Wymioty to cofanie treści żołądkowej pod ciśnieniem. Wymioty u dziecka zawsze oznaczają płacz i łzy, dziecko się boi, bo nie rozumie co się dzieje. Moje dzieci, wymiotując, zawsze płakały. Bez względu, czy miały kilka czy kilkanaście miesięcy.
Wymioty u dziecka mogą wystąpić samoistnie, ale często są objawem jakiejś choroby. Bardzo często u moich dzieci było tak, że najpierw wymiotowały, a po kilku godzinach pojawiała się gorączka i zaczynała się jakaś infekcja. Im mniejsze dziecko, tym bardziej wymioty są niebezpieczne. Gwałtowne wymioty bardzo szybko mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego konieczne jest zawsze jak najszybsze ustalenie ich przyczyny. A tych może być wiele u dzieci, m.in. przekarmianie i przegrzewanie.
Wymioty, które poprzedza ból brzucha, przynoszące ulgę, świadczą na ogół o zatruciu pokarmowym. Wymioty mogą poprzedzać infekcje wirusowe i bakteryjne (grypy, anginy, zapalenie uszu). Dzieci, które mają alergię, wymiotują po spożyciu pokarmu z alergenem.
Wymioty u niemowlaka i małego dziecka pojawiają się przy chorobie lokomocyjnej, ale mogą też sygnalizować np. zapalenie opon mózgowych czy wstrząs mózgu.
Zdarza się też przerostowe zwężenie odźwiernika żołądka, czyli choroba przewodu pokarmowego (wymaga operacji). Ujawnia się w pierwszym kwartale życia dziecka. Towarzyszą jej gwałtowne chlustające wymioty po posiłkach. Gdy chlustające wymioty są częste, nie można odkładać wizyty u lekarza. Wymioty u noworodka czy trzymiesięcznego niemowlaka bardzo szybko mogą doprowadzić do odwodnienia, groźnego dla życia dziecka. Również w przypadku starszego niemowlaka na nawet rocznego dziecka wymioty to realne zagrożenie.
Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy dziecko wymiotuje przez kilka godzin i nie pije. Jeśli wymioty u dziecka pojawiają się przy każdej próbie wypicia płynu, trzeba natychmiast udać się do lekarza. Sygnały alarmowe, świadczące o odwodnieniu, to stan wyczerpania i nienaturalna senność oraz suchość ust, języka i nie oddawanie moczu. Dlatego w przypadku wymiotów lekarz zawsze pyta, czy dziecko regularnie siusia i kiedy siusiało ostatni raz.
Moja starsza córeczka nawet mając kilka lat zawsze wymiotowała, kiedy miała wysoką temperaturę. Często miałam problem z podaniem jej leku przeciwgorączkowego, bo konsystencja syropów (paracetamol, ibufen) prowokuje wymioty. Podawałam więc dawkę leku na raty. Syrop nabierałam do aplikatora albo strzykawki i dziecko połykało po centymetrze leku i po łyczku wody. Nie mogłam też wtedy dawać jej dużo picia, bo to podrażnia żołądek i wywołuje torsje. Córka piła powoli, po jednej łyżeczce, wodę.
donnavito | 06-12-2014 00:10:05
wojtaszek | 31-01-2015 23:03:16
GabaBaba26 | 01-02-2015 08:13:32
joani | 07-02-2015 14:09:04