Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przepuklina kresy białej

Na ogół ujawnia się w okresie przedszkolnym

O przepuklinie kresy białej, czym jest, jak wygląda i jak się ją leczy rozmawiamy z Andrzejem Zającem, doktorem nauk medycznych, specjalistą chirurgii dziecięcej.

Szczyt występowania przepuklin kresy białej przypada u dzieci kilkuletnich. Występuje kilkakrotnie częściej u chłopców niż u dziewczynek.

Fot. iStockphoto

Szczyt występowania przepuklin kresy białej przypada u dzieci kilkuletnich. Występuje kilkakrotnie częściej u chłopców niż u dziewczynek.

Ewa Kozakiewicz: Co to jest kresa biała i na czym polega jej przepuklina?

Dr n.med. Andrzej Zając, specjalista chirurgii dziecięcej: Kresa biała, to miejsce, w którym łączą się mięśnie obu stron brzucha. Zlokalizowana jest w linii środkowej ciała, pod skórą, pomiędzy mostkiem a spojeniem łonowym i powstaje z krzyżujących się elastycznych włókien ścięgien mięśni skośnych i poprzecznych brzucha. Ubytek w tym obszarze w obrębie tych włókien lub ich osłabienie miejscowe powoduje uwypuklanie się tkanki podskórnej, (najczęściej tkanki tłuszczowej), co daje obraz przepukliny.

 

Jak wygląda ta przepuklina i czy często występuje u dzieci?

Jest to najczęściej guzek wielkości groszka, zlokalizowany w linii środkowej pomiędzy pępkiem a mostkiem. Ten guzek wielkości groszka w linii środkowej lokalizujący się pomiędzy pępkiem a mostkiem, nie zajmuje całej przestrzeni od pępka do mostka. Przepuklina ta występuje od urodzenia, ale przeważnie pokazuje się u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Neonatolog przepuklinę kresy białej może przeoczyć, bo ona pojawia się, gdy większym obciążeniom podlega układ mięśni przedniej ściany brzusznej, kiedy dziecko zaczyna siadać, chodzić, biegać i rosnąć, wtedy nie da się przegapić objawów przepukliny kresy białej. Szczyt występowania przepuklin przypada u dzieci kilkuletnich. Warto podkreślić, że ta przepuklina pojawia się kilkakrotnie częściej u chłopców niż u dziewczynek. Ale w ogóle przepuklina kresy białej jest stosunkowo rzadka. Występuje kilkanaście razy rzadziej, niż najczęściej występująca przepuklina pachwinowa.

 

Jeśli rodzice lub lekarz stwierdzą pojawienie się u dziecka przepukliny kresy białej, to jakie jest jej leczenie?

Postawienie rozpoznania przepukliny kresy białej jest równoznaczne z koniecznością operacji dlatego, że ten rodzaj przepukliny sporadycznie zanika. Leczenie operacyjne przepukliny kresy białej można podjąć w każdym wieku dziecka. Operuje się klasycznie (nie stosuje się laparoskopii), nad guzkiem nacina się skórę, a następnie zbliża się tkanki w obrębie ścięgna, gdzie pojawiło się „okienko”. To przeważnie zabieg wykonywany w chirurgii jednego dnia, podobnie jak operacje innych rodzajów przepuklin. Nie jest skomplikowany, ale przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Zagrożenie, którym jest w przypadku przepukliny pachwinowej najczęściej uwięźnięcie jelita cienkiego, w przypadku tej przepukliny praktycznie nie występuje. Natomiast jeśli w trakcie operacji zachodzi konieczność szerszego otwarcia jamy otrzewnej, dziecko musi pozostać dłużej pod opieką medyczną. Opuszcza szpital po 24 godzinach, czyli w drugiej dobie.

 

Jak długa trwa rekonwalescencja dziecka po zabiegu?

Zwykle kilka dni, podczas których goi się rana pooperacyjna. Jeśli dotyczy większych dzieci, zaleca się zmniejszenie ich aktywności fizycznej przez dwa tygodnie, do pełnego wygojenia.

 

Jak wygląda znieczulenie dziecka podczas takiej operacji?

Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym wziewnym. Pacjent oddycha gazami anestezjologicznymi przez maskę, dzięki temu nie jest konieczna intubacja, czyli wprowadzanie rurki do tchawicy. Dziecko szybciej po takim znieczuleniu się wybudza i już po dwóch, trzech godzinach może opuścić szpital.

*dr n.med. Andrzej Zając jest specjalistą chirurgii dziecięcej z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • teresa211186 | 23-03-2015 23:35:07

    Córeczka koleżanki ma, ale lekarz zalecił im na razie chodzenie z małą na basen i kontrolowanie jej. Mówi ze na razie nie będzie męczył dziecka operacją.

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj