Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Karmienie

Wyższość piersi nad butelką

Mleko mamy jest najlepsze dla dziecka. Przez kilka pierwszych miesięcy przeciwciała przebytych przez mamę chorób są skutecznym zabezpieczeniem przed infekcjami. Mleko matki ma wszystkie potrzebne do rozwoju składniki, a jego skład zmienia się w nocy (organizm dziecka wykorzystuje odpowiednie składniki do budowy m.in. mózgu).

Mleko matki jest dla dziecka najzdrowsze!

Fot. iStockphoto

Mleko matki jest dla dziecka najzdrowsze!

To zdrowe i wygodne

Ilość produkowanego przez mamę mleka dostosowuje się do potrzeb dziecka i zaspokaja je (bez dodatkowego dopajania i dokarmiania) przez pierwsze sześć miesięcy życia maleństwa. Do tego jest wygodne: karmisz na żądanie gdzie chcesz, bez wyparzania butelek i podgrzewania mleka. No i za darmo, bo mleko w piersi nic nie kosztuje. Nie trzeba pilnować zegarka. Jak często karmić piersią? Zawsze, kiedy dziecko sygnalizuje, że chce jeść! To nie znaczy, że ma "wisieć na piersi" przez cały dzień! Karmienie kończymy wtedy, gdy dziecko zamiast ssać, zaczyna przysypiać lub tylko trzyma sutek w buzi.
Dlatego każdy będzie zachęcał cię do karmienia piersią. Zresztą, sama zobaczysz, że to niezwykłe uczucie mieć przy piersi maleńkie dziecko. Nic nie daje takiego poczucia zależności i bliskości z dzieckiem jak karmienie piersią. Poczujesz nawet, że gdy dziecko płacze albo nadchodzi pora karmienia, to mózg wysyła sygnał i mleko napływa do piersi. Cudem natury jest, że kilkanaście minut po urodzeniu dziecka pojawia się mleko, a dziecko natychmiast zaczyna ssać. Dla mnie karmienie piersią to najpiękniejsze doświadczenie wczesnego macierzyństwa. Mojego ostatniego dziecka nie karmię już blisko dwa lata. Łapię się jednak na takiej myśli, że oddałabym wszystkie pieniądze za to, żeby jeszcze raz przystawić moje maleństwo do piersi i poczuć jak całą swą istotą przysysa się do mnie.

 

Gdy musi być mleko modyfikowane

Oczywiście, może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu będziesz musiała zrezygnować z naturalnego karmienia. Nie rozpaczaj, tak zwane sztuczne karmienie mlekiem modyfikowanym przez butelkę ma także dobre strony. Nie obciążaj się też myślami, że jesteś gorszą mamą. Widocznie tak musiało być.
Jakie są zalety związane z karmieniem butelką? Podać ją może dziecku babcia, tata czy niania. Brak naturalnego kontaktu z dzieckiem przy karmieniu piersią można mu zrekompensować czułością, bliskością i pieszczotami. Poza tym może uda ci się częściej przesypiać noce? Przy butelce sprawdza się zasada dzielenia obowiązków między rodziców. I co najważniejsze, dziecko karmione sztucznie rośnie i rozwija się fizycznie nie gorzej niż dziecko karmione naturalnie.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • donnavito | 13-01-2015 12:59:33

  Najważniejsze są pierwsze miesiace karmienia i pierwsze chwile po porodzie (siara), nawet gdy miesza się swój pokarm z mm, ważna jest kazda ilość, trzeba walczyć o laktację. Wiem, ze sa osoby które karmią mimo tzw.uczulenia na mleko, dobry doradca laktacyjny powinien być w kazdym mieście.
 • martaleszno | 13-02-2015 14:55:27

  Wygoda niesamowita ale od chorób moich maluchów nie obroniło naturalne mleko Ciągle jakiś katar, kaszel, gorączka.
 • donnavito | 23-02-2015 14:02:54

  Katarki i kaszle sa na szczęscie lekkimi chorobami, jestem pewna, ze nasze karmione piersią dzieci są odporniejsze na te powazne, jak anginy, zapalenie płuc itp.
 • Kasiakasiunia | 30-07-2018 06:24:00

  Ja jak karmilam dziecko to ona fakt faktem nie chorowało i nie chorowało do kiedy nie poszło do żłobka a potem to juz machina ruszyla - bostonki, zapalenia oskrzeli, szkarlatyna i tym podobne.

Poczytaj również

Polecamy

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Chodziki są nie tylko zbędne, ale też szkodliwe.

Chodzik dla dziecka. Opinie lekarzy

Moje zdanie o chodzikach jest bardzo krytyczne. Uważam, że to niepotrzebny gadżet, który ma uwolnić mamę od dziecka i ograniczyć jego przestrzeń życiową. W chodziku dziecko na pewno nie wejdzie na schody – a raczkujące prędzej czy później zacznie się na...

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj