Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jaki powinien być biustonosz ciężarnej

Za małe miseczki deformują piersi!

W pierwszym trymestrze ciąży biust może powiększyć się nawet o dwa rozmiary. Być może więc będzie trzeba nawet dwa razy dobierać właściwy stanik. Dopiero w ostatnim miesiącu ciąży można przymierzać staniki do karmienia, choć jeszcze lepiej zrobić to po porodzie, bo piersi po porodzie mogą powiększyć się jeszcze o 25 procent.

Zapięcie stanika musi znajdować się pod łopatkami, na linii biustu.

Fot. iStockphoto

Zapięcie stanika musi znajdować się pod łopatkami, na linii biustu.

— Polki niestety często noszą za małe staniki, przez co nie tylko ich biusty nie wyglądają dobrze, ale i deformują się lub obwisają. Dobry stanik zapewnia wygodę, odciąża kręgosłup, pięknie modeluje piersi — mówi Monika Wasilewska, właścicielka sklepu Satine bielizna w Warszawie. Najczęściej popełniane błędy przez kobiety przy zakupie to wybieranie stanika zbyt luźnego w obwodzie pod biustem lub z zza małymi lub za głębokimi miseczkami.

 

Jak ustalić rozmiar

Biust zmienia się szczególnie w czasie ciąży i po porodzie, dlatego w tym czasie należy udać się do sklepu z bielizną i przymierzyć nawet kilkanaście staników, by wybrać odpowiedni rozmiar. — Doskonały stanik to taki, którego środek przylega do klatki piersiowej, fiszbiny obejmują całą dolną część biustu, ramiączko wychodzi spod samej pachy, zapięcie przylega nieruchomo do pleców, ramiączka nie wżynają się w ramiona, a pasek z zapięciem znajduje się pod łopatkami dokładnie na linii biustu — wyjaśnia specjalistka.

Zawsze przed podjęciem decyzji o kupnie należy założyć bluzkę na przymierzany stanik, by zobaczyć czy biust dobrze się układa, nie opada i czy nie wylewa się górą lub po bokach. Przed pójściem do sklepu trzeba na nowo ustalić swój rozmiar. Mierzymy obwód pod biustem oraz rozmiar miseczek. — Na wdechu należy zmierzyć się pod piersiami i od wyniku odjąć 3 centymetry (taka jest rozciągliwość staników), liczbę zaokrąglić i uzyskamy rozmiar obwodu stanika. Żeby się dowiedzieć jaką miseczkę nosimy, trzeba zmierzyć obwód w biuście — wyjaśnia Monika Wasilewska. Na koniec w tabeli rozmiarów, które są dostępne w sklepach lub w Internecie należy odczytać jaki to rozmiar.

 

Jak przymierzać

— Mierząc stanik należy maksymalnie przedłużyć ramiączka, następnie pochylić się i ułożyć piersi w miseczkach. Zapinamy stanik zawsze na pierwszą z brzegu haftkę, żeby gdy z czasem stanik się rozciągnie, móc zapinać go na ciaśniejsze wypustki. Zapięcie stanika musi znajdować się pod łopatkami, na linii biustu — tłumaczy specjalistka od bielizny damskiej. Następnie należy wsunąć dłoń, najpierw do jednej potem do drugiej miski i podnieść piersi, drugą dłonią ciągnąc koniec fiszbiny pod pachą, do momentu, gdy idealnie umiejscowimy pierś w miseczce. Warto kilka razy pochylić się, wyprostować, podskoczyć, by sprawdzić czy piersi nie wylatują z miseczek i czy fiszbiny nie uwierają. Ramiączka skraca się w zależności od wzrostu kobiety.
— Główną częścią stanika, która podtrzymuje biust jest tylny pas stanika, a ramiączka spełniają jedynie funkcję pomocniczą i powinny trzymać zaledwie 10 proc. ciężaru piersi — mówi Monika Wasilewska. Zbyt krótkie ramiączka spowodują, że biust będzie za wysoko podciągnięty, a stanik na plecach będzie się unosił, z kolei za długie sprawią, że piersi będą zwisać. Ważną rzeczą jest też prawidłowe dopasowanie stanika pod biustem. Biustonosz, tuż pod piersiami, nie może być ani za ciasny ani za luźny. Jeżeli stanik jest luźno zapięty i zapięcie podnosi się przy podciąganiu ramiączek spowoduje to obniżenie biustu. — Żeby sprawdzić czy leży idealnie, wystarczy zsunąć ramiączka i przekonać się czy piersi opadają, czy są w niezmienionej pozycji. Jeśli nie zmieniają położenia, to znaczy, że stanik jest prawidłowo dobrany — podpowiada Wasilewska.

 

Cała pierś w misce

Prawidłowo dobrana miseczka obejmuje całą pierś, nie tylko jej przód. Wielkość miseczki stanika uzależniona jest od długości fiszbiny podtrzymującej pierś. Jeżeli nad stanikiem oraz pod pachami wypływa ciało, świadczy to o tym, że miseczka jest za mała, jeśli zaś górna część miski nie jest wypełniona piersią należy zmierzyć mniejszy rozmiar lub stanik o innym fasonie. O zbyt malej miseczce może świadczyć także wbijająca się w ciało fiszbina.

 

Dla ciężarnej przedłużki

Jeśli u ciężarnej, piersi się nie powiększyły, a zyskała ona dodatkowe centymetry pod biustem, może kupić sobie tzw. przedłużki z kilkoma dodatkowymi haftkami i wyregulować odpowiednią szerokość stanika. Przyszła mama może wybierać pomiędzy stanikami specjalnie przeznaczonymi dla kobiet w ciąży, a stanikami klasycznymi. Te pierwsze są bardziej miękkie i wygodniejsze. Lepiej mieć kilka staników, bo jeden noszony codziennie szybko się rozciągnie i straci fason. Pod koniec ciąży, gdy piersi są już większe, można kupić stanik do karmienia z miseczką większą o jeden lub dwa numery i nosić go aż do porodu. Jego obwód powinien być dobrany do wymiarów sprzed ciąży, gdyż po porodzie obwód pod biustem się zmniejsza.

 

Dla karmiącej odpinane klapki

Stanik dla karmiącej mamy powinien być przede wszystkim miękki, wygodny, np. bez fiszbin i z odpinanym ramiączkiem lub klapką. Do wyboru jest mnóstwo modeli. — Proponuję staniki bez fiszbin przeznaczone do karmienia nocnego oraz bardzo ładne, staniki do noszenia w ciągu dnia z fiszbinami — mówi Wasilewska. Miseczka powinna być trochę większa od piersi, by można było swobodnie wsunąć do niej wkładkę laktacyjną.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Komentarze

  • Doris85 | 03-04-2015 14:47:56

    Mi w trakcie ciazy bardzo sie powiekszyl biust, czesto mialam obolale piersi, mimo prawidlowo dobranego stanika. Dlatego dla mnie w momentach najwiekszego kryzysu idealnym rozwiazaniem okazaly sie staniki sportowe.
  • Monika345 | 16-04-2015 10:55:58

    Również do jakiegoś czasu nosiłam zwykłe staniki. Po koniec ciąży kupiłam już takie do karmienia i jestem bardzo zadowolona bo niejeden bezfiszbinowy karmnik podtrzymuje piersi lepiej niż zwykły stanik na fiszbince. Ja akurat postawiłam na zagraniczną markę Hotmilk i mogę polecić ją każdej karmiącej mamie. Cena nie należy do najniższych jednak na prawdę są warte swojej ceny
  • paulinamama | 02-06-2016 13:49:45

    Hej, ja teraz nosze stanik yajlee, super się rozciąga, rośnie razem z moim biustem oraz dodatkowym plusem są odpinane ramiączka co pewnie ułatwi mi karmienie. Polecam wszystkim przyszłym mamom
  • ripraproprup | 01-07-2016 21:31:35

    Hej, ja teraz nosze stanik yajlee, super się rozciąga, rośnie razem z moim biustem oraz dodatkowym plusem są odpinane ramiączka co pewnie ułatwi mi karmienie. Polecam wszystkim przyszłym mamom Dzięki. Dobrze wiedzieć z pierwszej ręki, że to jest wyjątkowy SZAJS. Czemu szajs? Ano, każda choć trochę myśląca kobieta wie, że żaden stanik, a już na pewno nie ten na czas ciąży i karmienia, nie...

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: połóg, moda, matka karmiąca, ciężarna, ciąża

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj