Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Poród bez bólu

Nie trzeba płacić?! Można odzyskać pieniądze?

Część szpitali nadal żąda dodatkowych opłat za znieczulenie podczas porodu. I to mimo raportu NIK, z którego wynika, że są wbrew prawu. Z opłatami można walczyć w sądzie, ale czy warto?

Jeśli jesteśmy zainteresowane znieczuleniem podczas porodu w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, najlepiej od razu wybrać szpital, który nie pobiera dodatkowych opłat.

Fot. iStockphoto

Jeśli jesteśmy zainteresowane znieczuleniem podczas porodu w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, najlepiej od razu wybrać szpital, który nie pobiera dodatkowych opłat.

Opowieści o trwających nawet kilkanaście godzin mękach na sali porodowej mogą nastraszyć każdą przyszłą mamę. Dlatego wiele kobiet dla zmniejszenia bólu decyduje się na znieczulenie zewnątrzoponowe. Warto, wybierając porodówkę zorientować się kiedy i na jakich zasadach szpital podaje znieczulenie, bo w Polsce nie ma jednolitych standardów dostępu do tej usługi.

Zgodnie z przepisami znieczulenia dla zmniejszenia bólu rodzącej mamie, lekarz może zalecić tylko z tzw. względów medycznych. Na przykład, gdy kobieta ma bardzo słaby wzrok, ma padaczkę, astmę oskrzelową, nadciśnienie, czy jest chora na cukrzycę. Znieczulenie można też podać, gdy poród jest trudny np. przedwczesny. Wtedy aplikowane jest w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. W pozostałych przypadkach zgodę lekarza trudno jest dostać.

Ponieważ jest duże zainteresowanie pacjentek, wiele placówek po prostu oferuje tę usługę na tzw. życzenie. W praktyce wygląda to tak, że rodząca mama mówi, że prosi o znieczulenie. Wtedy podpisuje stosowny formularz i dostaje zastrzyk. W trakcie długiego porodu może to być nawet kilka dawek, bo jedna starcza na ok. dwie godziny. A potem za to płaci. Najwięcej opłat pobiera się w stolicy, ale też w niej najwięcej jest porodów. Opłaty pobiera się jednak też w innych miastach Polski. Tak robiły szpitale m.in. w Płocku czy Opolu.
Stawka za znieczulenie najczęściej waha się w okolicach kilkuset złotych np. warszawski szpital przy ul. Karowej bierze 400 zł, a przy ul. Madalińskiego 700 zł.


Publiczny szpital nie ma prawa brać pieniędzy

 

Zdaniem ministerstwa zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta i Najwyższej Izby Kontroli opłaty za znieczulenie w publicznych szpitalach są nielegalne. - Prawo zezwala tylko na ponadprogramowe stawki za usługi pielęgnacyjne np. dodatkową pomoc pielęgniarską przy porodzie, czy obecność ojca, ale nie za usługi zdrowotne, w tym poród - podkreśla Paweł Biedziak, rzecznik NIK.

Izba w raporcie z lipca 2010 roku podkreśla, że ustawa o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych zapewnia wszystkim kobietom w okresie ciąży, porodu i połogu prawo do korzystania ze świadczeń finansowanych przez państwo. A poród jest bezpłatny i refunduje go NFZ. Poza tym prawo nie przewiduje czegoś takiego jak opieka zdrowotna na „życzenie pacjenta”, a czymś takim jest właśnie znieczulenie na żądanie.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: laska.

Komentarze

 • lenkaa82 | 11-11-2014 21:57:18

  Ja planuje rodzić bez znieczulenia farmakologicznego, jedynie masaże, wanna, piłka itp. Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce.
 • donnavito | 09-02-2015 23:21:39

  Ten ból jest do przeżycia, szybko się o nim zapomina, a warto w pełni przeżyć ten swój poród, w końcu to moment, który jest niezwykle ważny.
 • Modzelka8 | 13-02-2015 20:27:40

  Ja marzyłam o tym, żeby urodzić bez znieczulenia. Już wchodząc na porodówkę zarzekłam się, że nawet nie muszę mi tego proponować. Poród to ogromny ból, ale warto go przeżyć. Poza tym znieczulenie może (ale nie musi) nieść za sobą wiele konsekwencji. W szkole (studiuję położnictwo) uczono nas, że znieczulenie może powodować wiele nieodwracalnych zmian w organiźmie noworodka. Dlatego lepiej się p...
 • dorota2010 | 21-03-2015 12:53:09

  Mam poród na czerwiec, jestem bardzo szczupła i obawiam się bólu dlatego będę brała znieczulenie.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: termin porodu, poród, ciężarna, ciąża, budżet domowy

Polecamy

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Jak przewozić starsze dziecko samochodem?

Tylko połowa dzieci w wieku powyżej czterech lat jest należycie przewożona w samochodach. Tymczasem do 12. roku życia o bezpieczeństwo dziecka należy dbać w szczególny sposób.

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Ostry ból brzucha, wzdęcia, biegunka,bladość, apatia dziecka, brak apetytu, spadek wagi - to mogą być symptomy choroby pasożytniczej.

Pasożyty u dzieci. Objawy i leczenie

O lambliozie i innych chorobach pasożytniczych rozmawiamy z Danutą Gruszowską, lekarzem medycyny rodzinnej i pediatrą*

czytaj

Co było/jest/będzie dla ciebie najważniejsze przy wyborze imienia dla dziecka?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj