Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Badania profilaktyczne dzieci do 1. roku życia

Po co lekarz, skoro nic z dzieckiem się nie dzieje?

Aby nie przeoczyć nieprawidłowości, w pierwszym roku życia dziecka należy pilnować comiesięcznych wizyt kontrolnych u pediatry. Lekarz na bieżąco ocenia przebieg rozwoju maleństwa, a w razie konieczności zleca wykonanie badań dodatkowych.

Regularne, comiesięczne, badania profilaktyczne dziecka do ukończenia 1. roku pozwalają wykryć we wczesnym stadium ewentualne nieprawidłowości w rozwoju.

Fot. iSockphoto

Regularne, comiesięczne, badania profilaktyczne dziecka do ukończenia 1. roku pozwalają wykryć we wczesnym stadium ewentualne nieprawidłowości w rozwoju.

Tylko regularne badania profilaktyczne dziecka pozwalają wykryć we wczesnym stadium ewentualne nieprawidłowości w jego rozwoju lub chorobę, co jest bardzo ważne, bo im wcześniej będziemy im przeciwdziałać, tym lepsze będą efekty.

Noworodek, zaraz po przyjściu na świat, jeszcze w szpitalu, przechodzi badania przesiewowe. W drugiej dobie życia dziecku pobiera się krew włośniczkową z pięty, by zbadać, czy nie ma wrodzonej niedoczynności tarczycy i fenyloketonurii. Ich wczesne rozpoznanie jest bardzo ważne, gdyż jedynie rozpoczęcie leczenia w okresie wczesnodziecięcym zapobiega nieodwracalnemu uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego.

Najpóźniej w 3. dobie życia dziecko ma badany słuch.
U dziecka z niedosłuchem nauka mowy jest bardzo ograniczona, dlatego ważne jest wczesne wykrycie problemu. Maluch, u którego stwierdzi się poważną wadę słuchu, dostaje aparat słuchowy, dzięki któremu słyszy i bez przeszkód uczy się mówić.

Badanie słuchu przeprowadza się metodą otoemisji akustycznej (OAE). To analiza tzw. cichych dźwięków emitowanych przez ludzkie ucho. Służy do tego proste w obsłudze urządzenie wielkości słuchawki telefonicznej. Badanie trwa ok. 5 minut i jest bezbolesne. Wyniki podaje się od razu.

W momencie wypisu ze szpitala rodzice dostają skierowanie na badania stawów biodrowych. — Do poradni preluksacyjnej trzeba się zgłosić około szóstego tygodnia, by ortopeda ocenił stan stawów biodrowych w badaniu USG — wyjaśnia dr Grażyna Jędrzejczyk, pediatra z Centrum Medycznego Enel-Med.


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące

Tę miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można wyczuć, dotykając delikatnie palcem. Co w ciemiączku może być powodem do niepokoju? Po pierwsze tempo jego zarastania, po drugie - zapadanie się ciemiączka.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj