Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jakim autem wozić dziecko?

Rodzinny znaczy bezpieczny

Wybierając samochód dla rodziny z dzieckiem, należy zwrócić szczególną uwagę na liczbę drzwi i system isofix.

Wybierając samochód zwróć uwagę czy wyposażony jest w zaczepy isofix.

Fot. BE&W

Wybierając samochód zwróć uwagę czy wyposażony jest w zaczepy isofix.

Trzydrzwiowe niewygodne

Wybierając samochód pod kątem bezpiecznego przewożenia dziecka, warto zdecydować się na auto 4- lub 5-drzwiowe, bo jest wygodniejsze od 3-drzwiowego, a tak samo bezpieczne. Niektórzy rodzice boją się, że dziecko otworzy w czasie jazdy drzwi i dlatego decydują się na samochód z nadwoziem 3-drzwiowym. Jest ono jednak niewygodne, zapięcie pasów siedzącego na tylnej kanapie dziecka jest kłopotliwe. Nie ma sensu tak się męczyć – lepiej wybrać nadwozie 4- lub 5-drzwiowe. Warto wiedzieć, że tylne drzwi mają blokady – małe pokrętła lub przesuwki pod ryglem, widoczne przy otwartych drzwiach. Wystarczy przekręcić blokady, aby drzwi otwierały się tylko z zewnątrz. Takie blokady stosowane są w samochodach od lat osiemdziesiątych. Jeżeli chodzi o utratę wartości auta, to jest ona praktycznie taka sama dla wersji pięcio- i trzydrzwiowych.

 

ztywno zamocowany fotelik

Druga rzecz, na jaką warto zwrócić uwagę wybierając samochód, to wyposażenie w zaczepy isofix, które znajdują się pomiędzy oparciem i siedziskiem fotela. Do zaczepów przymocowuje się dwoma zatrzaskami fotelik. System isofix mocuje dziecięcy fotelik sztywno do samochodu. Zaczepy wymagają specjalnych fotelików. System isofix zabezpiecza dziecko przede wszystkim podczas zderzenia bocznego, ponieważ sztywno zamocownay fotelik nie przechyla się, dzięki czemu jest mało prawdopodobne, że dziecko uderzy podczas zderzenia w ścianę samochodu. Foteliki isofix zmniejszają także ryzyko obrażeń głowy w przypadku zderzenia czołowego. Takie foteliki można montować na tylnej kanapie oraz na przednim fotelu zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy.
Norma mocowań isofix została opracowana w 1999 roku, koncerny samochodowe zaakceptowały ją w 2004 roku i od lutego 2006 roku wszystkie nowe modele są obowiązkowo wyposażone w taki system. Niektórzy producenci stosowali mocowania isofix wcześniej - np. Opel w modelu Astra G i Zafira A, które weszły do sprzedaży w 1999 roku. Czasami isofix był oferowany za dopłatą (jak w Oplu Omega B i Vectra B, też od 1999 roku).

Robert Przybylski „Rzeczpospolita”
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dziecko ma prawo do złości, ale nie ma prawa do agresji.

Dziecko ma prawo do złości, nie ma prawa do agresji

Rzucanie się na podłogę, krzyk, kopanie podłogi i bicie jej rękami , uderzanie głową w podłogę, to sposoby dziecka na wyładowanie złości. W ataku furii nie reaguje na bodźce zewnętrzne.

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Noworodek nie rozróżnia kolorów, widzi jedynie kontrastowe zestawienia bieli i czerni i to pod warunkiem, że są duże i wyraźne.

Rozwój wzroku dziecka. Jakie kolory widzi noworodek i niemowlak?

W momencie narodzin dziecka wzrok jest zmysłem mało rozwiniętym. Noworodek widzi dobrze przedmioty znajdujące się w odległości 20–30 cm. W ciągu następnych kilku miesięcy wzrok dziecka znacznie się wyostrzy.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj