Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Prawa karmiącej pracownicy

Matczyne mleko z lodówki

Niektórym się wydaje, że dziecko samo zrezygnuje z mleka mamy, jeśli mama będzie dłuższy czas poza domem. Nie ma co jednak liczyć na inicjatywę ze strony dziecka.

Kodeks pracy gwarantuje mamie przerwy na karmienie, które wliczają się do czasu pracy.

Fot. iStockphoto

Kodeks pracy gwarantuje mamie przerwy na karmienie, które wliczają się do czasu pracy.

Przed powrotem do pracy zregeneruj siły

Kiedy mama wraca do pracy, racjonalne wydaje się, zakończenie karmienia jakiś czas wcześniej. Po to, żeby dziecko stopniowo przyzwyczaiło się do rozstania z mamą. Oraz dlatego, że najzwyczajniej w świecie kobieta musi się zregenerować, zarówno po ciąży, jak i po okresie karmienia piersią. Potrzebuje nocy, podczas których będzie mogła spać bez pobudki chociaż 4 – 5 godzin.
Znajomy pediatra opowiedział mi historię mamy, która, przy okazji szczepienia niespełna rocznego dziecka, poskarżyła się na złe samopoczucie. Była słaba i senna, miała problem z koncentracją w pracy. Lekarz zaproponował zrobienie jej morfologii, ale w czasie rozmowy okazało się, że szczepione dziecko jest trzecim z kolei, i że ta mama karmi piersią nieprzerwanie ponad pięć lat. Przestawała karmić w szóstym miesiącu kolejnej ciąży, a potem znowu karmiła i karmiła. Nic dziwnego, że była wyczerpana.

Laktator i lodówka

Nie jest łatwo wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. Myśl, że zostawiasz w domu pod czyjąś opieką paromiesięcznego maluszka, jest dużym obciążeniem. Nie musi jednak wiązać się to z wprowadzeniem do diety dziecka mleka zastępczego. Mleko z piersi można odciągać laktatorem.

Gdybyś chciała karmić nadal piersią, pamiętaj, że kodeks pracy (art. 187) gwarantuje ci przerwy na karmienie, które wliczają się do czasu pracy. Jeśli pracujesz więcej niż sześć godzin, masz prawo do dwóch przerw półgodzinnych (a jeśli karmisz więcej niż jedno dziecko – 45–minutowych). Jeżeli pracujesz więcej niż cztery godziny, ale nie więcej niż sześć, masz prawo do jednej przerwy. Przerwy możesz połączyć i wyjść wcześniej z pracy.

Oczywiście na początku nie da się przetrwać 6 czy 7 godzin bez odciągania pokarmu i bez wkładek laktacyjnych w staniku. Pamiętać trzeba, że odciągnięte mleko trzyma się w lodówce, torbie termoizolacyjnej, lodówce turystycznej, termosie.
Po powrocie mamy do domu, dla maluszka wieczorne i nocne karmienia staną się szczególnie ważne. I nawet, gdy karmienia staną się rzadsze, dziecko samo z nich nie zrezygnuje. Szczególnie w czasie choroby czy w stresie, dziecko znów może potrzebować piersi.

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    Dominika Korzeniowska

    PR Manager z Hewitt Associates, firmy doradczej i outsourcingowej specjalizującej się w rozwiązaniach z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. W dwóch oddziałach (w Warszawie i w Krakowie) zatrudnia  290 osób, w tym większość kobiet.

    Co zrobiła dla mam - pracownic korporacja, która dostała tytuł „Firmy Przyjaznej Mamie”?

    Na początek młodzi rodzice otrzymują od nas kwiaty i list gratulacyjny. Nasza firma oferuje dodatkowy urlop - 4 tygodnie w przypadku matki i 2 tygodnie w przypadku ojca - płatny i do wykorzystania zaraz po porodzie. Istnieje również możliwość wymiany dodatkowego urlopu na równowartość miesięcznego wynagrodzenia. Młodzi rodzice otrzymują od nas firmowe becikowe w wysokości 750 złotych brutto. Dodatkowo firma proponuje elastyczny czas pracy, pracę w niepełnym wymiarze i możliwość pracy w domu oraz szeroką ofertę opieki medycznej dla całej rodziny (czyli rodziców i dzieci).

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: matka karmiąca, kodeks pracy, karmienie piersią

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Niedojrzała skóra malucha jest podatna na wszelkie urazy. Może je spowodować wycieranie cieknącej śliny czy wystawienie dziecka w wózku z przesuszonego mieszkania na chłodne powietrze.

Buzia małego dziecka. Jak ją pielęgnować?

Franek się ślini, Agnieszka przygryza stale dolną wargę, a Michał po każdym spacerze nabawia się czerwonych rumieńców, które nie chcą zejść - opowiada mama trójki małych dzieci. Jak ma pielęgnować buzię małego dziecka, aby bakterie, wirusy czy grzyby nie...

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Niezależnie od wieku dziecka, trzeba poinformować je o śmierci bliskiej osoby. Mówimy prawdę, że ktoś umarł a nie, np. że wyjechał.

Śmierć w rodzinie a dzieci. Czego nie wolno mówić? Jakich słów unikać?

O tym, jak pomóc dziecku pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby, przejść przez żałobę, rozmawiamy z Aleksandrą Wilkin-Day, psychologiem

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj