intensywne ćwiczenia prowadzące do wzrostu temperatury ciała, ponieważ hipertermia może spowodować wady płodu. Spacer, bieganie, jazda na rowerze, pływanie, pilates - minimum 30 minut przez co najmniej trzy dni w tygodniu - to najczęściej zalecane formy aktywności dla przyszłych mam. Warto pamiętać, że w miarę wzrastania ciąży, rośnie także obciążenie kręgosłupa, a to oznacza, że aktywność fizyczną należy odpowiednio zmieniać i zmniejszać. - Zachęcam panie do ćwiczeń pod okiem specjalistów, którzy mają doświadczenie w pracy z kobietami ciężarnymi. Oni wybiorą najbezpieczniejsze ćwiczenia, nawet na mięśnie brzucha, których w czasie ciąży nie należy unieruchamiać, jeśli oczywiście lekarz na to pozwoli - mówi dr Ewa Kurowska.

 

Ćwiczenia w ciąży: przeciwwskazania

Jeśli podczas aktywności fizycznej wystąpią objawy takie jak: krwawienie z dróg rodnych, duszność spoczynkowa, zawroty i bóle głowy, ból w klatce piersiowej, objawy porodu przedwczesnego, brak ruchów płodu, odpływanie płynu owodniowego, wówczas należy przerwać ćwiczenia i skontaktować się z lekarzem.

Nie wszystkie przyszłe mamy mogą być aktywne w czasie ciąży. Sportów nie poleca się kobietom z wadami serca, chorobami płuc, niewydolnością cieśniowo-szyjkową, będącym w ciąży mnogiej, paniom, którym zagraża przedwczesny poród, ciężarnym, u których występuje krwawienie z dróg rodnych, łożysko przodujące w III trymestrze, przedwczesne odpłynięcie płynu owodniowego, nadciśnienie indukowane ciążą i stan przedrzucawkowy, ciężka anemia, zaburzenia rytmu serca, słabo kontrolowane nadciśnienie, cukrzyca, padaczka i nadczynność tarczycy.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: ćwiczenia, ciąża

Polecamy

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj