Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jakich zasad przestrzegać, żeby członkowie rodziny, a zwłaszcza dzieci nie były otyłe?

Twój Ekspert Dietetyk, Specjalista żywienia człowieka

Bardzo ważne, aby dieta składała się z pięciu posiłków dziennie, oddzielonych od siebie stałymi – trzygodzinnymi przerwami. Dzięki temu unika się podjadania. Ostatni posiłek powinien być nie później niż półtorej godzinny przed snem i nie później niż o godz. 19.

Mgr inż. Dominik Konecki, dietetyk, specjalista żywienia człowieka

Fot. Archiwum

Mgr inż. Dominik Konecki, dietetyk, specjalista żywienia człowieka

Moim młodym pacjentom, tak dobieram dietę, żeby im smakowała i była dostosowana do ich aktywności fizycznej. Jako dietetyk, uważam że jedzenie jest przyjemnością i nie mogę je pozbawić pacjenta. Np. proponuję wybrać jeden dzień w tygodniu, jako tzw. dzień słodyczy albo zamiast takiego dnia ograniczyć słodycze do 3 - 4 kostek czekolady dziennie.

Bardzo ważne jest, aby posiłki były pełnowartościowe tj. dostarczały wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Dieta powinna zawierać dużo warzyw i owoców, chude gatunki mięsa (cielęcina, drób) i ryb. Najbardziej spośród owoców kaloryczne są winogrona, banany, awokado, natomiast niskokaloryczny jest np. arbuz. Umiarkowane energetycznie są owoce cytrusowe. Całkowicie eliminujemy z diety fast foody. Ważne, aby w diecie były węglowodany złożone, które utrzymają stały poziom glukozy we krwi.

Na stopień wystąpienia otyłości u dziecka wpływają także spożywane płyny. W diecie dziecka nie mogą być napoje typu coca-cola, soki kartonowe, napoje gazowane, które to produkty są bardzo kaloryczne i w rezultacie przyczyniają się do wystąpienia otyłości u dziecka. Jeśli dziecko nie lubi pić wody, proponuję soki świeżo wyciskane, rozcieńczone wodą.

Jeśli już dopuściliśmy do otyłości dziecka, najlepiej jednak skonsultować dietę ze specjalistą, który zdiagnozuje przyczyny otyłości u dziecka i ustali mu indywidualną dietę.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • donnavito | 15-01-2015 11:26:56

    To nieprawda z tym ostatnim posiłkiem, powinien być ok. 3 godziny przed snem, ja np. chodze spać o 2 w nocy, nie wyobrażam sobie jesć o 19 i potem głodować.
  • Doris85 | 08-04-2015 11:57:59

    Ważna jest nie tylko odpowiednia ilość posiłków, właściwy dobór składników odżywczych, ale i ruch. I zgadzam się co do tego, że nie zawsze istnieje możliwość zjedzenia ostatniego posiłku o godzinie 19. Jeśli pracuję cały dzień i wracam do domu o 19 - po całym dniu jedzenia kanapek chcę zjeść coś świeżego i nie czuć głodu w nocy - lekka sałatka nie powinna zaszkodzić nawet jeśli zjem ją o 20 - 21.
  • bebe82 | 27-04-2015 13:54:02

    I oczywiście warto zadbać o odpowiednie składniki jedzenia. Przetworzone jedzenie nikomu nie służy, a już na pewno nie dzieciom. Na szczęście mój szkrab je w przedszkolu, ale w weekendy zawsze gotuję świeże i zdrowe obiady.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: napoje, nadwaga, kuchnia rodzinna, dieta dziecka, dieta, owoce

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj