Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wady zgryzu

O piękny uśmiech trzeba zadbać

Zgryz kształtuje się przez wiele lat i każdy etap w rozwoju dziecka ma znaczenie dla prawidłowego ustawienia zębów. Wszelkie wady są zauważalne już w momencie wyrastania zębów, a więc w bardzo wczesnym dzieciństwie. Im wcześniej zostaną wykryte, tym łatwiej je zniwelować.

Poważne wady zgryzu wymagają natychmiastowego leczenia, gdyż mogą m.in. prowadzić do deformacji twarzy czy próchnicy.

Fot. iStockphoto

Poważne wady zgryzu wymagają natychmiastowego leczenia, gdyż mogą m.in. prowadzić do deformacji twarzy czy próchnicy.

— Jeśli każdy ząb styka się z dwoma zębami przeciwległej szczęki (z wyjątkiem dolnych siekaczy środkowych i górnych trzecich trzonowców, które stykają się z jednym zębem) oraz zęby górne wystają poza zęby dolne, mówimy o prawidłowym zgryzie. Każde inne ustawienie zębów uznaje się za wadę zgryzu — mówi Katarzyna Stupak, logopeda.


Najczęściej występującą wadą zgryzu w Europie jest tyłozgryz, w którym dolna szczęka jest cofnięta w głąb jamy ustnej w stosunku do szczęki górnej. Wśród dzieci spotykane są również inne wady zgryzu tj. przodozgryz, w którym żuchwa wysunięta jest do przodu i zęby dolne wysunięte są przed zęby górne. — Zgryz otwarty charakteryzuje się patologicznym ustawieniem zębów górnych i dolnych względem siebie, tzn. zęby dolnej szczęki nie schodzą się z zębami szczęki górnej w odcinku środkowym i/lub bocznym. Mamy różne rodzaje zgryzu otwartego: zgryz otwarty częściowy i otwarty całkowity — tłumaczy Katarzyna Stupak. Nieprawidłowością jest także zgryz głęboki, który cechuje się patologicznym ustawieniem siekaczy górnych i dolnych względem siebie, wówczas zdarza się, że zęby górne zbyt mocno zachodzą na zęby dolne i może dochodzić do nagryzania dziąsła. W zgryzie krzyżowym dolne zęby zachodzą na pewnym odcinku na górne.

 

Nie bagatelizuj objawów

Jest mnóstwo objawów nieprawidłowego zgryzu, które można zauważyć już u małego dziecka. — Rodzic powinien się zaniepokoić, jeżeli malec ma otwartą szparę ust z wystającymi, ciągle widocznymi siekaczami, otwarte lub niedomknięte usta z wysuniętą do przodu brodą i widocznym językiem, leżącym za dolnymi zębami lub trzymanym między zębami. Ponadto, jeśli język wpycha się między zęby podczas przełykania śliny, występują duże szpary między zębami, widoczne są stłoczenia zębów, nie ma kontaktu między zębami szczęki i żuchwy lub górny łuk szczęki zachodzi na dolny albo zęby dolne zakrywają górne, należy pokazać dziecko ortodoncie — wyjaśnia. Rodzice powinni także zgłosić się do lekarza, jeżeli zauważą, że rysy twarzy dziecka są asymetryczne, pociecha często pogryza ołówki, długopisy, obgryza paznokcie, wciąga dolną wargę i ją nagryza, nawykowo podpiera ręką brodę, zaciska i zgrzyta zębami, oddycha ustami, ma stale otwartą buzię, wady wymowy, utraciło zęby mleczne przed 6. rokiem życia, ma nadmiernie wysuniętą lub cofniętą brodę.

 

Każda wada zgryzu wymaga leczenia

Każda wada zgryzu wymaga leczenia, ponieważ może nieść za sobą poważne konsekwencje w rozwoju dziecka. Jednak nie każdą leczy się we wczesnym dzieciństwie. Czasami trzeba zaczekać aż malec podrośnie i zmieni się jego układ szczęk. Tyłozgryz leczy się dopiero u dziecka powyżej 10. roku życia, ponieważ dynamiczny rozwój kości w tym wieku sprawia, że terapia trwa krócej. — Gdybyśmy zaczęli leczenie u kilkulatka, z pewnością trwałoby dłużej, gdyż kości małego dziecka rozwijają się w tym wieku wolniej — mówi logopeda.

Poważniejsze wady wymagają natychmiastowego leczenia, gdyż mogą utrudniać funkcjonowanie. — Mogą prowadzić do deformacji twarzy, pacjenci, którym zęby zachodzą wzajemnie na siebie narażeni są na częstsze występowanie próchnicy, choroby przyzębia, rozchwianie zębów, a w przyszłości na paradontozę. Nieprawidłowo ukształtowany zgryz może także negatywnie wpłynąć na jakość artykulacji, zwłaszcza głosek s, z, c, dz ,sz ,rz ,cz ,dż ,ś, ź, ć, dź. Najczęściej spotykane wady wymowy współwystępujące wraz z wadą zgryzu to różne odmiany seplenienia — mówi Katarzyna Stupak.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • GabaBaba26 | 26-01-2015 22:18:57

  My w lutym idziemy na pierwszą wizytę do dentysty z córcią. Od urodzenia miała cofniętą dolną szczękę lecz pediatrzy zapewniali mnie, że szczęka się wyciągnie i niestety szczęka nadal jest cofnięta co sprawiło że córcia ma problemy z mową.
 • moniaijulka | 03-02-2015 23:59:14

  Ja i mój partner oby dwoje mieliśmy wadę zgryzu w dzieciństwie i nosiliśmy aparaty ruchome, zakładane tylko na noc. Moja mama bardzo pilnowała żeby zawsze go ubierała na noc i zęby się trochę wyprostowały, 2 zęby się nie schowały ale to dlatego że takim aparatem nie mozna wszystkiego dobrze naprawić, potrzebny byłby stały ale nie było na to pieniędzy. Myślę o tym żeby w przyszłości założyć sobi...
 • edisoon | 18-01-2016 15:44:56

  Im wcześniej zaczniesz leczenie u dziecka tym łatwiej wadę zgryzu będzie można wyleczyć, w w tak młodym wieku kształtują się zęby i kości. Później już nie, i dlatego leczenie jest dużo trudniejsze. Ja w młodości chodziłem do ortodonty i problem zniknął.
 • horikoshi | 25-01-2016 14:25:55

  Ja też nie panikuje jeśli chodzi o zęby. Pierwsze wypadną a drugie najwyżej będzie trzeba prostować

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zgryz, zęby, ząbki, wady, ortodonta, logopeda

Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Jak przewozić starsze dziecko samochodem?

Tylko połowa dzieci w wieku powyżej czterech lat jest należycie przewożona w samochodach. Tymczasem do 12. roku życia o bezpieczeństwo dziecka należy dbać w szczególny sposób.

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Najmilsza rzecz w czasie tych wakacji to:Zobacz wyniki ankiety, skomentuj