Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Integracja sensoryczna. Co to jest? Na co wpływa?

Bez pomocy z niektórych problemów trudno dziecku wyrosnąć!

Kilkulatek nie reaguje na dotyk? A może właśnie odwrotnie: dotknięty z zaskoczenia reaguje gwałtownie? Dziecko zatyka uszy przy każdym głośniejszym dźwięku? A może za nic w świecie nie chce chodzić boso po piasku, po trawie, trudno je namówić na zabawę na dywanie? Przy jedzeniu zupy lub kolorowaniu obrazków leży na stole, i na nic zdają się napominania: - Siedź prosto! Wyprostuj się! Być może jesteś rodzicem dziecka, które ma problem z integracją sensoryczną. Obserwuj, zapytaj w przedszkolu o opinię specjalistów. Bo choć niektóre problemy z wiekiem przestają być istotne, z innych – bez pomocy – się nie wyrasta.

Jeśli dziecko za nic w świecie nie chce chodzić boso po piasku, po trawie, trudno je namówić na zabawę na dywanie, może mieć problem z integracją sensoryczną.

Fot. iStockphoto

Jeśli dziecko za nic w świecie nie chce chodzić boso po piasku, po trawie, trudno je namówić na zabawę na dywanie, może mieć problem z integracją sensoryczną.

O tym, że Pawełek może mieć problem z integracją sensoryczną, wspomniała pani, prowadząca zajęcia zerówkowe w przedszkolu. Jej uwagi wcale nie zwróciły bazgroły pięciolatka i jego niechęć do rysowania, ale utrzymująca się blokada przy próbie wykonywania niektórych ćwiczeń gimnastycznych. Przykład? Chłopiec, leżąc na plecach, nie był w stanie przyciągnąć brody do klatki piersiowej. Jego rówieśnicy, z większymi lub mniejszymi sukcesami, wykonywali ćwiczenie, a on – nie. Podobnie było, gdy musiał, leżąc na brzuchu, unieść głowę a potem podnieść jednocześnie ręce i nogi. Był bezradny, mimo że jest – co potwierdzają przedszkolanki - dzieckiem silnym i dość sprawnym, a rodzice zapewniają mu sporą porcję ruchu. – W przedszkolu zasugerowano mi wykonanie diagnozy integracji sensorycznej. Zdecydowałam się, bo czułam, że coś blokuje rozwój mojego dziecka – mówi mama chłopca.
 

 

Na czym polega diagnoza? To nic strasznego

 

O tym, że problem nie jest wydumany, mama Pawła przekonała się, uczestnicząc w diagnozie. W gabinetach terapeutycznych diagnoza integracji sensorycznej odbywa się na dwóch lub trzech spotkaniach – w sumie zajmuje od 3 do 4 godzin. Jej ważną częścią są kwestionariusze, które wypełniają rodzice (najczęściej – mama, duża część pytań dotyczy przebiegu ciąży i porodu a także wczesnego niemowlęctwa dziecka: Czy podczas ciąży mama zażywała lekarstwa, jeśli tak – to jakie? Jak przebiegał poród? Jak długo dziecko było karmione piersią? Czy jako noworodek dużo płakał? Kiedy zaczął sam siadać? Czy długo raczkował? Kiedy zaczął chodzić? Mówić? Jakie potrawy akceptuje, a jakich nie znosi? Czy lubi chodzić boso? Itd., itd. (Oj, dobrze mieć systematycznie prowadzoną Książeczkę Zdrowia Dziecka na portalu eBobas.pl)

W czasie, gdy mama wypełniała testy, Paweł naśladował demonstrowane gesty pani psycholog, wskazywał części ciała, mówił gdzie czuje dotyk. Po pół godzinie nastąpiła zmiana sali i zmiana zajęć. - Próba namówienia Pawła do wejścia na szorstki dywan – porażka. Próba przekonania, że może położyć się na plecach na wielkiej piłce do ćwiczeń, tak samo – opowiada mama chłopca. I dodaje: - Przekonałam się, że problem jest, choć trudno powiedzieć, jak duży. Dowiem się, gdy psycholog napisze diagnozę. Do tego potrzebne jest jeszcze jedno spotkanie z dzieckiem, badanie zmysłów węchu, smaku i słuchu.
Gdy diagnoza zostanie opisana, terapeutka spotka się z rodzicami, przedstawi wnioski i zaproponuje rozwiązania: ćwiczenia w warunkach domowych czy – jeśli problem dziecka jest bardziej złożony – terapię.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • joani | 12-01-2015 11:24:36

  Dlatego ważne jest juz zetknięcie się z róznymi strukturami i materiałami przez maluszki, które poznają świat wkładając wszystko do buzi.Istotne jest, aby nie przeładować tez dziecka i nowosci wprowadzać nie jedna po drugiej, minuta po minucie tylko np. dzien po dniu. Często dzieci urodzone przez CC mają problem z dotykiem, warto zacząć od razu i np. po kąpieli raz mocniej raz słabiej wycierać ...
 • ewa1989m | 12-03-2015 22:07:48

  Po raz pierwszy słyszę o tej integracji, i oczywiście dobrze wiedzieć, artykuł bardzo przydatny i wiele pomógł, kazda marka martwi się o swoje dziecko i chce reagować szybko na coś ci niepokoi nas w naszych pociechach, i wiadomo ze warto obserwować dzieci.
 • basic2008 | 23-03-2015 21:39:17

  mikaa, zgadzam się z Tobą, bardzo ciekawy i pouczający artykuł, pozwoli w przyszłosci zainterweniować odpowiednio, jeśli zauważymy niepokojące zachowania u dzieci. faktycznie, często postrzega się dzieci jako uparte, krnąbrne i nieusłuchane, a okazuje się że mogą to byc powazne zaburzenia, i rodzice nawet nie zdają sobie sprawy, jak ich dziecko cierpi.
 • Doris85 | 05-04-2015 13:04:53

  Jako rodzice o wielu rzeczach - mimo ogromnego zaangażowania - nie mamy pojęcia. I bardzo mnie cieszy, że w przedszkolach, w grupach zainteresowań czy przychodniach jest coraz więcej osób zaangażowanych w troskę o dzieci i posiadających wiedzę pomocną przy różnych problemach.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zabawy, zabawki, szkoła, psycholog dziecięcy, przedszkole

Polecamy

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci  to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj