Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Polacy palą przy dzieciach. Polki palą w ciąży. Czas na zmiany.

Zadymione dzieci

Niemal co trzeci Polak (32 proc.) pali papierosy. Blisko połowa pali w obecności dzieci. Co roku na świat przychodzi około 100 tysięcy dzieci, których matki nie rzuciły palenia w czasie ciąży.

Czas rzucić palenie, jeśli planujesz mieć dzieci lub już je masz!

BE&W

Czas rzucić palenie, jeśli planujesz mieć dzieci lub już je masz!

11 października 2012 r. w Sejmie zostało przedstawione sprawozdanie z realizacji Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce w 2011 r. Część tez sprawozdania to wyniki badania, przeprowadzonego TNS Pentor na zlecenie GIS. Wynika z niego, że palenie papierosów to wciąż domena przede wszystkim mężczyzn – pali 37 proc. Polaków. Po papierosy regularnie sięga co czwarta Polka (27 proc.).

Przedstawiając sprawozdanie, Marek Posobkiewicz, pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego podkreślił, że jednym z najbardziej niepokojących aspektów nikotynowych obyczajów rodaków jest fakt, że 48 proc. palących deklaruje, iż pali również przy dzieciach, zaś mimo ostrzeżeń ginekologów i akcji promującej zdrowy tryb życia w ciąży, co roku na świat przychodzi 100 tysięcy dzieci, których matki nie rozstały się z nałogiem. Dzieci te rodzą się najczęściej z niższą masą urodzeniową, są słabsze, ich układ odpornościowy jest mniej wydolny, są też bardziej niż rówieśnicy zagrożone astmą i nawracającymi chorobami układu oddechowego.

Co urzędnicy zrobili, by zmienić ten stan rzeczy? Działania profilaktyczne to kampanie informacyjne przeprowadzane np. z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu czy Światowego Dnia Rzucania Palenia, ale również ogólnopolska kampania medialna „Miasta wolne od dymu” a także program edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”, skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich rodziców oraz programy adresowane do uczniów.

Ważnym elementem walki z tytoniowym uzależnieniem jest też podnoszenie cen papierosów, które w Polsce ciągle należą do najniższych w Europie, choć – przede wszystkim na skutek wzrostu akcyzy – drożeją. Zła wiadomość dla kieszeni palaczy jest taka, że podwyżki cen papierosów, a także innych wyrobów tytoniowych są nieuniknione. Ale to, według GIS, jest elementem działań prozdrowotnych: wzrost cen zachęca do rzucenia (lub przynajmniej znaczącego ograniczenia) palenia. Udowodniono, że wzrost cen papierosów o 10 proc. zmniejsza liczbę palaczy od 2 do 8 proc.! Przede wszystkim jednak, na skutek podwyżek cen, opóźnia się wiek, w którym po raz pierwszy sięga się po papierosy. To ważne, bo z danych wynika, że palacze w Polsce najczęściej popadają w nałóg przed osiągnięciem dorosłości.

 

A jakie są Wasze doświadczenia z paleniem przy dziecku? Wypowiedz się w krótkiej sondzie

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • anniko | 25-01-2014 00:15:09

    Zgadzam się, że palenie jest szkodliwe, a co z piciem w czasie ciąży? Proszę nam opowiedzieć na bazie własnych doświadczeń.
  • wojtaszek | 15-01-2015 21:27:26

    Palenie przy dziecku lub w wdychanie dymu papierosowego podczas ciąży powoduje że dziecko jest biernym palaczem który wdycha trujące środki zawarte w papierosach.

Poczytaj również

Polecamy

Możesz kupić w aptece specjalną rurkę, którą wysysa się katar.

Katar u noworodka i niemowlaka

Przerobiłam z moimi córkami wszystkie katarowe przypadłości. Katar u nich zwykle trwał dwa tygodnie. Jak się okazało, to norma. Jednak wiąże się z maratonem braku snu.  

czytaj

Mleko matki najlepiej zastępują preparaty z mleka modyfikowanego.

Mleko modyfikowane

Najbardziej odpowiednie dla noworodka i niemowlaka jest karmienie mlekiem mamy do szóstego miesiąca życia, a przez następne sześć miesięcy kontynuowanie go i uzupełnianie diety (warzywa, zupki, kleiki, kaszki).

czytaj

Pół biedy, gdy maluch zje kwiat drzewa owocowego, jest jednak wiele roślin, którymi dziecko może się podtruć.

Jakie rośliny domowe są bezpieczne dla dziecka?

W zasięgu raczkującego i dreptającego malucha nie powinno być żadnych roślin. Dziecko może je zjeść i zatruć się.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj