Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Potówki

Nie za ciepło, nie za zimno a w sam raz

Mamy, a zwłaszcza babcie, mają tendencje do przegrzewania dzieci. Oczywiście z dbałości o ich zdrowie i przekonania, że dziecku jest zimniej niż dorosłemu. Tymczasem maluszki podobnie do nas odczuwają temperaturę zewnętrzną.

Na spacer ubieramy dziecko na cebulkę.

Fot. iStockphoto

Na spacer ubieramy dziecko na cebulkę.

Trzeba jedynie wziąć pod uwagę, że dorosły się rusza, dostarczając w ten sposób organizmowi dodatkowej energii, niemowlę zaś leży i co najwyżej wierzga nóżkami. W domu wystarczy ubrać niemowlę w tyle warstw, ile sami nosimy. Natomiast na spacer ubieramy dziecko na tzw. cebulkę – czyli nie w jedno, grube odzienie, ale warstwy, tak żeby w każdej chwili można było zrezygnować z jednej, jeśli dziecku jest za ciepło.

Potówki to reakcja obronna skóry dziecka

Potówki pojawiają się, jeśli dziecku jest za ciepło. Ubierając dziecko właściwie można im zapobiec, choć niektóre dzieci mają do nich wybitne tendencje. Mały organizm daje znać, kiedy jest przegrzany. Spocone są rączki, nóżki i kark, buzia nabiera czerwonego koloru – tak się dzieje u większości dzieci. Potówki to czerwone małe plameczki, ich zaawansowana forma może mieć postać wysiękową – wtedy są to krosteczki zakończone maleńkim pęcherzykiem. Czasem trudno odróżnić potówki od zmian skórnych o innym podłożu. Na ciele dziecka może się bowiem pojawić tzw. trądzik niemowlęcy, zmiany alergiczne, wysypka itp. Potówki zwykle występują na osłoniętych częściach ciała, na brzuszku, szyi, karku, czasem na buzi lub za uszami. Jeśli już się pojawiły, należy przebrać dziecko w lżejsze ubranie. Miejsca zmienione na skórze trzeba osuszać, wietrząc. Nasze babcie polecały ścieranie potówek spirytusem – nigdy nie stosowałam tej metody. Spirytus na pewno zbyt wysuszyłby delikatną skórę dziecka. Polecałabym raczej umiarkowane natłuszczanie skóry, by wspomóc jej odbudowę i przede wszystkim to, o czym wcześniej mówiłam – wietrzenie.
Dużych doświadczeń z potówkami nie mam, zawsze bowiem pilnuję się, by z ubieraniem nie przesadzić. Olek dostał ich na brzuszku latem, podczas wakacji w Bułgarii, gdzie było naprawdę ciepło. To dopiero wyzwanie – ubrać dziecko, kiedy w cieniu jest ponad 30 stopni i nie przegrzać. Zakładałam mu tylko pampersa i pilnowałam, żeby niemal wyłącznie przebywał w cieniu. Potówek nie smarowałam niczym, a po wieczornej kąpieli jak zwykle natłuszczałam ciało oliwką. Już drugiego dnia były bledsze, a trzeciego zniknęły zupełnie.
To prawda, że lepsze potówki niż przeziębienie, ale z ubieraniem maleństwa naprawdę nie należy przesadzać. Nawet, jeśli babciom wydaje się, że może mu być zimno. Gdy chcemy sprawdzić, czy dziecku nie jest zimno, kładziemy rękę na karczku. Jeśli jest ciepły – maluszkowi też jest ciepło. Nawet jeśli rączki czy stopy ma zimne.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Sześcioletnie dziecko za każdym razem trzeba poprawiać, gdy źle wypowie jakieś słowo.

Seplenienie u sześciolatka

Seplenienie to wada wymowy, która już bardzo kłopotliwa robi się u sześciolatków, kiedy uczą się czytać i pisać. Przez tę wadę mogą mieć problem z nauką.

czytaj

Dr n. med. Paweł Grzesiowski

Czy niemowlę karmione piersią może zarazić się wirusem grypy?

Jakie jest niebezpieczeństwo zarażenia sie świńską grypą u niemowląt poniżej 6. miesiąca, karmionych piersią? Czy zaleca się dla nich szczepienie na normalną grypę i na świńską również? Jak wygląda sprawa u małych dzieci poniżej 5 lat? - pyta mama 2,5...

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj