Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Świńska grypa

Bez paniki, ale czujnie

Świńska grypa dopadła nas obok grypy sezonowej. Nie należy z tego powodu panikować, warto jednak wiedzieć jak chronić przed infekcją siebie i dzieci.

Przed chorobą najlepiej chroni dbałość o higienę.

Fot. iStockphoto

Przed chorobą najlepiej chroni dbałość o higienę.

— Grypa świń jest chorobą układu oddechowego świń spowodowaną przez wirus grypy typu A. Najnowsza odmiana wirusa świńskiej grypy ma zdolność przenoszenia się nie tylko ze zwierząt na człowieka, ale także między ludźmi. Wirus grypy świń typu A/H1N1 rozprzestrzenia się drogą kropelkową i można się zarazić poprzez bezpośredni, bliski kontakt z chorym np. przez kaszlnięcie czy kichnięcie, a nawet dotyk — mówi dr Hanna Czajka z Wojewódzkiej Konsultacyjnej Poradni Szczepień dla Dzieci z Grup Wysokiego Ryzyka w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie.

Dr Czajka radzi, by nie popadać w panikę, ale by być ostrożnym. Jeśli dziecko się przeziębi, co się zdarza o tej porze roku, to nie należy bać się najgorszego, tylko pójść do pediatry. — Jeśli natomiast malec kicha i kaszle, a my wyjeżdżaliśmy do krajów, w których choroba panuje lub dziecko miało kontakt z kimś, kto stamtąd wrócił, to należy udać się jak najszybciej do szpitala zakaźnego — radzi dr Barbara Radomyska, ordynator Kliniki Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka.

 

Higiena jak lekarstwo

Teraz, gdy świńska grypa dotarła do Polski, należy głównie dbać o higienę, często myć ręce, unikać chorych, nie odwiedzać zatłoczonych miejsc. - Można natomiast jeść wieprzowinę i jej przetwory bowiem grypa świń nie przenosi się poprzez żywność – mówi dr Hanna Czajka. — Dostępna na rynku szczepionka przeciw tradycyjnej grypie nie jest skuteczna, ponieważ między ludzką a świńską grypą są różnice genetyczne. Można oczywiście zaszczepić dziecko przeciw grypie, ale nie ma żadnej gwarancji, że zastrzyk uchroni przed chorobą lub zagwarantuje łagodniejszy jej przebieg w przypadku zachorowania — tłumaczy dr Czajka. Dla spokoju można też wzmocnić organizm dziecka dbając, by w diecie znalazły się warzywa i owoce. Ale nie ma potrzeby podawania witamin w kroplach czy w tabletkach.

 

Objawy podobne jak przy tradycyjnej grypie

Objawy grypy świń są bardzo podobne do objawów sezonowej grypy. Chorzy mają podwyższoną temperaturę, kaszel, katar, skarżą się na ból gardła, nudności, wymioty, są osłabieni i nie mają apetytu.

— Objawy u dzieci, które powinny zaniepokoić rodziców to szybki oddech lub problemy z oddychaniem, brak łaknienia, interakcji, wysoka gorączka, kaszel, wysypka — mówi dr Hanna Czajka.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • toja51 | 23-06-2009 17:22:43

    Młode mamy chyba nie boją się wirusowych chorób, bo wciąż handlowe galerie są pełne rodziców z małymi dziećmi, a więc nie unikają skupisk ludzkich.
  • martynka002 | 11-01-2015 15:02:54

    trzeba byc ostrożnym , ale również nie przesadzac bo może to przynies inny skutek niż zamierzamy.

Poczytaj również

Polecamy

Do picia najlepsza jest przegotowana woda.

Dopajanie

Jeśli karmisz dziecko tylko piersią, to przez pierwszych sześć miesięcy nie musisz go ani dokarmiać ani dopajać. Natura tak to wymyśliła, że organizm kobiety produkuje tyle mleka (bogatego we wszystkie składniki odżywcze i przeciwciała chorób przebytych...

czytaj

Trzeba obserwować dziecko bawiące się w wodzie - szybka reakcja po ewentualnym podtopieniu minimalizuje ryzyko wtórnego utonięcia

Wtórne utonięcie. Szczególnie narażone są małe dzieci

U dziecka, które uległo podtopieniu bądź zachłyśnięciu wodą lub innym płynem np. w trakcie picia, może dojść do tzw. wtórnego utonięcia. Może to się stać np. w nocy w jego łóżku. Szacuje się, że objawy wtórnego utopienia mogą wystąpić u 10-15 proc. osób, u...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj