Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kupki noworodka i niemowlaka

Według koloru i konsystencji

Nikt, kto nie ma dzieci, nie uwierzy (ja też nie wierzyłam), że świat może zakręcić się wokół dziecięcej kupki. A jednak. Problem narasta, gdy za długo nie ma kupki, a dziecko ma twardy brzuszek, wzdęcia i płacze.

Powodem do zmartwienia jest nagła zmiana koloru i konsystencji kupki.

Fot. iStockphoto

Powodem do zmartwienia jest nagła zmiana koloru i konsystencji kupki.

Albo, gdy kupki są zbyt często, a do tego w różnych kolorach i konsystencji.

To sprawa indywidualna

Starsza z moich córek robiła kupkę w trakcie lub po każdym karmieniu. Było to dla mnie szczególnie męczące w nocy, bo na karmienie budziła się co półtorej lub co dwie godziny. Żeby jakoś ułatwić sobie nocną pielęgnację dziecka, po wieczornej kąpieli przenosiłam do sypialni przewijak, zapas pieluszek, nawilżanych chusteczek, krem.

Na przewijaku rozkładałam tetrową pieluszkę – cerata z przewijaka nie ziębiła ciałka dziecka i łatwo było wymienić ją na czystą. Miałam też pod ręką zestaw body i śpiochów, bo często w nocy musiałam zmieniać ubranka przemoczone lub pobrudzone. Kłopotem dodatkowym było, że dziecko darło się prawie od razu, gdy zrobiło kupę (miało odparzoną pupę), więc zawsze chciałam jak najszybciej zmienić pieluszkę. A wtedy, nietrzymane pionowo do odbicia, ulewało leżąc na przewijaku i czasami się krztusiło. Do dziś czuję zimny pot na plecach, kiedy wspominam tamte noce (zakończyły się po około pół roku).

Czytanie z kupy

Najwięcej tolerancji, co do częstości pojawiania się kupki, jest dla noworodków i niemowlaków karmionych piersią. Bywa, że maluszki robią kupę przy każdym albo po każdym karmieniu. Ale są i takie, które oddają stolec co dwa, trzy dni lub raz na dziesięć dni. Dzieje się tak dlatego, że mleko kobiety jest bardzo łatwo trawione (często bezresztkowo). Jeśli nic nie wskazuje na to, że dziecku coś dokucza (nie widać, żeby coś je bolało, nie płacze ponad miarę, śpi dobrze i nie ma wzdętego brzuszka), a kupki są koloru żółtego i mają konsystencję musztardy, to jest w porządku.

Niepokojące sygnały to:

- ciemnozielony kolor kupki

- przezroczyste pasma śluzu w kupce,

- drobinki krwi w kupce.

W takich wypadkach trzeba zasięgnąć rady pediatry. Warto również zapytać o radę, jeśli kupka dziecka jest zbyt twarda (ma na przykład konsystencję plasteliny) lub dziecko karmione mieszankami nie wypróżnia się regularnie.

Natomiast zmiana odcienia ze złocistego na zielonkawy nie musi cię niepokoić, bo jej przyczyną może być nowy składnik w twojej diecie (np. zaczęłaś jeść sałatę). Pamiętaj, że dziecko karmione piersią je to, co i ty. Więc nie dziw się, jeśli płacze i boli je brzuszek, po tym, jak zjadłaś ciężkostrawny posiłek.

Powodem do zmartwienia jest jedynie nagła zmiana koloru i konsystencji kupki.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • wojtaszek | 03-02-2015 21:06:35

  Mój synek odkąd daję mu codziennie probiotyk Dicoflor robi regularnie kupki i nie ma żadnych problemów z brzuszkiem. Szczególnie maleńkie dzieci mają problem gdy jelita nie są jeszcze przyzwyczajone do intensynej pracy aby robić regularnie kupkę. Ja na przewijak daję podkłady lub pociętą ligninę- a później wyrzucam.
 • martaleszno | 13-02-2015 14:44:47

  Moja mała jest na piersi. Na początku robiła kupki po każdym karmieniu, stopniowo jedną dziennie, a teraz co 3-4 dni więc wszystko jest w normie
 • Modzelka8 | 28-02-2015 10:33:58

  Ja karmię piersią i w ciągu dnia popijam sobie ziółka, głównie koperek. Synek robi kupkę co dwa dni, normalną, ostatnio nieco ściślejszą bo je już pokarmy stałe zielona kupka pojawiła się tylko przy alergii na białko mleka krowiego
 • donnavito | 01-03-2015 14:40:07

  U mnie na piersi kupy sa bardzo rzadko, to się nazywa trawienie bezresztkowe

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: stolec, rzadkie kupki, kupka, karmienie piersią

Polecamy

Wymioty są groźne, bo mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu niemowlęcia.

Wymioty u dziecka

Wymioty to cofanie treści żołądkowej pod ciśnieniem. Wymioty u dziecka zawsze oznaczają płacz i łzy, dziecko się boi, bo nie rozumie co się dzieje. Moje dzieci, wymiotując, zawsze płakały. Bez względu, czy miały kilka czy kilkanaście miesięcy.

czytaj

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Jak przewozić starsze dziecko samochodem?

Tylko połowa dzieci w wieku powyżej czterech lat jest należycie przewożona w samochodach. Tymczasem do 12. roku życia o bezpieczeństwo dziecka należy dbać w szczególny sposób.

czytaj

Co było/jest/będzie dla ciebie najważniejsze przy wyborze imienia dla dziecka?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj