Już kilkudniowy maluch powinien zażywać spacerów i wyjdzie mu to na zdrowie. Świeże powietrze jest dla dziecka od pierwszych dni życia tak ważne, jak pokarm. Jeszcze do niedawna w książkach zalecano dwutygodniowy okres aklimatyzacji noworodka do życia pozałonowego.
Dopiero po tym czasie proponowano werandowanie, czyli wietrzenie dziecka przy otwartym oknie. Obecnie tak się robi wyłącznie zimą. W pozostałych porach roku już po kilku dniach dziecko może i powinno zażywać spacerów.
Od krótkiego do długiego spaceru
Długość pierwszych spacerów zależy od pory roku i pogody. Generalną zasadą jest, że noworodek (czyli dziecko do ukończenia pierwszego miesiąca życia) nie powinien spacerować, jeśli temperatura na zewnątrz jest niższa niż – 10 stopni Celsjusza. Tak więc nawet zimą, gdy temperatura i wiatr są umiarkowane na spacer wychodzić trzeba i warto. Rozpoczynamy od kilkunastu minut, przedłużając spacery z dnia na dzień lub włączając drugi spacer. Jeśli temperatura na zewnątrz jest zbliżona (wiosną, latem lub jesienią) do tej, jaką mamy w domu, pierwszy spacer może trwać dłużej. Choć zawsze przedłużamy czas trwania spaceru stopniowo aż do dwóch-trzech godzin dziennie i więcej, podczas kilku wyjść. Spacery są dla dziecka źródłem zdrowia, pod warunkiem, że unikamy miejsc zatłoczonych. Zakupy w hipermarkecie to nie spacer.
Ja miałam i mam komfortowe warunki do spacerowania, bo mieszkam z dala od przemysłu, a nawet ruchliwej ulicy. Dlatego moje dzieci zawsze dużo czasu spędzały na świeżym powietrzu nawet wtedy, kiedy nie miałam czasu na długie spacerowanie. Wystawiałam wówczas wózek ze śpiącym maluchem na taras, dbając rzecz jasna o to, by nie stał w słońcu i stosując moskitierę lub wcześniej, kiedy wózki nie były wyposażone w tego typu bajery, zwykłą firankę do ochrony przed owadami.
Odpowiedni ubiór
Na spacer, bez względu na pogodę, należy maluszka odpowiednio ubrać. Noworodka ubieramy zawsze w jedną warstwę więcej niż same jesteśmy ubrane – wynika to z tego, że maluszek mało się jeszcze rusza, więc ciepła sam nie wytwarza. Starsze dzieci powinny być ubierane podobnie, jak dorośli. O każdej porze roku wskazana jest czapka chroniąca główkę – przed wiatrem i przed słońcem – odpowiednio ciepła lub przewiewna.
Latem warto zadbać z kolei o właściwą ochronę przed słońcem. Generalnie nie jest wskazane wychodzenie na spacer podczas upałów. W szczególnie gorące dni trzeba ograniczyć spacerowanie do godzin przedpołudniowych (8-11) lub wieczornych (17-20). Nieograniczonemu spacerowaniu sprzyja więc pogoda średnia – umiarkowany wiatr, brak opadów i temperatura bliska pokojowej – około 20-25 stopni.
Mamy często niepokoją się, czy można wychodzić na spacer, jeśli dziecko ma katar, wysypkę, stan podgorączkowy itp. Zasadniczo lekki katar i lekki stan podgorączkowy nie wykluczają spacerów, zwłaszcza spacerów w idealnych warunkach. Warto zawsze w takich okolicznościach zasięgnąć, choćby telefonicznej, opinii lekarza.
wojtaszek | 15-03-2015 20:47:55
wolskaanit | 14-04-2020 16:56:00
Kornelkaa | 04-08-2020 21:33:02
mar_tajanik | 30-03-2023 08:21:31