Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak uczyć dziecko pokonywać trudności?

Pochwal za włożony wysiłek

Jak pocieszyć dziecko, gdy martwi się, że biega wolniej niż kolega lub rysuje brzydszego od innych dzieci delfinka? Co zrobić, żeby niepowodzenia nie zniechęcały dziecka do działania?

Sukces osiągnięty przez dziecko z naszą pomocą zachęca je do dalszych prób.

Fot. iStockphoto

Sukces osiągnięty przez dziecko z naszą pomocą zachęca je do dalszych prób.

Przede wszystkim rodzice powinni pamiętać, by docenić nie tylko efekt końcowy, ale i wysiłek włożony w pracę. - Jeśli dziecko zrobiło coś szybko, a my to chwalimy ponad miarę, to dostaje sygnał, że nie musi się starać, a i tak otrzyma nagrodę. A to przecież nieprawda – tłumaczy Marlena Trąbińska-Haduch, psycholog z Fundacji Dzieci Niczyje. – Należy od wczesnych lat dostrzegać całość, wysiłek dziecka włożony w budowę z klocków czy rysunek i pochwalić staranie dziecka, a nie tylko efekt.
Jeśli dziecku nie wyszedł rysunek, nad którym ślęczało długo i z zaangażowaniem, to rodzice niech nie mówią, że ten „rysunek rzeczywiście nie wyszedł najlepiej”. Reakcja tylko na to, co na końcu w konsekwencji prowadzi do zniechęcenia dziecka i niewiary we własne możliwości.

 

Pokonuj trudność razem z dzieckiem

Dziecko powinno dostawać zadania i zabawki na poziomie obecnych umiejętności i ciut trudniejsze, ale rodzic powinien wtedy uczestniczyć w zabawie, żeby na przykład naprowadzić rączkę rocznego dziecka, by trafiło klockiem na klocek i mogło budować. Ta zasada dotyczy również starszych dzieci.
- Mój niespełna trzyletni synek Bartuś nie potrafił rysować więcej niż kreskę i kółko. Pytałam, co narysował, a on wymyślał przeróżne przedmioty, postacie i historie – opowiada Dorota Podwalska. – Chwaliłam go, a niektóre rzeczy pomagałam mu rysować, np. buzię jakiejś postaci. Po jakimś czasie zaczął mnie naśladować – opowiada. Natomiast ze starszym o trzy lata synem, Dorota spędzała dużo czasu przy grach. – Wojtek denerwował się, gdy przegrywał, dlatego często grał z tatą w jednej drużynie przeciwko mnie. To zachęcało go do zabawy – mówi mama.
Marlena Trąbińska-Haduch radzi, by zaproponować dziecku, któremu coś nie wychodzi i go to załamuje, że zrobimy to razem. Sukces osiągnięty przez dziecko z naszą pomocą jest tak samo ważny, jak sukces osiągnięty przez nie samo. Zachęca dziecko do dalszych prób. Poza tym można się zawsze odwołać do tego sukcesu w innych sytuacjach, gdy dziecku coś będzie sprawiało zbytnią trudność.

 

Słowa zachęty

Jeśli dziecku nie udał się rysunek, to powiedz mu, że widzisz, jak bardzo się starało, choć rozumiesz, że jest teraz złe i jest mu przykro.

Jeśli dziecko przegra z tobą w grę, powiedz mu, że wiesz, że jest mu przykro, ale tak bywa, że jedni przegrywają, inni wygrywają. Nie dawaj jednak następnym razem mu ulg, bo kłamstwo nigdy nie jest dobre w kontaktach z dzieckiem.

Jeśli dziecko zniechęca się do jakiegoś zajęcia, bo ciągle mu ono nie wychodzi, podsuń mu pomysł na zajęcie łatwiejsze, w którym może odnieść sukces.

Jeśli przegrasz z dzieckiem, powiedz mu: dziś ja przegrałam, ale cieszę się, że ty wygrałeś.

Nie porównuj osiągnięć rodzeństwa, bo to krzywdzące i buduje mur niezgody między dziećmi.

Jeśli dziecko biega wolniej niż jego rówieśnik na placu zabaw, to powiedz mu, że nie jest ważne kto szybciej biega, ważne, żeby biegać, bo to fajna zabawa.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • erka | 05-12-2009 14:57:07

  No tak: należy pomagać i, jak piszecie, naprowadzać rączkę rocznego dziecka, by trafiło klockiem na klocek... ale co gdy dziecko się broni przed pomocą Moje Kluski, zwłaszcza Hania, bardzo tego nie lubią. Denarwują się gdy coś im nie wychodzi, ale spróbuj im pomóc! Wtedy to dopiero jest płacz - gdy chcę dotknąć klocka, którym akurat się bawi...
 • wojtaszek | 15-01-2015 19:42:37

  Najważneijsze aby pozytywnie motywowac dziecko, pomagać mu szczególnie w sferach w których nie radzi sobie i zawsze go chwalić nawet jego najmniejsze osiągniecia powinny być przez nas docenione. Bardzo ważne aby budować w dziecku poczucie własnej wartości ponieważ to procentuje i daje gwarancję że dziecko nie będzie zakompleksione ale będzie potrafiło stawić czoła własnym słabościom i niedocią...
 • mysia83 | 16-01-2015 11:49:53

  Dzieci sie bardzo szybko zniechęcają, wystarczy, ze cos im nie wyjdzie i nie chcą próbować po raz kolejny. Najważniejsze to chyba to, żeby motywować i chwalić, ale przede wszystkim pomagać dziecku kiedy sobie z czymś nie radzi.
 • Doris85 | 08-04-2015 11:43:51

  Każdy, nawet najmniejszy krok do przodu powinien zostać przez rodzica doceniony. Dzieci nie mają takiej cierpliwości jak my i szybko się zniechęcają jak nie mogą czegoś zrobić i to my rodzice na początku powinniśmy naprowadzać je na właściwe tory.

Poczytaj również

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci  to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj