24. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

  Zapamiętaj rytm dnia swojej pociechy

 • Avatar

  dr Marzena Dębska

  Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

  600 gramowy maluch wierci się, kopie, rozpycha, fika koziołki – czasem masz wrażenie, że w twoim brzuchu próbuje uprawiać jogging, a ono „tylko” ćwiczy wszystkie mięśnie. Nie możesz pewnie uwierzyć, że zaledwie 3, 4 tygodnie wcześniej poczułaś pierwsze ruchy. Zapamiętaj, kiedy twoje dziecko lubi spać, a kiedy baraszkuje – zwykle w pierwszych tygodniach po porodzie będzie zachowywać się bardzo podobnie.

  Jeśli na tym etapie ciąży planujesz podróż, jest to ostatni dzwonek, żeby kupić bilet, ponieważ większość linii lotniczych nie wpuszcza na pokład samolotów kobiet w zaawansowanej ciąży. Również towarzystwa ubezpieczeniowe sprzedają polisy chroniące przed ponoszeniem kosztów opieki medycznej podczas pobytu za granicą z wyłączeniem porodu. I choć podróże nie są dla kobiety ciężarnej niebezpieczne (poza zagrożeniem zakrzepicą), bezpieczniej w trzecim trymestrze nie podróżować zbyt daleko.

Zdaniem Mamy

Ruszamy na zakupy

24 tydzień ciąży. 600 gramowy maluch wierci się, kopie, rozpycha, fika koziołki – czasem masz wrażenie, że w twoim brzuchu próbuje uprawiać jogging, a ono „tylko” ćwiczy wszystkie mięśnie.

Fot. Archiwum

24 tydzień ciąży. 600 gramowy maluch wierci się, kopie, rozpycha, fika koziołki – czasem masz wrażenie, że w twoim brzuchu próbuje uprawiać jogging, a ono „tylko” ćwiczy wszystkie mięśnie.

O zakupach dla chłopczyka myślę coraz intensywniej. Łóżeczko i wózek na początek. Trochę ciuszków, takich najmniejszych, najsłodszych. I kosmetyki. Butelkami, smoczkami, podgrzewaczami głowy sobie nie zawracam, bo mi się nie przydadzą, zamierzam karmić piersią. Swoją drogą teraz mama oczekująca maleństwa ma wygodnie – wystarczy wejść do internetu i proszę – „lista niezbędnych zakupów”, „lista rzeczy, które trzeba wziąć do szpitala”, „wyprawka noworodka” i tym podobne „gotowce”. Wystarczy wydrukować i iść do sklepu.
Pomyśleć, że jak rodziłam pierwsze dziecko, to pampersy było trudno dostępną nowością. A teraz jaki wybór wszystkiego. W sklepie dziecięcym można zawrotu głowy dostać, kolorowo, bajecznie… Ale wszystko kosztuje, dlatego też zakupy muszę rozłożyć w czasie, żeby wydatki udźwignąć.
Kiedy myślę synku, że już niedługo będziesz leżał przy mnie w pachnącym kocyku, niebieskiej czapeczce, ciepło mi się robi na sercu, a i Ty zdaje się czujesz, kiedy myślę tylko o Tobie, bo kołyszesz się wtedy w brzuszku tak łagodnie. Zwłaszcza wieczorem, przed zaśnięciem. Uwielbiam wsłuchiwać się w to Twoje pływanie.

 

Test obciążenia glukozą, cukrzyca ciążowa. Między 24. a 28. tygodniem ciąży kobiety, które nie są obarczone czynnikami ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej muszą się przygotować na test obciążenia glukozą. Badanie polega na tym, że kobiecie podaje się roztwór glukozy i bada się, jak organizm reguluje poziom cukru we krwi (dwukrotnie jest pobierana krew, po przyjściu do gabinetu i po godzinie od podania 50 g glukozy). Chodzi o ustalenie, jak szybko jest wydzielana insulina. Taki test pozwala wykryć cukrzycę ciążową, która może wystąpić również u kobiet, które są poza grupą podwyższonego ryzyka, bo ciąża jest jednym z czynników ryzyka rozwoju cukrzycy (na szczęście problemy cukrzycowe w tym przypadku po porodzie zwykle ustępują).

Jeśli wynik po tym badaniu przesiewowym jest prawidłowy (poniżej 140,4 mg/dl), to znak że kobiecie cukrzyca ciążowa nie grozi. Jeśli jednak wartość pomiaru przekracza 140,4 mg/dl, badanie musi być powtórzone – już przy znacznie bardziej stężonym roztworze glukozy (75 g). Pomiaru glikemii dokonuje się wówczas po godzinie i po dwóch godzinach od spożycia roztworu.
 

Podtrzymywanie ciąży. Jeśli przyszła mama uskarża się w ciąży na brunatne plamienia, bóle kręgosłupa i brzucha, uczucie ciężaru w dolnej jego części, powinna być pod stałą kontrolą lekarza prowadzącego ciążę. Są to bowiem objawy, które mogą świadczyć o zagrożeniu poronieniem. Jedną z przyczyn może być niewydolność szyjki macicy. Jedną z możliwości podtrzymania ciąży jest założenie taśmy zabezpieczającej, czyli tzw. szwu okrężnego szyjkowego. Szew okrężny można założyć powyżej trzeciego miesiąca ciąży, ale przed 28. tygodniem. Zdejmowany jest przeważnie w 37. lub 38. tygodniu. Kłopoty z donoszeniem ciąży ma nawet co piąta kobieta.

 

Dolegliwości w ciąży. Kończy się 6. miesiąc ciąży, kończy się tym samym drugi trymestr ciąży, czas w którym większość ciężarnych nie uskarża się na żadne (lub prawie żadne) ciążowe dolegliwości. W trzecim trymestrze to się niestety zmienia – parcie na pęcherz, opuchlizny, krwawienie z nosa, a może przede wszystkim bóle kręgosłupa to „uroki” ostatnich trzech miesięcy ciąży. Powiększający się brzuch sprawia, że kobieta coraz bardziej odchyla górną połowę ciała do tyłu, co powoduje skrzywienie kręgosłupa szczególnie w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Lordoza fizjologiczna może powodować trwałe zmiany w kręgosłupie. Przy bólach kręgosłupa w ciąży zalecany jest odpoczynek przez leżenie z nogami w górze i masowanie.

 

Ćwiczenia w ciąży. Jeśli jesteś w ciąży i lekarz nie widzi przeszkód, byś uprawiała aktywność fizyczną, ruszaj się – z rozsądkiem, ale sporo. Codzienne spacery powinny być rutyną. Świetnym rozwiązaniem jest basen a dobrze dobrane ćwiczenia dla kobiet w ciąży, które można wykonywać w domu rozluźnią, zmniejszą bóle kręgosłupa, zapobiegną zaparciom, żylakom, poprawią samopoczucie, przygotują do porodu, a także pozwalą zachować lepszą formę w połogu.
 

 

Jesteś w 24. tygodniu ciąży? Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

 

 

Oceń artykuł   

Kolejne tygodnie ciąży

 • Dwudziesty piąty tydzień ciąży

  Waga dziecka to już ok. 700 gram. Dzieci urodzone na tym etapie ciąży mają już szansę przeżyć – oczywiście, tylko z zastosowaniem najnowocześniejszej aparatury. Lekarzom udaje się ratować coraz więcej wcześniaków, i to – coraz młodszych. Dla dziecka jednak bezcenny jest każdy...

  czytaj

 • Dwudziesty szósty tydzień ciąży

  Dziecko zaczyna oddychać przez nos, a jego płuca zaczynają wytwarzać substancję niezbędną do prawidłowej pracy pęcherzyków płucnych – surfakant. Zapobiega ona sklejaniu się pęcherzyków. Jeżeli istnieje zagrożenie wcześniejszym porodem, ciężarnej podaje się leki, pobudzające...

  czytaj

 • Dwudziesty siódmy tydzień ciąży

  Dziecko waży już kilogram. W tym tygodniu kończy się kształtować siatkówka oka, która przekazuje bodźce świetlne do mózgu a sklejone do tej pory powieki rozszczelniają się. W macicy nie ma wiele do oglądania, ale dziecko obserwuje światła i cienie. Zmienia się wygląd twoich...

  czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

Lepiej, żeby ubranka dla dzidziusia były za duże, niż za małe

Pierwsza wyprawka dla noworodka

Gdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży, nie mogłam doczekać się kupowania małych ubranek! Odwiedzałam sklepy z dziecięcymi artykułami, ale bałam się cokolwiek kupić, by nie zapeszyć. Jednak mniej więcej w szóstym miesiącu ciąży kupiłam pierwsze...

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj