Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy zaleca Pan szczepionkę przeciwko rakowi szyjki macicy?

Twój Ekspert Ginekolog Położnik

Rak szyjki macicy jest chorobą, która związana jest z zakażeniem onkogennymi szczepami wirusa HPV. W ogromnej większości jest ona konsekwencją zakażenia wirusem typu 16 i 18.

Prof. dr hab. Romuald Dębski

Fot. Monika Bajkowska

Prof. dr hab. Romuald Dębski

Od czasu, kiedy opracowano szczepionki zmniejszające ryzyko zakażeń tymi typami wirusa, w krajach cywilizowanych zaczęto powszechnie szczepić młode dziewczęta jeszcze przed inicjacją seksualną.

Jedynym krajem z tej grupy w Europie, który nie wprowadził powszechnych szczepień, jest Finlandia, w której program badań przesiewowych stoi na tak wysokim poziomie, że przypadki raka szyjki macicy należą w Finlandii do rzadkości. We wszystkich innych krajach - w Anglii, Niemczech, Francji, Włoszech - szczepi się dziewczynki.

W Polsce nie szczepi się z dokładnie takiej samej przyczyny, z jakiej obecnie nie szczepimy się przeciwko świńskiej grypie - bo nie ma pieniędzy.

Jednak, jeśli kogoś stać na szczepienie się - szczególnie to dotyczy dziewcząt młodych, ale również pań które już są po inicjacji seksualnej - to warto.

Należy pamiętać, że zaszczepienie nie likwiduje konieczności wykonywania okresowych badań cytologicznych. Ponieważ część raków szyjki macicy - niewielka, ale jednak - jest konsekwencją zakażenia innymi szczepami wirusa HPV, na które akurat szczepionki obecnie stosowane, nie mają wpływu. Trwają bardzo zaawansowane badania nad szczepionką, która będzie obejmować osiem typów wirusa HPV, która wydaje się być jeszcze skuteczniejszą metodą zapobiegania tej chorobie nowotworowej.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szczepionka, ginekolog, ciężarna, choroby

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj