Bardzo ważne, aby dieta składała się z pięciu posiłków dziennie, oddzielonych od siebie stałymi – trzygodzinnymi przerwami. Dzięki temu unika się podjadania. Ostatni posiłek powinien być nie później niż półtorej godzinny przed snem i nie później niż o godz. 19.
Moim młodym pacjentom, tak dobieram dietę, żeby im smakowała i była dostosowana do ich aktywności fizycznej. Jako dietetyk, uważam że jedzenie jest przyjemnością i nie mogę je pozbawić pacjenta. Np. proponuję wybrać jeden dzień w tygodniu, jako tzw. dzień słodyczy albo zamiast takiego dnia ograniczyć słodycze do 3 - 4 kostek czekolady dziennie.
Bardzo ważne jest, aby posiłki były pełnowartościowe tj. dostarczały wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Dieta powinna zawierać dużo warzyw i owoców, chude gatunki mięsa (cielęcina, drób) i ryb. Najbardziej spośród owoców kaloryczne są winogrona, banany, awokado, natomiast niskokaloryczny jest np. arbuz. Umiarkowane energetycznie są owoce cytrusowe. Całkowicie eliminujemy z diety fast foody. Ważne, aby w diecie były węglowodany złożone, które utrzymają stały poziom glukozy we krwi.
Na stopień wystąpienia otyłości u dziecka wpływają także spożywane płyny. W diecie dziecka nie mogą być napoje typu coca-cola, soki kartonowe, napoje gazowane, które to produkty są bardzo kaloryczne i w rezultacie przyczyniają się do wystąpienia otyłości u dziecka. Jeśli dziecko nie lubi pić wody, proponuję soki świeżo wyciskane, rozcieńczone wodą.
Jeśli już dopuściliśmy do otyłości dziecka, najlepiej jednak skonsultować dietę ze specjalistą, który zdiagnozuje przyczyny otyłości u dziecka i ustali mu indywidualną dietę.
donnavito | 15-01-2015 11:26:56
Doris85 | 08-04-2015 11:57:59
bebe82 | 27-04-2015 13:54:02