Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Spacery

Zaczynamy od kilkunastu minut

Już kilkudniowy maluch powinien zażywać spacerów i wyjdzie mu to na zdrowie. Świeże powietrze jest dla dziecka od pierwszych dni życia tak ważne, jak pokarm. Jeszcze do niedawna w książkach zalecano dwutygodniowy okres aklimatyzacji noworodka do życia pozałonowego.

Od pierwszych dni życia świeże powietrze jest dla dziecka tak ważne, jak pokarm.

Fot.iStockphoto

Od pierwszych dni życia świeże powietrze jest dla dziecka tak ważne, jak pokarm.

Dopiero po tym czasie proponowano werandowanie, czyli wietrzenie dziecka przy otwartym oknie. Obecnie tak się robi wyłącznie zimą. W pozostałych porach roku już po kilku dniach dziecko może i powinno zażywać spacerów.

 

Od krótkiego do długiego spaceru

Długość pierwszych spacerów zależy od pory roku i pogody. Generalną zasadą jest, że noworodek (czyli dziecko do ukończenia pierwszego miesiąca życia) nie powinien spacerować, jeśli temperatura na zewnątrz jest niższa niż – 10 stopni Celsjusza. Tak więc nawet zimą, gdy temperatura i wiatr są umiarkowane na spacer wychodzić trzeba i warto. Rozpoczynamy od kilkunastu minut, przedłużając spacery z dnia na dzień lub włączając drugi spacer. Jeśli temperatura na zewnątrz jest zbliżona (wiosną, latem lub jesienią) do tej, jaką mamy w domu, pierwszy spacer może trwać dłużej. Choć zawsze przedłużamy czas trwania spaceru stopniowo aż do dwóch-trzech godzin dziennie i więcej, podczas kilku wyjść. Spacery są dla dziecka źródłem zdrowia, pod warunkiem, że unikamy miejsc zatłoczonych. Zakupy w hipermarkecie to nie spacer.
Ja miałam i mam komfortowe warunki do spacerowania, bo mieszkam z dala od przemysłu, a nawet ruchliwej ulicy. Dlatego moje dzieci zawsze dużo czasu spędzały na świeżym powietrzu nawet wtedy, kiedy nie miałam czasu na długie spacerowanie. Wystawiałam wówczas wózek ze śpiącym maluchem na taras, dbając rzecz jasna o to, by nie stał w słońcu i stosując moskitierę lub wcześniej, kiedy wózki nie były wyposażone w tego typu bajery, zwykłą firankę do ochrony przed owadami.

 

Odpowiedni ubiór

Na spacer, bez względu na pogodę, należy maluszka odpowiednio ubrać. Noworodka ubieramy zawsze w jedną warstwę więcej niż same jesteśmy ubrane – wynika to z tego, że maluszek mało się jeszcze rusza, więc ciepła sam nie wytwarza. Starsze dzieci powinny być ubierane podobnie, jak dorośli. O każdej porze roku wskazana jest czapka chroniąca główkę – przed wiatrem i przed słońcem – odpowiednio ciepła lub przewiewna.
Latem warto zadbać z kolei o właściwą ochronę przed słońcem. Generalnie nie jest wskazane wychodzenie na spacer podczas upałów. W szczególnie gorące dni trzeba ograniczyć spacerowanie do godzin przedpołudniowych (8-11) lub wieczornych (17-20). Nieograniczonemu spacerowaniu sprzyja więc pogoda średnia – umiarkowany wiatr, brak opadów i temperatura bliska pokojowej – około 20-25 stopni.
Mamy często niepokoją się, czy można wychodzić na spacer, jeśli dziecko ma katar, wysypkę, stan podgorączkowy itp. Zasadniczo lekki katar i lekki stan podgorączkowy nie wykluczają spacerów, zwłaszcza spacerów w idealnych warunkach. Warto zawsze w takich okolicznościach zasięgnąć, choćby telefonicznej, opinii lekarza.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • mysia83 | 05-02-2015 10:15:23

  Synek urodził sie w listopadzie i pamiętam, ze bardzo wtedy padało, wiec na początku był tylko wietrzony na balkonie Córeczka urodzona w czerwcu, wiec spacerowaliśmy już kilka dni po narodzinach Faktem jest, ze takie spacery są dla maluszków naprawdę uspokajające. Dzieci zasypiają, kołysane bujaniem w wózku Dla mamy to tez fajna sprawa, bo łatwiej odzyskać dawną kondycje po porodzie.
 • Modzelka8 | 20-02-2015 19:24:37

  Spacer to najlepsza rzecz na świecie! Nie dość, że maluszek jest na świeżym powietrzu to i mamusia czerpie z tego korzyści, można wyrwać się choć na chwilę z domu i wyjść trochę "do ludzi"
 • donnavito | 23-02-2015 14:03:47

  najlepiej sie umówić z inną mamą i zrobić spacering na 2 wózki
 • wojtaszek | 15-03-2015 20:47:55

  U nas śpiworek bardzo się sprawdza, pomimo iż ubieram synka na cebulkę i jest mu ciepło to kiedy włożę go do śpiworka mam pewność że nie zmarznie. Ja czasami mam wątpliwość jak ubrać swojego synka i zawsze na spacerze oraz po nim sprawdzam kark synka, czy nie jest zimny ( to oznacza że zbyt chłodno go ubrałam) albo spocony i mokry (ponieważ to by świadczyło że jest za grubo ubrany).

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: ubieranie dziecka, spacer, rytm dnia

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Chodziki są nie tylko zbędne, ale też szkodliwe.

Chodzik dla dziecka. Opinie lekarzy

Moje zdanie o chodzikach jest bardzo krytyczne. Uważam, że to niepotrzebny gadżet, który ma uwolnić mamę od dziecka i ograniczyć jego przestrzeń życiową. W chodziku dziecko na pewno nie wejdzie na schody – a raczkujące prędzej czy później zacznie się na...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj