Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Choroba lokomocyjna

Imbir łagodzi dolegliwości

Jeśli malec źle znosi podróż, lepiej wyruszyć w drogę wieczorem, kiedy nie świeci słońce i jest chłodniej. Gdy dziecko w czasie jazdy śpi, choroba lokomocyjna mu nie dokucza.

Jeśli malec źle znosi jazdę autem, należy często się zatrzymywać, by mógł się przewietrzyć i pochodzić.

Fot. iStockphoto

Jeśli malec źle znosi jazdę autem, należy często się zatrzymywać, by mógł się przewietrzyć i pochodzić.

— Choroba lokomocyjna to skutek niezgodności bodźców docierających do mózgu. Ponieważ oczy sygnalizują zmiany np. migające krajobrazy, a narząd równowagi nie rejestruje zmian położenia ciała, mózg uruchamia reakcje obronne, których efektem jest choroba lokomocyjna. Dziecko blednie, ma mdłości, kręci mu się w głowie, czasem wymiotuje — mówi lek. med. Katarzyna Łukowska, pediatra, kierownik medyczny Centrum Medycznego LuxMed przy Al. KEN w Warszawie. Są na nią podatne szczególnie małe dzieci, poniżej drugiego roku życia. U niektórych choroba lokomocyjna mija z wiekiem, często dolegliwości ustępują w starszych klasach szkoły podstawowej.

 

W aucie, na statku w samolocie

Złe samopoczucie może pojawić się u dzieci podróżujących zarówno autem jak i pociągiem, statkiem czy samolotem. Jeśli malec źle czuje się w samochodzie, warto często się zatrzymywać, by mógł się przewietrzyć, pochodzić i zaczerpnąć świeżego powietrza. Nawet samochód z klimatyzacją trzeba od czasu do czasu wietrzyć. W aucie nie powinno być zbyt gorąco.
Na statkach lepiej omijać dziób i rufę, bo to miejsca najbardziej narażone na kołysanie.
W samolocie najlepiej wygodnie ułożyć dziecko na fotelu i czymś je zająć np. czytaniem bajek. Dobrze jest mieć pod ręką zimny, mokry ręcznik do przecierania buzi dziecka oraz zapas woreczków jednorazowych. Cierpiącemu szkrabowi trzeba okazać zrozumienie i starać się go uspokajać, dla niego to także trudna i męcząca sytuacja.

 

Dozwolona lekka przekąska

— Dziecku cierpiącemu na chorobę lokomocyjną nie powinno się podawać przed podróżą obfitego posiłku, na dwie godziny przed wyjazdem można podać lekką przekąskę, by zapobiec skurczom żołądka z powodu głodu — dodaje lekarka. Warto mieć ze sobą chłodne płyny, herbatkę, wodę niegazowaną i niesłone oraz niesłodkie przekąski. Mogą to być np. banany, jabłka, warzywa lub krakersy bez soli. Do picia najlepsza jest woda bez gazu, ponieważ napoje gazowane mogą powodować wzdęcia, a od słodkich soków dziecko może mieć mdłości. Gdy dziecko wymiotuje należy poić je regularnie, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu. — Właściwości łagodzące ma też imbir. Starszym dzieciom można podać cukierki imbirowe, młodszym herbatkę z imbirem — radzi dr Łukowska.

Jeśli te środki nie wystarczają można poprosić lekarza o przepisanie środka przeciwwymiotnego. Dostępne są też leki bez recepty, ale zawsze należy sprawdzić, czy można je podawać dzieciom.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • mikaa997 | 02-03-2015 11:10:57

    oj choroba lokomocyjna była zmorą mojego dzieciństwa ;( Mi najbardziej pomagało nie patrzenie przez boczne szyby. Najlepiej spoglądać tylko przed siebie bo wszystkie migające bokiem obrazy tylko wzmagały mdłości

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wymioty, podróż z dzieckiem, leki, isofix, fotelik, aviomarin

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj