Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Krzywica

Sygnały do niepokoju

Spacery, słońce, wapń, fosfor i witamina D3 na odpowiednim poziomie – to sprzymierzeńcy w zapobieganiu krzywicy u maluchów. Profilaktyka jest kluczowa między 3. a 24. miesiącem życia dziecka, gdy mały organizm rozwija się najszybciej. Ale zaczyna się już w drugim trymestrze ciąży!

Krzywica to choroba, której można zapobiegać. Zadbaj o zdrowy rozwój dziecka. Witamina D3, wapń i fosfor pomogą w walce o zdrowie.

Fot. iStockphoto

Krzywica to choroba, której można zapobiegać. Zadbaj o zdrowy rozwój dziecka. Witamina D3, wapń i fosfor pomogą w walce o zdrowie.

Wapń i fosfor – choć są głównymi budulcami kości i zębów - w niewielkich ilościach występują też we krwi oraz pozostałych komórkach. Wapń jest tu ważny m.in. dla właściwej pracy mięśni czy przepływu bodźców nerwowych. Jeżeli w komórkach i krwi brakuje wapnia, organizm zaczyna czerpać go z układu kostnego. Kości szybko stają się odwapnione i podatne na rozmaite deformacje, pojawia się zagrożenie krzywicą.

A jakie znaczenie ma witamina D3? Właśnie ona ułatwia wchłanianie wapnia w układzie pokarmowym z produktów odżywczych, tą drogą trafia do krwi i pozostałych komórek. Witaminę D3 można podawać maleństwu w kropelkach, wzbogacone o nią są także pokarmy dla noworodków i niemowląt. Wytwarzana jest jednak również naturalnie: z obecnej w skórze witaminy D2 pod wpływem promieniowania słonecznego.
 

Krzywica u dzieci: objawy

„Już w maju na szczepieniu zwróciłam pani doktor uwagę, że synuś ma krzywe nóżki. A ona mi wtedy powiedziała, że zwiększymy dawkę wit. D3 i z czasem te nóżki same mu się wyprostują. Ale gdy go obserwowałam, to ciągle widziałam te troszkę krzywe nóżki i jak on stopy stawia do środka, a przy tym dużymi paluszkami aż o siebie uderzał…” – niepokoi się na swoim blogu (na portalu e.Bobas.pl) Anna, mama Patryka. Czy to krzywica? Niekoniecznie. Ze względu na dużą świadomość mam troszczących się o dietę niemowląt i własną - zdarza się ona coraz rzadziej.

Sygnałem do niepokoju mogą być jednak inne objawy: nadmierna potliwość główki, szczególnie podczas karmienia, a także spłaszczenie czaszki, zgrubienia kości, ogniskowe rozmiękanie potylicy, ciemiączko pozostające długo nie zrośnięte, również częste zaparcia.


Wady kręgosłupa pozostają na zawsze

- To ważne, by rodzice czujnie obserwowali rozwój dziecka i zgłaszali lekarzowi jeśli coś ich zaniepokoi. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie objawy przypisywane krzywicy muszą od razu oznaczać, że właśnie z nią mamy do czynienia – podkreśla pediatra z warszawskiej przychodni Praktyka Lekarzy Rodzinnych, Violetta Łaguna. – W żadnym wypadku nie należy na własną rękę przerywać podawania dziecku witaminy D3 ani też zmieniać zaleconej przez lekarza dawki – uczula rodziców.

Krzywica jest rozpoznawana u małych pacjentów między 3. a 24. miesiącem życia. Narażone są na nią dzieci z niedoborami witaminy D3 – z dużych miast, gdzie smog ogranicza promienie słoneczne, ale także wcześniaki i bliźnięta, które rodzą się najczęściej ze zbyt małymi zapasami tej witaminy z okresu życia płodowego.

Wrażliwość na symptomy krzywicy trzeba zachować także w przypadku dzieci, które przyszły na świat z niską wagą urodzeniową, a potem systematycznie i znacząco przybierały na wadze - szybko rozwijający się kościec może nie mieć wystarczającej ilości witaminy. Poza odkształceniami główki u takich dzieci mogą się pojawiać deformacje kości klatki piersiowej, zbyt mały jej obwód. Gdy dziecko uczy się siadać, może dojść do powstania tzw. garbu krzywiczego- wygięcia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

A gdy zaczyna chodzić, deformują się nóżki, kolana mogą być nadmiernie rozstawione na zewnątrz lub wewnątrz, tworzy się płaskostopie. To powód do rozmowy z lekarzem, ale na pewno nie do paniki. Około drugiego roku życia krzywica często ustępuje, dzieje się tak, gdyż maluch zmienia dietę i więcej przebywa na powietrzu. Niestety – wady kręgosłupa, deformacje klatki piersiowej i płaskostopie mogą pozostać do końca życia – to tak zwane objawy późne krzywicy.

Pamiętajmy! Skuteczniejsza niż leczenie zawsze jest profilaktyka.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • martynka002 | 16-01-2015 18:00:48

  teraz zmieniono mi podaj wit.k+d a po 3 mies D3 mam podawac do roku
 • moniaijulka | 02-02-2015 22:58:27

  Na razie podaję córeczce witaminki K+D3, jak skończy 3 miesiące będę podawała samą D3. Już się nie mogę doczekać słoneczka co będziemy wychodzić na spacerki, wtedy mała będzie już siedziała więc będziemy jeździć spacerówką, na razie korzystamy z gondoli, a i pogoda jest okropna, ciągle pochmurno. Postanowiłam że tak długo jak się da będę w okresach jesiennych i zimowych podawać córce wit. D3, t...
 • mikaa997 | 27-02-2015 15:44:12

  Mój synek ma już 11 miesięcy i nadal podajemy wit D.
 • donnavito | 08-03-2015 22:14:23

  Ja podaję co drugi dzień, bo sama łykam d w suplemencie, jem tez dużo ryb morskich itp, myślę ze w moim mleku jest spor tej witaminy, a w lato przestanę podawac, jeśli będzie dużo słońca.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Co było/jest/będzie dla ciebie najważniejsze przy wyborze imienia dla dziecka?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj