Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wymioty u dziecka

Odwodnienie groźne dla życia malucha

Wymioty to cofanie treści żołądkowej pod ciśnieniem. Wymioty u dziecka zawsze oznaczają płacz i łzy, dziecko się boi, bo nie rozumie co się dzieje. Moje dzieci, wymiotując, zawsze płakały. Bez względu, czy miały kilka czy kilkanaście miesięcy.

Wymioty są groźne, bo mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu niemowlęcia.

Fot. iStockphoto

Wymioty są groźne, bo mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu niemowlęcia.

Wymioty u dziecka mogą wystąpić samoistnie, ale często są objawem jakiejś choroby. Bardzo często u moich dzieci było tak, że najpierw wymiotowały, a po kilku godzinach pojawiała się gorączka i zaczynała się jakaś infekcja. Im mniejsze dziecko, tym bardziej wymioty są niebezpieczne. Gwałtowne wymioty bardzo szybko mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego konieczne jest zawsze jak najszybsze ustalenie ich przyczyny. A tych może być wiele u dzieci, m.in. przekarmianie i przegrzewanie.

Wymioty, które poprzedza ból brzucha, przynoszące ulgę, świadczą na ogół o zatruciu pokarmowym. Wymioty mogą poprzedzać infekcje wirusowe i bakteryjne (grypy, anginy, zapalenie uszu). Dzieci, które mają alergię, wymiotują po spożyciu pokarmu z alergenem.

Wymioty u niemowlaka i małego dziecka pojawiają się przy chorobie lokomocyjnej, ale mogą też sygnalizować np. zapalenie opon mózgowych czy wstrząs mózgu.

Zdarza się też przerostowe zwężenie odźwiernika żołądka, czyli choroba przewodu pokarmowego (wymaga operacji). Ujawnia się w pierwszym kwartale życia dziecka. Towarzyszą jej gwałtowne chlustające wymioty po posiłkach. Gdy chlustające wymioty są częste, nie można odkładać wizyty u lekarza. Wymioty u noworodka czy trzymiesięcznego niemowlaka bardzo szybko mogą doprowadzić do odwodnienia, groźnego dla życia dziecka. Również w przypadku starszego niemowlaka na nawet rocznego dziecka wymioty to realne zagrożenie. 

Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy dziecko wymiotuje przez kilka godzin i nie pije. Jeśli wymioty u dziecka pojawiają się przy każdej próbie wypicia płynu, trzeba natychmiast udać się do lekarza. Sygnały alarmowe, świadczące o odwodnieniu, to stan wyczerpania i nienaturalna senność oraz suchość ust, języka i nie oddawanie moczu. Dlatego w przypadku wymiotów lekarz zawsze pyta, czy dziecko regularnie siusia i kiedy siusiało ostatni raz.

Moja starsza córeczka nawet mając kilka lat zawsze wymiotowała, kiedy miała wysoką temperaturę. Często miałam problem z podaniem jej leku przeciwgorączkowego, bo konsystencja syropów (paracetamol, ibufen) prowokuje wymioty. Podawałam więc dawkę leku na raty. Syrop nabierałam do aplikatora albo strzykawki i dziecko połykało po centymetrze leku i po łyczku wody. Nie mogłam też wtedy dawać jej dużo picia, bo to podrażnia żołądek i wywołuje torsje. Córka piła powoli, po jednej łyżeczce, wodę.

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    Dr n. med. Joanna Brett Chruściel

    Specjalista chorób dziecięcych, diabetolog. Dyrektor Centrum Medycznego Lux Med Chmielna oraz Centrum Medycznego KEN. Od początku pracy zawodowej, czyli 20 lat, związana z pediatrią i diabetologią dziecięcą w Centrum Zdrowia Dziecka. Od 2000 r. ...

    Jak pomóc wymiotującemu dziecku i kiedy wymioty są niebezpieczne?

    Gdy dziecko wymiotuje, przede wszystkim trzeba je nawadniać, bo to, co jest groźne przy wymiotach, to odwodnienie. Rodzice muszą pilnować, żeby dziecko jak najwięcej piło. Aby nie prowokować kolejnych wymiotów, trzeba aplikować dziecku picie w jak najmniejszych, tolerowanych przez nie ilościach, na przykład co minutę jedną łyżeczkę wody. Najlepiej podawać nawadniające płyny doustne, bo uzupełniają one nie tylko wodę, ale również elektrolity, które dziecko traci w trakcie wymiotów.
    Niebezpieczne są wymioty bardzo intensywne, chlustające, kiedy dziecko odmawia przyjmowania doustnie płynów oraz gdy jego stan ogólny pogarsza się. Wtedy dziecko musi zobaczyć lekarz, żeby ocenić jego stan zdrowia i zdecydować, czy potrzebuje nawadniania drogą żylną w szpitalu (podania kroplówki).
     

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj