Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy wszystkie składniki szczepionek są bezpieczne dla naszego organizmu?

Twój Ekspert od szczepień

Szczepionki zawierają tiomersal i skwalen. Mówi się o szkodliwości tych składników. Czy jest się czego obawiać?

Dr n.med. Paweł Grzesiowski

Fot. Archiwum

Dr n.med. Paweł Grzesiowski

Powinniśmy być precyzyjni, gdy mówimy o składzie szczepionek. Tiomersal w ilości 5 mikrogramów zawarty jest tylko w jednej szczepionce, która ma opakowanie 10-dawkowe. To znaczy, że jedna osoba otrzymuje podczas szczepienia 0,5 mikrograma tiomersalu. W jednej puszce tuńczyka jest 10 razy więcej związków rtęci. Moim zdaniem taka ilość tiomersalu nie ma żadnego wpływu na nasz organizm. Druga sprawa to skwalen - jest to substancja wzmacniająca działanie szczepionki obecna w dwóch preparatach - znana ze szczepionek przeciw grypie ptasiej oraz HPV. Ta substancja została uznana za bezpieczną i może być stosowana zgodnie z rejestracją w Unii Europejskiej. W USA skwalen nie jest zarejestrowany, dlatego szczepionki w tym kraju nie zawierają tej substancji.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szczepionka, szczepienia zalecane, szczepienia, grypa

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Niektóre dzieci mają wąskie kanaliki łzowe, które łatwo się zatykają powodując zastój łez.

Ropiejące oczy dziecka po porodzie

Nawet do kilku dni po porodzie powieki noworodka bywają sklejone zbierającą się białawo-żółtawą lub zielonkawą wydzieliną a spojówki oczek są lekko zaczerwienione i nabrzmiałe. W większości przypadków skuteczna jest odpowiednia pielęgnacja, ale nie zawsze!

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj