Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Skóra dziecka potrzebuje przede wszystkim nawilżenia

Co za dużo to niezdrowo

Świeżo upieczeni rodzice nierzadko mają dylemat jak prawidłowo pielęgnować skórę dziecka. Gdy jest on zdrowa i gładka wystarczą kosmetyki z drogerii, zaś w przypadku skóry z problemami, trzeba sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Dziecko nie potrzebuje jednak wielu kosmetyków.

Nadmiar kosmetyków nie pomoże skórze, a może wręcz zaszkodzić

Fot. Fotolia.pl

Nadmiar kosmetyków nie pomoże skórze, a może wręcz zaszkodzić

Skóra dziecka jest bardzo cienka i zawiera niewiele gruczołów łojowych. Nie może zatem samodzielnie wytworzyć naturalnej warstwy tłuszczu, która chroniłaby ją przed podrażnieniami. Odpowiednie kosmetyki nawilżą i wypielęgnują delikatną skórę dziecka. Jeśli ma ono zdrową skórę, wystarczy mydło i szampon o neutralnym pH, krem przeciw odparzeniom oraz emulsja nawilżająca. Najlepiej wybierać preparaty atestowane, bez konserwantów, substancji zapachowych i barwników.

- Preparaty pielęgnacyjne należy dobierać pod względem tolerancji, ale również ich wydajności i naszych możliwości finansowych. Do kąpieli polecam emulsje. Do mycia można stosować żele, olejki, emulsje bądź delikatne pianki, które są bardzo dobrze tolerowane przez najmłodszych. Po kąpieli skóra powinna być posmarowana emolientem. Dobry preparat emolientowy charakteryzuje się składem zawierającym substancje występujące w naskórku, np. cholesterol, mocznik, ceramidy, których rolą jest odbudowa naskórka i jego prawidłowe nawilżenie. Korzystne jest, aby skład był też wzbogacony o substancje o działaniu przeciwzapalnym np. alantoinę, pantenol, olej lniany. Czas działania emolientu jest dosyć krótki, dlatego warto smarować nimi skórę trzy-cztery razy w ciągu dnia - mówi prof. Joanna Narbutt, specjalista w zakresie dermatologii.

Specjaliści radzą, by u dzieci z chorobami skóry nie stosować zbyt wielu linii preparatów w jednym czasie, ponieważ między kosmetykami mogą zachodzić niekorzystne reakcje, które mogą spowodować np. zaostrzenie choroby. - Gdy dziecko choruje na atopowe zapalenie skóry, należy uważnie wybierać kosmetyki. Powinny to być dermokosmetyki, które zawierają substancje naturalnie występujące w naskórku oraz substancje mające zdolność działania przeciwzapalnego, przeciwświądowego. Najlepiej jednej linii, jednego producenta, bo wtedy jest najmniejsze ryzyko wystąpienia podrażnienia skóry. Ponadto, gdy do tego dojdzie wiemy jaki preparat należy odstawić. Warto pamiętać, że czasem jednak nawet niewielka ilość bardzo dobrego dermokosmetyku może spowodować podrażnienie i rozwój zmian zapalnych - mówi dr Dorota Bystrzanowska, specjalista dermatolog, lekarz medycyny estetycznej, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

W przypadku stosowania zwykłych dziecięcych kosmetyków pielęgnacyjnych nie ma konieczności stosowania produktów jednego producenta. W przypadku, gdy dziecko jest zupełnie zdrowe i nie ma żadnych problemów ze skórą, kosmetyki „dla dorosłych” można stosować od mniej więcej 6 - 7 roku życia.

Lekarze przestrzegają również, by nie nakładać zbyt wielu preparatów pielęgnacyjnych na dziecięcą skórę. - To co się wchłania w skórę zależy od jej stanu, przede wszystkim jej bariery ochronnej, ale też od nośników aktywnych substancji w produktach. Znaczna część kosmetyków jest zatrzymywana w wierzchniej warstwie skóry - w naskórku i często ma za zadanie jedynie odbudować jej strukturę. Zatem nadmiar kosmetyków nie ma negatywnego wpływu na stan zdrowia. Może natomiast przyczynić się do podrażnienia i uczulenia, a w przypadku zbyt intensywnego natłuszczania może dojść do powstania stanu zapalnego wokół mieszków włosowych czy pojawienia się potówek w wyniku przegrzania i spocenia. Jeśli np. wybieramy mydła w płynie z dodatkiem oliwki, nie jest konieczne dodatkowe smarowanie skóry nią po kąpieli - mówi dr Dorota Bystrzanowska.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Adrianna00 | 25-03-2019 16:06:16

    Ja stosuje emolienty: żel do mycia i balsam do ciała Exomega Control. Na początku stosowałam oliwki do smarowania, ale one zaczęły uczulać i podrażniać. Po tych emolientach skóra jest nawilżona, nie ma podrażnienia i nie swędzi.
  • Amela22 | 28-09-2019 17:16:50

    A ja dzięki koleżance trafiłam na bardzo fajną stronę dermedicowo.pl gdzie można poczytać ciekawe artykuły m.in własnie o pielęgnacji dzidziusia, czy powymieniać się doświadczeniami. I tam własnie znalazłam masło baby z dermedic. Kosmetyk ładnie nawilża, natłuszcza, pielęgnuje i wzmacnia skórę maluszka Nadaje się do stosowania od 1 dnia życia.
  • Dorotka_M | 03-06-2020 17:09:15

    Słyszałam, że emolientów nie należy stosować dopóki nie ma takiej potrzeby. Na pewno, nie warto przesadzać z ilością stosowanych kosmetyków, ale warto zadbać o ich jakość. Do pielęgnacji moich dzieci stosuję produkty Mustela - sprawdziły się po narodzinach 1ego maluszka, a dla mnie na rozstępy sprawdziły się wcześniej kosmetyki z linii na rozstępy i tak zostało, że to właśnie ich używam dla d...
  • ewa098 | 25-06-2020 13:31:29

    Bogaty asortyment , wejdź :sklep internetowy Authentic Beauty Concept . POLECAM!

Polecamy

Większość noworodków urodzonych w terminie waży między 2,8 a 3,8 kg

Waga noworodka i niemowlaka. Przyrost wagi dziecka

Prawidłowa waga noworodka jest najlepszym wskaźnikiem, że dziecko się najada, a pokarm zaspokaja potrzeby rosnącego organizmu. Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija, nie ma potrzeby częstego kontrolowania wagi. Wystarczy, gdy będzie ono ważone co kilka...

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj