Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Prawa karmiącej pracownicy

Matczyne mleko z lodówki

Niektórym się wydaje, że dziecko samo zrezygnuje z mleka mamy, jeśli mama będzie dłuższy czas poza domem. Nie ma co jednak liczyć na inicjatywę ze strony dziecka.

Kodeks pracy gwarantuje mamie przerwy na karmienie, które wliczają się do czasu pracy.

Fot. iStockphoto

Kodeks pracy gwarantuje mamie przerwy na karmienie, które wliczają się do czasu pracy.

Przed powrotem do pracy zregeneruj siły

Kiedy mama wraca do pracy, racjonalne wydaje się, zakończenie karmienia jakiś czas wcześniej. Po to, żeby dziecko stopniowo przyzwyczaiło się do rozstania z mamą. Oraz dlatego, że najzwyczajniej w świecie kobieta musi się zregenerować, zarówno po ciąży, jak i po okresie karmienia piersią. Potrzebuje nocy, podczas których będzie mogła spać bez pobudki chociaż 4 – 5 godzin.
Znajomy pediatra opowiedział mi historię mamy, która, przy okazji szczepienia niespełna rocznego dziecka, poskarżyła się na złe samopoczucie. Była słaba i senna, miała problem z koncentracją w pracy. Lekarz zaproponował zrobienie jej morfologii, ale w czasie rozmowy okazało się, że szczepione dziecko jest trzecim z kolei, i że ta mama karmi piersią nieprzerwanie ponad pięć lat. Przestawała karmić w szóstym miesiącu kolejnej ciąży, a potem znowu karmiła i karmiła. Nic dziwnego, że była wyczerpana.

Laktator i lodówka

Nie jest łatwo wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. Myśl, że zostawiasz w domu pod czyjąś opieką paromiesięcznego maluszka, jest dużym obciążeniem. Nie musi jednak wiązać się to z wprowadzeniem do diety dziecka mleka zastępczego. Mleko z piersi można odciągać laktatorem.

Gdybyś chciała karmić nadal piersią, pamiętaj, że kodeks pracy (art. 187) gwarantuje ci przerwy na karmienie, które wliczają się do czasu pracy. Jeśli pracujesz więcej niż sześć godzin, masz prawo do dwóch przerw półgodzinnych (a jeśli karmisz więcej niż jedno dziecko – 45–minutowych). Jeżeli pracujesz więcej niż cztery godziny, ale nie więcej niż sześć, masz prawo do jednej przerwy. Przerwy możesz połączyć i wyjść wcześniej z pracy.

Oczywiście na początku nie da się przetrwać 6 czy 7 godzin bez odciągania pokarmu i bez wkładek laktacyjnych w staniku. Pamiętać trzeba, że odciągnięte mleko trzyma się w lodówce, torbie termoizolacyjnej, lodówce turystycznej, termosie.
Po powrocie mamy do domu, dla maluszka wieczorne i nocne karmienia staną się szczególnie ważne. I nawet, gdy karmienia staną się rzadsze, dziecko samo z nich nie zrezygnuje. Szczególnie w czasie choroby czy w stresie, dziecko znów może potrzebować piersi.

Zdaniem eksperta

 • Avatar

  Dominika Korzeniowska

  PR Manager z Hewitt Associates, firmy doradczej i outsourcingowej specjalizującej się w rozwiązaniach z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. W dwóch oddziałach (w Warszawie i w Krakowie) zatrudnia  290 osób, w tym większość kobiet.

  Co zrobiła dla mam - pracownic korporacja, która dostała tytuł „Firmy Przyjaznej Mamie”?

  Na początek młodzi rodzice otrzymują od nas kwiaty i list gratulacyjny. Nasza firma oferuje dodatkowy urlop - 4 tygodnie w przypadku matki i 2 tygodnie w przypadku ojca - płatny i do wykorzystania zaraz po porodzie. Istnieje również możliwość wymiany dodatkowego urlopu na równowartość miesięcznego wynagrodzenia. Młodzi rodzice otrzymują od nas firmowe becikowe w wysokości 750 złotych brutto. Dodatkowo firma proponuje elastyczny czas pracy, pracę w niepełnym wymiarze i możliwość pracy w domu oraz szeroką ofertę opieki medycznej dla całej rodziny (czyli rodziców i dzieci).

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • donnavito | 13-01-2015 12:07:24

  W wielu zakladach prawo istnieje tylko na papierze, z drugiej strony jeśli ekspedientka sam jest w sklepie, jak ma go zamknąc w srodku dnia?Troche to trudne.
 • gosiunia89 | 28-03-2015 11:26:23

  Z tego co wiem koleżanka miała godzinę na nakarmienie dziecka ale Ona w godzinę to jeździła do domu.Ktoś kto mieszka bardzo blisko swojej pracy to jeszcze jeszcze i to też zależy od pracodawcy i pracy jaką się wykonuje.
 • wojtaszek | 28-03-2015 20:50:23

  Gosiunia mój szef chciał abym po 2 miesiącach od porodu wróciła do pracy przynajmniej na jakąś część etatu, ale ponieważ musiałabym synka oddać do żłobka- a tego nie chciałam, miałabym problem właśnie z karmieniem więc odmówiłam mu. Co z tego że MOŻE dałby mi dodatkowo 15 - 20 min przerwy na odciągnięcie pokarmu jeżeli musiałabym to robić w toalecie a uważam że to nie jest komfortowe ani higie...
 • essexa | 06-06-2015 20:03:51

  Jak widać matki karmiące to wyjątkowo niewygodni pracownicy, nic dziwnego, że pracodawcy za nimi nie przepadają...

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: matka karmiąca, kodeks pracy, karmienie piersią

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj