Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Świńska grypa

Bez paniki, ale czujnie

Świńska grypa dopadła nas obok grypy sezonowej. Nie należy z tego powodu panikować, warto jednak wiedzieć jak chronić przed infekcją siebie i dzieci.

Przed chorobą najlepiej chroni dbałość o higienę.

Fot. iStockphoto

Przed chorobą najlepiej chroni dbałość o higienę.

— Grypa świń jest chorobą układu oddechowego świń spowodowaną przez wirus grypy typu A. Najnowsza odmiana wirusa świńskiej grypy ma zdolność przenoszenia się nie tylko ze zwierząt na człowieka, ale także między ludźmi. Wirus grypy świń typu A/H1N1 rozprzestrzenia się drogą kropelkową i można się zarazić poprzez bezpośredni, bliski kontakt z chorym np. przez kaszlnięcie czy kichnięcie, a nawet dotyk — mówi dr Hanna Czajka z Wojewódzkiej Konsultacyjnej Poradni Szczepień dla Dzieci z Grup Wysokiego Ryzyka w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie.

Dr Czajka radzi, by nie popadać w panikę, ale by być ostrożnym. Jeśli dziecko się przeziębi, co się zdarza o tej porze roku, to nie należy bać się najgorszego, tylko pójść do pediatry. — Jeśli natomiast malec kicha i kaszle, a my wyjeżdżaliśmy do krajów, w których choroba panuje lub dziecko miało kontakt z kimś, kto stamtąd wrócił, to należy udać się jak najszybciej do szpitala zakaźnego — radzi dr Barbara Radomyska, ordynator Kliniki Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka.

 

Higiena jak lekarstwo

Teraz, gdy świńska grypa dotarła do Polski, należy głównie dbać o higienę, często myć ręce, unikać chorych, nie odwiedzać zatłoczonych miejsc. - Można natomiast jeść wieprzowinę i jej przetwory bowiem grypa świń nie przenosi się poprzez żywność – mówi dr Hanna Czajka. — Dostępna na rynku szczepionka przeciw tradycyjnej grypie nie jest skuteczna, ponieważ między ludzką a świńską grypą są różnice genetyczne. Można oczywiście zaszczepić dziecko przeciw grypie, ale nie ma żadnej gwarancji, że zastrzyk uchroni przed chorobą lub zagwarantuje łagodniejszy jej przebieg w przypadku zachorowania — tłumaczy dr Czajka. Dla spokoju można też wzmocnić organizm dziecka dbając, by w diecie znalazły się warzywa i owoce. Ale nie ma potrzeby podawania witamin w kroplach czy w tabletkach.

 

Objawy podobne jak przy tradycyjnej grypie

Objawy grypy świń są bardzo podobne do objawów sezonowej grypy. Chorzy mają podwyższoną temperaturę, kaszel, katar, skarżą się na ból gardła, nudności, wymioty, są osłabieni i nie mają apetytu.

— Objawy u dzieci, które powinny zaniepokoić rodziców to szybki oddech lub problemy z oddychaniem, brak łaknienia, interakcji, wysoka gorączka, kaszel, wysypka — mówi dr Hanna Czajka.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • toja51 | 23-06-2009 17:22:43

    Młode mamy chyba nie boją się wirusowych chorób, bo wciąż handlowe galerie są pełne rodziców z małymi dziećmi, a więc nie unikają skupisk ludzkich.
  • martynka002 | 11-01-2015 15:02:54

    trzeba byc ostrożnym , ale również nie przesadzac bo może to przynies inny skutek niż zamierzamy.

Poczytaj również

Polecamy

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.    

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj