Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Mechaniczne sposoby podtrzymywania ciąży. Szef okrężny albo krążek pessar

Co piąta kobieta ma kłopoty z donoszeniem ciąży

Na kłopoty z donoszeniem ciąży z powodu niewydolności szyjki macicy są metody – zakłada się szef okrężny albo krążek – pessar. Krążek znajduje też zastosowanie u niektórych kobiet, nie będących w ciąży.

Przyczynami kłopotów z donoszeniem ciąży są głównie: problemy hormonalne (np. niedobór progesteronu) i niewydolność szyjki macicy. Na kłopoty z donoszeniem ciąży z powodu niewydolności szyjki macicy są metody!

Fot. iStockphoto

Przyczynami kłopotów z donoszeniem ciąży są głównie: problemy hormonalne (np. niedobór progesteronu) i niewydolność szyjki macicy. Na kłopoty z donoszeniem ciąży z powodu niewydolności szyjki macicy są metody!

 

Zakładanie szwów

 

- Zabieg wykonuje się w szpitalu, ponieważ wymaga krótkiego, ale całkowitego znieczulenia w obecności anestezjologa – wyjaśnia ginekolog. Samo założenie szwu trwa około dziesięciu minut, ale trzeba doliczyć czas na podanie narkozy i wybudzenie z niej pacjentki. – Zanim jednak szew zostanie założony pacjentka musi wykonać badania na posiew z kanału szyjki macicy. Badania powinny potwierdzić brak chorobotwórczych bakterii (one też mogą być przyczyną przedwczesnego porodu) czy stanów zapalnych szyjki. Jeśli badanie je wykaże, najpierw trzeba wyleczyć pacjentkę z infekcji, a dopiero potem zakładać szew szyjkowy – wyjaśnia lekarka.

Zakładanie szwów szyjkowych jest bezpieczne, ale choć rzadko, zdarzają się też powikłania. Do najczęstszych zalicza się pęknięcie błon płodowych, a w następstwie odpłynięcie wód płodowych i przedwczesny poród. Jeśli założy się za ciasno taśmę, to może nastąpić odruch szyjkowo-przysadkowy i mogą się pojawić skurcze macicy, co też prowadzi do przedwczesnego porodu. Ale to zdarza się rzadko - opowiada lekarka.

Kobieta z założonym szwem może normalnie funkcjonować, ale nie może się przemęczać (nie wolno jej dźwigać, podróżować na długich i męczących trasach, powinna unikać lotów samolotem itp.), ale przede wszystkim powinna być pod stałą kontrolą lekarską. Szczególnie często i regularnie powinna przychodzić na badania, aby sprawdzić czy szew dobrze „leży”. Oczywiście są to zawsze sytuacje indywidualne, czasem ryzyko poronienia jest tak duże, że kobieta powinna leżeć, unikać kontaktów seksualnych.

 

Krążek – w każdej chwili

 

Krażek jest metodą nie inwazyjną leczenia niewydolności szyjki macicy. Ale przeważnie stosuje się go w przypadku, kiedy niewydolność szyjkowa jest nieznaczna. Można go założyć w każdej chwili, niezależnie od czasu trwania ciąży. Założenie krążka nie wymaga pobytu w szpitalu, bo zabieg przeprowadzić można w gabinecie lekarskim, bez udziału anestezjologa. Krążek, czyli pessar, można zastosować dodatkowo oprócz szwu szyjkowego – wyjaśnia Grażyna Komnata-Gajda. – Krążki produkowane są z tworzywa sztucznego w różnych rozmiarach – najczęściej stosuje się pessary szyjkowe ciążowe numer 2 (wielkości ich są zróżnicowane w zależności od wielkości szyjki), można je zamówić. Pessar, jeśli jest dobrze dobrany – to kobieta w ogóle nie pamięta, że go ma, natomiast gdyby pojawiły się dolegliwości bólowe, oznacza to, że krążek mógł albo się obsunąć, albo jego rozmiar jest nieodpowiedni. W przypadku zastosowania krążka trzeba uważać, aby nie pojawiły się stany zapalne pochwy. Jeśli są – należy je leczyć poprzez podawanie globulek dopochwowych.
Krążki usuwa się podobnie jak szwy szyjkowe po osiągnięciu dojrzałości płodu, około 37-go lub 38-go tygodnia ciąży.

Krążki zakłada się częściej niż szwy szyjkowe, nie tylko ze względu na większą dostępność. Pomagają one również kobietom w ciąży, które nie mają schorzenia niewydolności szyjki macicy, ale też skarżą się na bóle w dole brzucha: wówczas pessary stosuje się dla poprawienia ukrwienia i lepszej stabilizacji macicy.

Krążki zakłada się także kobietom posiadającym żylaki, po to, aby podnieść macicę do góry, wówczas krążenie również się poprawia. Pessary pomagają też kobietom w ciąży, pracującym na stojąco (sprzedawczyniom, fryzjerkom itp.)

Założenie krążka jest też korzystne dla pacjentek, nie będących w ciąży, ale mających obniżoną macicę. Wtedy krążki zakłada się u starszych kobiet leczniczo, ażeby nie wypadła macica, a także przy kłopotach z utrzymywaniem moczu.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • martynka002 | 10-11-2014 21:03:07

    mi się na szczęście udało całą ciąże donosić. Ale artykuł mnie zaciekawił
  • joanka106259 | 21-02-2015 15:48:07

    Artykuł ciekawy, ale mam nadzieję, że nigdy nie będę potrzebowała korzystać z takiej pomocy.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj