Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Prawa karmiącej pracownicy

Matczyne mleko z lodówki

Niektórym się wydaje, że dziecko samo zrezygnuje z mleka mamy, jeśli mama będzie dłuższy czas poza domem. Nie ma co jednak liczyć na inicjatywę ze strony dziecka.

Kodeks pracy gwarantuje mamie przerwy na karmienie, które wliczają się do czasu pracy.

Fot. iStockphoto

Kodeks pracy gwarantuje mamie przerwy na karmienie, które wliczają się do czasu pracy.

Przed powrotem do pracy zregeneruj siły

Kiedy mama wraca do pracy, racjonalne wydaje się, zakończenie karmienia jakiś czas wcześniej. Po to, żeby dziecko stopniowo przyzwyczaiło się do rozstania z mamą. Oraz dlatego, że najzwyczajniej w świecie kobieta musi się zregenerować, zarówno po ciąży, jak i po okresie karmienia piersią. Potrzebuje nocy, podczas których będzie mogła spać bez pobudki chociaż 4 – 5 godzin.
Znajomy pediatra opowiedział mi historię mamy, która, przy okazji szczepienia niespełna rocznego dziecka, poskarżyła się na złe samopoczucie. Była słaba i senna, miała problem z koncentracją w pracy. Lekarz zaproponował zrobienie jej morfologii, ale w czasie rozmowy okazało się, że szczepione dziecko jest trzecim z kolei, i że ta mama karmi piersią nieprzerwanie ponad pięć lat. Przestawała karmić w szóstym miesiącu kolejnej ciąży, a potem znowu karmiła i karmiła. Nic dziwnego, że była wyczerpana.

Laktator i lodówka

Nie jest łatwo wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. Myśl, że zostawiasz w domu pod czyjąś opieką paromiesięcznego maluszka, jest dużym obciążeniem. Nie musi jednak wiązać się to z wprowadzeniem do diety dziecka mleka zastępczego. Mleko z piersi można odciągać laktatorem.

Gdybyś chciała karmić nadal piersią, pamiętaj, że kodeks pracy (art. 187) gwarantuje ci przerwy na karmienie, które wliczają się do czasu pracy. Jeśli pracujesz więcej niż sześć godzin, masz prawo do dwóch przerw półgodzinnych (a jeśli karmisz więcej niż jedno dziecko – 45–minutowych). Jeżeli pracujesz więcej niż cztery godziny, ale nie więcej niż sześć, masz prawo do jednej przerwy. Przerwy możesz połączyć i wyjść wcześniej z pracy.

Oczywiście na początku nie da się przetrwać 6 czy 7 godzin bez odciągania pokarmu i bez wkładek laktacyjnych w staniku. Pamiętać trzeba, że odciągnięte mleko trzyma się w lodówce, torbie termoizolacyjnej, lodówce turystycznej, termosie.
Po powrocie mamy do domu, dla maluszka wieczorne i nocne karmienia staną się szczególnie ważne. I nawet, gdy karmienia staną się rzadsze, dziecko samo z nich nie zrezygnuje. Szczególnie w czasie choroby czy w stresie, dziecko znów może potrzebować piersi.

Zdaniem eksperta

 • Avatar

  Dominika Korzeniowska

  PR Manager z Hewitt Associates, firmy doradczej i outsourcingowej specjalizującej się w rozwiązaniach z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. W dwóch oddziałach (w Warszawie i w Krakowie) zatrudnia  290 osób, w tym większość kobiet.

  Co zrobiła dla mam - pracownic korporacja, która dostała tytuł „Firmy Przyjaznej Mamie”?

  Na początek młodzi rodzice otrzymują od nas kwiaty i list gratulacyjny. Nasza firma oferuje dodatkowy urlop - 4 tygodnie w przypadku matki i 2 tygodnie w przypadku ojca - płatny i do wykorzystania zaraz po porodzie. Istnieje również możliwość wymiany dodatkowego urlopu na równowartość miesięcznego wynagrodzenia. Młodzi rodzice otrzymują od nas firmowe becikowe w wysokości 750 złotych brutto. Dodatkowo firma proponuje elastyczny czas pracy, pracę w niepełnym wymiarze i możliwość pracy w domu oraz szeroką ofertę opieki medycznej dla całej rodziny (czyli rodziców i dzieci).

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • donnavito | 13-01-2015 12:07:24

  W wielu zakladach prawo istnieje tylko na papierze, z drugiej strony jeśli ekspedientka sam jest w sklepie, jak ma go zamknąc w srodku dnia?Troche to trudne.
 • gosiunia89 | 28-03-2015 11:26:23

  Z tego co wiem koleżanka miała godzinę na nakarmienie dziecka ale Ona w godzinę to jeździła do domu.Ktoś kto mieszka bardzo blisko swojej pracy to jeszcze jeszcze i to też zależy od pracodawcy i pracy jaką się wykonuje.
 • wojtaszek | 28-03-2015 20:50:23

  Gosiunia mój szef chciał abym po 2 miesiącach od porodu wróciła do pracy przynajmniej na jakąś część etatu, ale ponieważ musiałabym synka oddać do żłobka- a tego nie chciałam, miałabym problem właśnie z karmieniem więc odmówiłam mu. Co z tego że MOŻE dałby mi dodatkowo 15 - 20 min przerwy na odciągnięcie pokarmu jeżeli musiałabym to robić w toalecie a uważam że to nie jest komfortowe ani higie...
 • essexa | 06-06-2015 20:03:51

  Jak widać matki karmiące to wyjątkowo niewygodni pracownicy, nic dziwnego, że pracodawcy za nimi nie przepadają...

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: matka karmiąca, kodeks pracy, karmienie piersią

Polecamy

Większość noworodków urodzonych w terminie waży między 2,8 a 3,8 kg

Waga noworodka i niemowlaka. Przyrost wagi dziecka

Prawidłowa waga noworodka jest najlepszym wskaźnikiem, że dziecko się najada, a pokarm zaspokaja potrzeby rosnącego organizmu. Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija, nie ma potrzeby częstego kontrolowania wagi. Wystarczy, gdy będzie ono ważone co kilka...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Jeśli nie uwolnimy dziecka od zaparć, może dojść do niedrożności kałowej przewodu pokarmowego.

Zaparcia psychogenne i nawykowe

Na psychogenne zaparcia cierpią przede wszystkim wrażliwe przedszkolaki i pierwszoklasiści. Powody mogą być różne. Czasem dominują względy estetyczne np. dziecko wstydzi się, że ktoś poczuje brzydki zapach, gdy ono jest w toalecie, a czasem lęk - dziecko...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj