Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Krzywica

Sygnały do niepokoju

Spacery, słońce, wapń, fosfor i witamina D3 na odpowiednim poziomie – to sprzymierzeńcy w zapobieganiu krzywicy u maluchów. Profilaktyka jest kluczowa między 3. a 24. miesiącem życia dziecka, gdy mały organizm rozwija się najszybciej. Ale zaczyna się już w drugim trymestrze ciąży!

Krzywica to choroba, której można zapobiegać. Zadbaj o zdrowy rozwój dziecka. Witamina D3, wapń i fosfor pomogą w walce o zdrowie.

Fot. iStockphoto

Krzywica to choroba, której można zapobiegać. Zadbaj o zdrowy rozwój dziecka. Witamina D3, wapń i fosfor pomogą w walce o zdrowie.

Wapń i fosfor – choć są głównymi budulcami kości i zębów - w niewielkich ilościach występują też we krwi oraz pozostałych komórkach. Wapń jest tu ważny m.in. dla właściwej pracy mięśni czy przepływu bodźców nerwowych. Jeżeli w komórkach i krwi brakuje wapnia, organizm zaczyna czerpać go z układu kostnego. Kości szybko stają się odwapnione i podatne na rozmaite deformacje, pojawia się zagrożenie krzywicą.

A jakie znaczenie ma witamina D3? Właśnie ona ułatwia wchłanianie wapnia w układzie pokarmowym z produktów odżywczych, tą drogą trafia do krwi i pozostałych komórek. Witaminę D3 można podawać maleństwu w kropelkach, wzbogacone o nią są także pokarmy dla noworodków i niemowląt. Wytwarzana jest jednak również naturalnie: z obecnej w skórze witaminy D2 pod wpływem promieniowania słonecznego.
 

Krzywica u dzieci: objawy

„Już w maju na szczepieniu zwróciłam pani doktor uwagę, że synuś ma krzywe nóżki. A ona mi wtedy powiedziała, że zwiększymy dawkę wit. D3 i z czasem te nóżki same mu się wyprostują. Ale gdy go obserwowałam, to ciągle widziałam te troszkę krzywe nóżki i jak on stopy stawia do środka, a przy tym dużymi paluszkami aż o siebie uderzał…” – niepokoi się na swoim blogu (na portalu e.Bobas.pl) Anna, mama Patryka. Czy to krzywica? Niekoniecznie. Ze względu na dużą świadomość mam troszczących się o dietę niemowląt i własną - zdarza się ona coraz rzadziej.

Sygnałem do niepokoju mogą być jednak inne objawy: nadmierna potliwość główki, szczególnie podczas karmienia, a także spłaszczenie czaszki, zgrubienia kości, ogniskowe rozmiękanie potylicy, ciemiączko pozostające długo nie zrośnięte, również częste zaparcia.


Wady kręgosłupa pozostają na zawsze

- To ważne, by rodzice czujnie obserwowali rozwój dziecka i zgłaszali lekarzowi jeśli coś ich zaniepokoi. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie objawy przypisywane krzywicy muszą od razu oznaczać, że właśnie z nią mamy do czynienia – podkreśla pediatra z warszawskiej przychodni Praktyka Lekarzy Rodzinnych, Violetta Łaguna. – W żadnym wypadku nie należy na własną rękę przerywać podawania dziecku witaminy D3 ani też zmieniać zaleconej przez lekarza dawki – uczula rodziców.

Krzywica jest rozpoznawana u małych pacjentów między 3. a 24. miesiącem życia. Narażone są na nią dzieci z niedoborami witaminy D3 – z dużych miast, gdzie smog ogranicza promienie słoneczne, ale także wcześniaki i bliźnięta, które rodzą się najczęściej ze zbyt małymi zapasami tej witaminy z okresu życia płodowego.

Wrażliwość na symptomy krzywicy trzeba zachować także w przypadku dzieci, które przyszły na świat z niską wagą urodzeniową, a potem systematycznie i znacząco przybierały na wadze - szybko rozwijający się kościec może nie mieć wystarczającej ilości witaminy. Poza odkształceniami główki u takich dzieci mogą się pojawiać deformacje kości klatki piersiowej, zbyt mały jej obwód. Gdy dziecko uczy się siadać, może dojść do powstania tzw. garbu krzywiczego- wygięcia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

A gdy zaczyna chodzić, deformują się nóżki, kolana mogą być nadmiernie rozstawione na zewnątrz lub wewnątrz, tworzy się płaskostopie. To powód do rozmowy z lekarzem, ale na pewno nie do paniki. Około drugiego roku życia krzywica często ustępuje, dzieje się tak, gdyż maluch zmienia dietę i więcej przebywa na powietrzu. Niestety – wady kręgosłupa, deformacje klatki piersiowej i płaskostopie mogą pozostać do końca życia – to tak zwane objawy późne krzywicy.

Pamiętajmy! Skuteczniejsza niż leczenie zawsze jest profilaktyka.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • martynka002 | 16-01-2015 18:00:48

  teraz zmieniono mi podaj wit.k+d a po 3 mies D3 mam podawac do roku
 • moniaijulka | 02-02-2015 22:58:27

  Na razie podaję córeczce witaminki K+D3, jak skończy 3 miesiące będę podawała samą D3. Już się nie mogę doczekać słoneczka co będziemy wychodzić na spacerki, wtedy mała będzie już siedziała więc będziemy jeździć spacerówką, na razie korzystamy z gondoli, a i pogoda jest okropna, ciągle pochmurno. Postanowiłam że tak długo jak się da będę w okresach jesiennych i zimowych podawać córce wit. D3, t...
 • mikaa997 | 27-02-2015 15:44:12

  Mój synek ma już 11 miesięcy i nadal podajemy wit D.
 • donnavito | 08-03-2015 22:14:23

  Ja podaję co drugi dzień, bo sama łykam d w suplemencie, jem tez dużo ryb morskich itp, myślę ze w moim mleku jest spor tej witaminy, a w lato przestanę podawac, jeśli będzie dużo słońca.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dłuższa niż 4 godziny przerwa w karmieniu piersią może spowodować powrót pracy jajników i odblokowanie systemu hormonalnego.

Krwawienie w połogu

We wczesnym połogu, czyli w pierwszych dniach po porodzie, kobieta krwawi, ponieważ macica się obkurcza i oczyszcza. – Krwawienie tuż po porodzie nazywamy „odchodami”. Z początku są one krwiste, później brunatne, żółtawe, a na końcu szkliste, śluzowe....

czytaj

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Jak przewozić starsze dziecko samochodem?

Tylko połowa dzieci w wieku powyżej czterech lat jest należycie przewożona w samochodach. Tymczasem do 12. roku życia o bezpieczeństwo dziecka należy dbać w szczególny sposób.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj