Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pierwsza miłość

Mamo, ożenię się z Oliwką

Pierwsza miłość zdarza się już w przedszkolu, choć niewiele z tych doświadczeń później się pamięta. Z zakochanym maluchem warto rozmawiać o uczuciach, emocjach, uczyć jak należy się zachowywać wobec drugiej osoby. I najważniejsze: nie wyśmiewać.

Podpowiedz dziecku, że zamiast całusów, można ukochanemu podarować tez rysunek czy wspólnie się pobawić.

Fot. iStockphoto

Podpowiedz dziecku, że zamiast całusów, można ukochanemu podarować tez rysunek czy wspólnie się pobawić.

Kilkuletnia pociecha ma takie same uczucia jak dorośli, tyle że przeżywa je bardziej intensywnie, dlatego rodzicom nie wolno negować czy bagatelizować uczuć przedszkolaka. - Jeśli będziemy wyśmiewać zakochane dziecko, może ono uznać, że emocje, które odczuwa są czymś złym i należy się ich wstydzić — mówi Urszula Sajewicz-Radtke, psycholog. Dziecko ma prawo się zakochać, bez względu na to czy ma 3 czy 7 lat. — Warto rozmawiać o tym czym jest miłość, uczyć dziecko jak powinno się zachowywać wobec kolegi czy koleżanki, którą polubiło, w jaki sposób wyrażać swoje uczucia. Chłopców można uczyć zachowań wobec dziewcząt, a dziewczynki sposobów reakcji na zachowania chłopców — podpowiada psycholog. Nie wolno zawstydzać dziecka, bo to może powodować u niego negatywne emocje.

 

Pięciolatki bawią się w mamę i tatę

Pierwsze miłości mogą przeżywać już trzylatki, choć częściej zdarza się to u dzieci cztero i pięcioletnich. — W tym wieku maluchy ostatecznie identyfikują się ze swoją płcią, mają już świadomość, że ich płeć się nie zmieni, że na zawsze będą chłopcem czy dziewczynką — wyjaśnia specjalistka. Pięciolatki zaś zaczynają przypisywać kobietom i mężczyznom stereotypowe cechy i zaczynają się bawić w tzw. zabawy tematyczne, w mamę i tatę, w dom i w związku z tym pojawiają się również pierwsze miłości.

 

Wizualizacja za pomocą pluszaków

Małe dzieci nie wiedzą co to znaczy kochać. Wiedzą z obserwacji, że taką osobę się lubi, chętnie dzielą się z nią zabawkami, dają całusa. — Przedszkolaki rozumieją, że kochanie to szczególna forma uczucia, ale nie rozumieją jeszcze w pełni znaczenia tego pojęcia — dodaje Urszula Sajewicz-Radtke. To w jaki sposób dziecko będzie traktować rówieśników i okazywać uczucia, w dużej mierze zależy od tego, co wyniesie z domu. Jeśli rodzice odnoszą się do siebie z szacunkiem, czułością, troszczą się nawzajem o siebie, to malec zapewne będzie takie zachowania powielać i prezentować wobec przedszkolnej miłości. — Zawsze podkreślam, że trzeba z synem czy córką rozmawiać na tematy, które są mu bliskie. Opowiedzieć czym jest miłość, ale na takim poziomie, by to zrozumiało, czyli zamiast używać słów, lepiej wyjaśnić na konkretnych przykładach używając do tego np. pluszaków — podpowiada psycholog.

Rodzic może wziąć misie i bawiąc się nimi pokazywać dziecku, jak one się przytulają, bawią ze sobą, jedzą posiłki i odnoszą się do siebie z szacunkiem. Dobre będą także książeczki poświęcone tej tematyce. — Warto też powtarzać, że okazywanie uczuć nie jest czymś złym, ale np. zbyt częste całowanie koleżanki czy kolegi może być dla tej osoby kłopotem, bo np. ulubieniec czy ulubienica mogą się przestraszyć. Można wyjaśnić, że zamiast całusów, można podarować rysunek, wspólnie się pobawić — mówi psycholog. Rodzice powinni pamiętać, by nie krytykować wybranej miłości i nie sugerować w kim dziecko powinno się zakochać, a w kim lepiej nie. Zakochany malec potrzebuje od dorosłych wsparcia i zrozumienia. Miło mu będzie, gdy od czasu do czasu zapytamy jak się czuje wybranka, co lubi robić, jeść, jakie postaci z bajek są jej najbliższe.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • Modzelka8 | 17-02-2015 12:28:26

  Ja pamiętam, że bardzo przeżywałam swoją pierwszą miłość, byłam pewna że to ta miłość na całe życie, dlatego kiedy mój synek zakocha się pierwszy raz na pewno potraktuję to poważnie i postaram się mu pomóc
 • gosiunia89 | 20-02-2015 22:07:44

  Pierwsza miłość kiedy to było?!hi choć jestem młodą osobą to myślę że pierwsza miłość taka prawdziwa jest najważniejszą w życiu.Pierwszą miłość się nie zapomina i myślami zawsze się będzie do niej wracało.Pamiętam ten pierwszy buziak te podchody j jak było fajnie
 • Doris85 | 09-04-2015 09:16:51

  Trzeba poważnie podejść do tematu pierwszej miłości naszego malucha. On też wszystko przeżywa i traktuje poważnie. Musimy bardzo uważać, żeby go nie urazić, bo możemy go swoim zachowaniem zniechęcić do mówienia o uczuciach.
 • bebe82 | 27-04-2015 13:51:19

  Oczywiście zgadzam się z wami synek mojej znajomej ostatnio zakochał się w swojej koleżance z przedszkola, ale podobno bez wzajemności, i rodzice w żaden sposób nie mogą mu wytłumaczyć, że to tylko chwilowe - chłopiec chodzi od kilku tygodni poddenerwowany i smutny. Czy takie zachowanie powinno się przedyskutować z psychologiem czy samo przejdzie?

Poczytaj również

Polecamy

Możesz kupić w aptece specjalną rurkę, którą wysysa się katar.

Katar u noworodka i niemowlaka

Przerobiłam z moimi córkami wszystkie katarowe przypadłości. Katar u nich zwykle trwał dwa tygodnie. Jak się okazało, to norma. Jednak wiąże się z maratonem braku snu.  

czytaj

Dziecko, które miewa ataki szczekającego kaszlu, powinno przebywać w dobrze wywietrzonych pomieszczeniach, spać raczej w chłodnym niż nagrzanym pokoju.

Zapalenie krtani u dzieci. Objawy. Ile trwa choroba

Szczekający kaszel, pojawiający się nagle, najczęściej w nocy, utrudnione oddychanie, utrata głosu, czasem gorączka — to objawy zapalenia krtani. Najczęściej dotyczy dzieci między 2 a 8 rokiem życia. Gdy zapalenie krtani raz wystąpi, może się powtarzać,...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Najmilsza rzecz w czasie tych wakacji to:



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj