Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Od 1 marca można będzie nadawać dzieciom imiona obce

Mercedes, Doris czy Colette? Nie ma problemu!

Od 1 marca 2015 roku rodzice będą wybierać imię dla dziecka również spośród imion obcych i to w ich oryginalnym brzmieniu i pisowni. Będzie można więc nadać córce imię Mercedes, Nicole czy Colette. Polska liberalizuje przepisy ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. To dobra wiadomość również dla tych, którzy chcieliby wziąć ślub cywilny poza urzędem.

Jak wybrać imię dla dziecka?

Fot. Fotolia.pl

Jak wybrać imię dla dziecka?

Gdy na początku lat osiemdziesiątych jeden z ojców powiedział w Urzędzie Stanu Cywilnego, że wybrał dla córki imię Colette, urzędniczka popukała się w głowę. Po długich negocjacjach zgodziła się, że można dziecku nadać imię Koleta. Spolszczone, rzadko używane – ale „legalne" imię dla dziewczynki

Od tamtego czasu wiele się w Polsce zmieniło, również przepisy dotyczące nadawania dzieciom imion. Rodzice chcący nadać dziecku imię „obce” od lat już nie muszą niczego negocjować z urzędnikiem – wystarczy ich zgoda na spolszczenie imienia. Nie można jednak (do tej pory) rejestrować dziecka o imieniu Nicole, ale – Nikola już jak najbardziej.

Teraz rodzice będą mieć łatwiejsze życie – ucieszy to na pewno zwłaszcza pary, w których jeden z partnerów jest obcokrajowcem. Urzędnicy będą tylko pilnować, by imię nie ośmieszało i nie stygmatyzowało dziecka (na pewno nie wyrażą zgody na to, by wybrać imię dla chłopca: Kryzys a imię dla dziewczynki Katastrofa).

Zmiana przepisów to dobra wiadomość również dla tych, którzy chcieliby wziąć ślub cywilny w mniej oficjalnych okolicznościach. Wystarczy dodatkowa opłata – tysiąc złotych, by urzędnik stawił się w wybranym miejscu, na przykład w domu weselnym czy na wynajętym statku. To oczywiście dobra wiadomość również dla firm, zajmujących się organizacją wesel – będą miały dodatkowe pole do popisu, i dodatkowe źródło dochodów. Warunek jest jeden: ślub musi odbyć się z zachowaniem powagi ceremonii a okoliczności towarzyszące nie mogą naruszać bezpieczeństwa wszystkich uczestników uroczystości.

 

Nie wiesz, jakie imię wybrać dla dziecka? Sprawdź imiona męskie i żeńskie w eBobasowym Imienniku!
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • donnavito | 17-01-2015 23:18:08

    A ja już wolę Dżesike od Jessici, w koncu wiele naszych imion polskich tez było zapożyczonych i spolszczonych w pisowni. Uważam, ze Polak powinien mieć imię pisane polskimi literami.
  • joani | 18-01-2015 00:03:09

    A co zrobić jak dziecko ma rodzica z innego kraju ale mieszkają tymczasowo w Polsce? trzeba uszanować czyjąś decyzję i pozwolić na pisownię "jessica", bo jadąc potem do kraju ojczystego rodzica "dżesiki" raczej nikt nie będzie umiał odczytać. Moim zdaniem w takich sytuacjach lepiej pisać bez plskich znaków.
  • Modzelka8 | 17-02-2015 21:11:56

    Imiona zagraniczne są bardzo ładne, ale jesteśmy w Polsce, więc podtrzymujmy polskie tradycje i nie pozwólmy żeby polskie imiona zostały wypchnięte przez ładnie brzmiące Jessici i inne Nicolki
  • Doris85 | 23-03-2015 22:21:44

    Tak jak każdy rodzic ma prawo wychowywać dziecko wg własnej wizji, tak też powinien mieć prawo swobodnego wyboru imienia. Jednak dla mnie osobiście istnieje tyle pięknych polskich imion, że nie widzę potrzeby szukania czegoś brzmiącego "egzotycznie". Pocieszające jest, że w księgach urodzin widać coraz więcej starych tradycyjnych imion - dobrze jakby taka tendencja się utrzymała.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: imię dla dziecka, imiona

Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj