Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Badania profilaktyczne dzieci do 1. roku życia

Po co lekarz, skoro nic z dzieckiem się nie dzieje?

Aby nie przeoczyć nieprawidłowości, w pierwszym roku życia dziecka należy pilnować comiesięcznych wizyt kontrolnych u pediatry. Lekarz na bieżąco ocenia przebieg rozwoju maleństwa, a w razie konieczności zleca wykonanie badań dodatkowych.

Regularne, comiesięczne, badania profilaktyczne dziecka do ukończenia 1. roku pozwalają wykryć we wczesnym stadium ewentualne nieprawidłowości w rozwoju.

Fot. iSockphoto

Regularne, comiesięczne, badania profilaktyczne dziecka do ukończenia 1. roku pozwalają wykryć we wczesnym stadium ewentualne nieprawidłowości w rozwoju.

Tylko regularne badania profilaktyczne dziecka pozwalają wykryć we wczesnym stadium ewentualne nieprawidłowości w jego rozwoju lub chorobę, co jest bardzo ważne, bo im wcześniej będziemy im przeciwdziałać, tym lepsze będą efekty.

Noworodek, zaraz po przyjściu na świat, jeszcze w szpitalu, przechodzi badania przesiewowe. W drugiej dobie życia dziecku pobiera się krew włośniczkową z pięty, by zbadać, czy nie ma wrodzonej niedoczynności tarczycy i fenyloketonurii. Ich wczesne rozpoznanie jest bardzo ważne, gdyż jedynie rozpoczęcie leczenia w okresie wczesnodziecięcym zapobiega nieodwracalnemu uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego.

Najpóźniej w 3. dobie życia dziecko ma badany słuch.
U dziecka z niedosłuchem nauka mowy jest bardzo ograniczona, dlatego ważne jest wczesne wykrycie problemu. Maluch, u którego stwierdzi się poważną wadę słuchu, dostaje aparat słuchowy, dzięki któremu słyszy i bez przeszkód uczy się mówić.

Badanie słuchu przeprowadza się metodą otoemisji akustycznej (OAE). To analiza tzw. cichych dźwięków emitowanych przez ludzkie ucho. Służy do tego proste w obsłudze urządzenie wielkości słuchawki telefonicznej. Badanie trwa ok. 5 minut i jest bezbolesne. Wyniki podaje się od razu.

W momencie wypisu ze szpitala rodzice dostają skierowanie na badania stawów biodrowych. — Do poradni preluksacyjnej trzeba się zgłosić około szóstego tygodnia, by ortopeda ocenił stan stawów biodrowych w badaniu USG — wyjaśnia dr Grażyna Jędrzejczyk, pediatra z Centrum Medycznego Enel-Med.


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj