Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Co robić, gdy dziecku rośnie temperatura

Gorączka pod kontrolą

Podwyższona temperatura ciała u dziecka nie zawsze oznacza, że dzieje się coś niepokojącego. Może być wynikiem przegrzania, np. w upalne dni lub w mocno nagrzanych mieszkaniach, pojawia się także z powodu silnych emocji, alergii lub w czasie ząbkowania.

Gorączkę trzeba przede wszystkim kontrolować

Fot. Fotolia.pl

Gorączkę trzeba przede wszystkim kontrolować

Czasem jednak, gdy dochodzą jeszcze inne objawy, np. ból ucha, gardła, brzucha, może zwiastować chorobę, np. infekcję wirusową, zatrucie pokarmowe czy przeziębienie. Kluczowe jest rozpoznanie i odpowiednie postępowanie.

Temperatura ciała różni się w zależności od miejsca, w którym się ją mierzy.

Dla pomiaru pod pachą, za normalną przyjmuje się temperaturę wynoszącą 36-37 st. C.

Za stan podgorączkowy uznajemy temperaturę 37-38 st. C.

Gorączka umiarkowana to 38-39 st. C.

Powyżej 39 kresek to gorączka wysoka.

O ile stan podgorączkowy i gorączka umiarkowana nie wymagają pilnej interwencji, w przypadku gorączki wysokiej konieczna jest szybka pomoc, ponieważ wysoka gorączka osłabia i wyniszcza organizm.

 

Stan podgorączkowy trzeba obserwować

 

Stan podgorączkowy działa korzystnie na organizm, bo pobudza układ odpornościowy do walki z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Warto wówczas obserwować dziecko i np. co 3-4 godziny mierzyć mu temperaturę. U noworodków i niemowląt najlepiej mierzyć ją przez odbyt lub w uchu (w przypadku zapalenia ucha nie należy wkładać do niego termometru), ponieważ pomiar wykonany pod pachą czy w ustach nie daje dokładnych wyników u tak małego dziecka.

Mierząc temperaturę przez odbyt od wyniku należy odjąć pięć kresek i wówczas odczytuje się prawidłowy pomiar. Dzieciom starszym, np. rocznym można już zmierzyć temperaturę pod pachą. Lekarza zawsze należy poinformować w jaki sposób temperatura była mierzona. Warto pamiętać, że u noworodków i niemowląt, które mają słabo wykształcony system termoregulacji, temperatura ciała może być niższa rano, a wyższa wieczorem lub zmienić się po jedzeniu. Jeśli nie przekracza 38 st. C, nie ma powodów do niepokoju. Wystarczy obserwacja. Dopiero powyżej 38 kresek należy zacząć ją obniżać - lekami i domowymi sposobami.

 

Dokładnie odmierzać dawki i czas
 

Dla małych dzieci poleca się paracetamol oraz ibuprofen (w czopku lub w syropie), a dla starszych te same leki, w tabletkach. Paracetamol można podawać nawet noworodkom (oczywiście – po konsultacji z lekarzem!) zaś leki z ibuprofenem można podawać po 3. miesiącu.

Uwaga! Gdy gorączkuje noworodek i małe niemowlę, które nie ukończyło jeszcze 3 miesiąca, zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Tak małym dzieciom na własną rękę nie należy podawać żadnych leków. Podobnie należy postąpić, gdy gorączka przekracza 38,5 st. u nieco starszego niemowlęcia (między 3. a 6. miesiącem życia).

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Lilkawodna | 09-01-2015 09:14:29

    Dobrze, że napisaliscie o tych pirynach. Ja ma malutkie dziecko i bardzo chętnie czytam wszystkie artykuły, żeby mieć wiedzę na późnej. Nie wiedziałam, że priryny są takie groźne dla dzieci.
  • donnavito | 12-01-2015 00:21:24

    Przede wszystkim trzeba czytac dokładnie ulotki. A w domowej apteczce sprawdzać tez daty ważności.
  • mikaa997 | 18-01-2015 12:29:12

    mamusie pamiętajcie żeby nie wyrzucać opakowań i ulotek po lekach dla dzieci. Znajoma miała problem.... podała dziecku leki, któe stosowała już wcześniej. Opakowanie wyrzuciłą zostawiłą sobie tylko blister z tabletkami. Po kolejnym podaniu dziecko dostało wysypki i gorączki. Lekarz do któego się zgłosiłą sam poprosił aby sprawdziłą na ulotce skutki uboczne leku. Niestety ulotki już nie miała ;(
  • Anonimowy użytkownik | 22-01-2021 16:22:59

    Właśnie na takie sytuacje warto mieć w domu termometr i uważnie czytać wszystkie ulotki po lekach A najlepiej kupić taki bezdotykowy, ponieważ wystarczy chwila nieuwagi i potem moga być problemy ze zdrowie. Ja mam swój ze sklepu Diagnosis i nie wyobrażam sobie żeby bez niego gdziekolwiek jechać z dziećmi

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: gorączka, choroby wieku dziecięcego

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj