Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Mama na zakupach. Dlaczego warto inwestować w dobre buty?

Zdrowe stopy to podstawa

Mamy wybierając się do sklepu po buty dla dziecka często wychodzą z najtańszym modelem obuwia. Wyrzuty sumienia usprawiedliwiamy tłumacząc sobie, że i tak za chwilę dziecko z nich wyrośnie lub je zniszczy. I choć na pierwszy rzut oka buty za kilkadziesiąt złotych wydają się dobre i ładnie wyglądają, mogą szkodzić naszemu dziecku. Dlaczego tanie obuwie to tylko pozorna oszczędność?

Buty BARTEK

Fot. BARTEK

Buty BARTEK

Buty BARTEK
Buty BARTEK

Instytut Przemysłu Skórzanego już od 30 lat prowadzi obserwacje dotyczące dziecięcego obuwia. Wnioski nie są optymistyczne. Wielu rodziców nie wie, jak dobrać odpowiednie obuwie dla swojej pociechy. Lekarze potwierdzają, że wiele problemów ze stopami spowodowanych jest nieprawidłowo dopasowanym obuwiem. Jakie błędy najczęściej popełniamy? Kupujemy najtańsze obuwie, które nie zapewnia stopom odpowiedniej stabilności. Wiele mam zakłada też dziecku obuwie używane, co może skutkować, że dziecko ze zdrowymi stopami, będzie naśladowało błędy poprzednika, np. źle stawiało kroki. Istnieje też ryzyko, że maluch zarazi się grzybicą. Wielu rodziców poszukuje obuwia z wkładkami ortopedycznymi. To mit, że zapewnimy w ten sposób prawidłowy rozwój stopy. Zdarza się też, że nie zwracamy uwagi na materiał, z którego wykonane są buciki. W Europie przeprowadzono badania tanich modeli butów i okazało się, że zawierają substancje rakotwórcze.

Profilaktyka się opłaca

Już wiele osób przekonało się, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. „Pracując z dziećmi na co dzień mam do czynienia z zaburzeniami rozwoju kończyn dolnych. Wiem, że właściwie ukształtowana stopa jest odpowiedzialna za odpowiedni rozwój kończyn dolnych i kręgosłupa. Każda nieprawidłowość w budowie stopy powoduje zaburzenia biomechaniki kolan, bioder i kręgosłupa, co prowadzi do zaburzeń w ich rozwoju. Obuwie ma za zadanie jedynie odtwarzać fizjologiczną biomechanikę stopy, umożliwiając jej prawidłowy wzrost. Od chwili postawienia pierwszego kroku stopa rozwija się. Ponieważ za rozwój i prawidłowe ukształtowanie stopy w dużej mierze odpowiedzialne są mięśnie, dlatego obuwie powinno być dobrane tak, by mogły one działać w pełnym, fizjologicznym zakresie. Okres od początku chodzenia do około 7. roku życia ma kluczowe znaczenie dla tego procesu, dlatego tak ważny w tym okresie rozwoju dziecka jest dobór prawidłowych butów”- mówi dr n. med. Paweł Flont, ortopeda.

Dziewięć kroków do zdrowych stóp

Przy wyborze butów należy zwrócić uwagę na dopasowanie ich rozmiaru i kształtu do stopy. Wielu producentów obuwia zapomina o podstawowych cechach fizjologicznego obuwia. Idealne buty dla dziecka powinny:

- być dłuższe od stopy o ok. 6-8 mm
- mieć wysoki i szeroki czubek buta, co umożliwia swobodę ułożenia palców i nie ogranicza ruchomości stawów
- mieć elastyczne spody, które nie ograniczają ruchomości stawów i czynności mięśni
- wspomagać prawidłowe ustawienie pięty w stosunku do osi goleni. Uzyskuje się to montując sprężystą zakładkę usztywniającą jego tylnią część.
- być wykonane z miękkich, higienicznych materiałów, które łatwo dopasowują się do kształtu i wymiarów stopy oraz pochłaniają pot. Sztywny materiał ściska stopę zaburzając krążenie, ocierając, a nawet deformując ją.
- mieć odpowiednią wysokość obcasa – dla małych dzieci około 5 mm, dla starszych maksymalnie 3,5 cm.
- posiadać wkładki ortopedyczne tylko w uzasadnionym przypadku.
- warto zwrócić uwagę na odpowiednie urzeźbienie podeszwy, co dodatkowo zabezpiecza przed poślizgiem
- obuwie powinno mieć elementy odblaskowe – dzięki nim dzieci są zdecydowanie bardziej widoczne na drodze po zmierzchu.

Projektanci butów BARTEK dbają, by były bezpieczne, stabilne i pozytywnie wpływały na rozwój stopy dziecka. Firma BARTEK wraz z Instytutem Przemysłu Skórzanego przebadała stopy u ponad 11000 dzieci. To jedyna na świecie tak duża próba badawcza dotycząca stanu zdrowotnego stóp i kolan. Dzięki temu BARTEK wie, jak produkować buty idealnie odpowiadające na wyjątkowe wymagania anatomiczne dziecięcych stóp. 99,5 proc. rodziców poleca markę BARTEK (dane na podstawie analizy przeprowadzonej na 4225 rodzinach).

Buty BARTEK posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz poddawane są certyfikacji znaku Zdrowa Stopa. Można je kupić w sklepach firmowych na terenie całego kraju oraz w sklepie internetowym na www.sklep.bartek.com.pl

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: wojtaszek.

Komentarze

 • Free_Kasiun | 29-05-2016 12:02:10

  Ja lubie jakość! A poza tym taki but dla dziecka ma służyć mu jak najlepiej więc moim zdaniem na czym jak na czym ale na butach ja nie oszczędzam...
 • karolina_slowik | 13-06-2016 13:46:06

  Wolę zapłacić więcej za porządne buty i wiedzieć, że stopy mojego dziecka się dobrze rozwijają niż kupować jakieś szmaciaki za 30 zł niewiadomego pochodzenia
 • aleksandra_ka | 24-02-2017 22:21:57

  Jak spodziewałam sie dziecka dostałam od znajomej cała reklamówka butów dla maluszka, byłam przerażona, że ona swojej córce kilkumiesięcznej wciskała na stopy plastikowe buciki, które miały niby zdobić :/ Moja jeszcze nie chodzi ale juz sie rozglądam za dobrymi bucikami, sama mam problem ze stopami i bardzo bym chciała, żeby moja córka nie musiała tak się męczyć jak ja :/
 • zoja55 | 24-03-2020 10:44:57

  Moje córka była wcześniakiem więc pół roku chodziliśmy na rehabilitację , gdy zaczął się etap chodzenia , jako pierwsze buty wybrałam memo bo zalecił mi pediatra profilaktycznie , powiedział ze dziecku lepiej stawiać pierwsze kroczki i nie prowadzi do wad postawy. Nie są to może najtańsze buty ale polecam bo jestem bardzo zadowolona.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: stopy, produkty dla dzieci, buty, buciki

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj