27. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

  Wybierz szpital, w którym będziesz rodzić

 • Avatar

  dr Marzena Dębska

  Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

  Dziecko waży już kilogram. W tym tygodniu kończy się kształtować siatkówka oka, która przekazuje bodźce świetlne do mózgu a sklejone do tej pory powieki rozszczelniają się. W macicy nie ma wiele do oglądania, ale dziecko obserwuje światła i cienie. Zmienia się wygląd twoich piersi – otoczka sutka, ciemniejsza już od pewnego czasu, jeszcze bardziej ciemnieje.

  Czy zastanowiłaś się już nad wyborem szpitala, w którym chciałabyś urodzić swoje dziecko? Od dziesięciu lat nie obowiązuje rejonizacja, masz więc wybór – zwłaszcza jeśli mieszkasz w większym mieście. Z drugiej strony – oddziały położnicze od pewnego czasu przeżywają oblężenie. Tak czy owak, porozmawiaj z lekarzem prowadzącym ciążę na temat swojego porodu. Poszczególne szpitale oferują różne warunki porodu (w większości poród rodzinny to standard, ale niektóre placówki umożliwiają np. poród w wodzie, w specjalnych wannach). Niektóre szpitale gwarantują noworodkom pieluchy i kosmetyki, a niektóre też ubranka. Ta wiedza przyda ci się przy pakowaniu torby do szpitala.

Zdaniem Mamy

Brzuszek widoczny, ale nie dla wszystkich

27 tydzień ciąży. Dziecko waży już kilogram!

Fot. Archiwum

27 tydzień ciąży. Dziecko waży już kilogram!

Tatusia po raz pierwszy poczęstowałeś kopniaczkiem – ale się ucieszył. Na sporym już brzuszku widać czasem bardzo wyraźnie, jak się synku poruszasz. Przemiłe to, a ja jestem coraz bardziej ciekawa jaki jesteś – czy podobny do mnie, czy do taty, czy masz brązowe oczy, czy niebieskie. Jedno wiem – jesteś najukochańszym moim chłopczykiem. Pierwszy raz skorzystałam z faktu, że wyglądam na ciężarną. Po zakupach w dusznym markecie poczułam się gorzej, a kolejki do kas za długie. Poprosiłam więc o obsługę bez kolejki. Kasa z oznaczeniem jest, ale w kolejce sami nie-uprzywilejowani, zakupy wyłożone i nikomu do głowy nie przyjdzie ciężarną przodem przepuścić. Nie powinnam się denerwować, ale takie sytuacje otwierają nóż w kieszeni. Postaram się robić zakupy poza „godzinami szczytu”. Po zakupach jakiś instynkt gniazda mnie dopadł, bo oprócz ich włożenia do szafek, trochę porządków zrobiłam. Sprzątanie mnie ostatnio odpręża i pozwala spokojnie myśleć o tym, co przed nami.

 

27. tydzień ciąży. Jesteś w pierwszym tygodniu siódmego miesiąca, na przełomie drugiego i trzeciego trymestru ciąży. Dziecko może mierzyć nawet 37 cm (wymiar CHL), waży już nawet 1050 gramów. Waga dziecka przyrasta w tym okresie ciąży bardzo intensywnie. Zwiększa się tkanka tłuszczowa dziecka, ale jej najbardziej intensywny przyrost następuje w 9. miesiącu ciąży – dlatego wcześniaki, zwłaszcza te urodzone w siódmym miesiącu ciąży, są tej tkanki tłuszczowej niemal pozbawione.

Dziecko ma już rzęsy i brwi, pojawiają się też włosy na głowie – choć niektóre dzieci rodzą się niemal zupełnie bez włosów, a inne mają bujne pukle. To sprawa indywidualna. Początek trzeciego trymestru to również intensywny rozwój mózgu. Dziecko otwiera oczy, prawdo dobnie może też widzieć światło (na przykład w bardzo słoneczny dzień, zwłaszcza gdy mama na chwilę odsłoni brzuch), dobrze też słyszy i zdecydowanie rozpoznaje głosy najbliższych.

Dziecko urodzone w 27. tygodniu ciąży ma 80 proc. na przeżycie. Ma też szanse na zdrowy rozwój i wyjście z wcześniactwa bez poważnych powikłań – nie ma jednak na to gwarancji, mimo postępów medycyny. Choćby dlatego, że dziecko jeszcze przez wiele tygodni wymaga wspomagania oddechu (płuca osiągają pełną dojrzałość dopiero w 37 tygodniu ciąży).

27. tydzień ciąży to początek trzeciego trymestru. Ruchy dziecka są teraz najbardziej energiczne i najczęstsze – dziecko jest stosunkowo silne (potrafi skopać mamie strategiczne narządy wewnętrzne, np. wątrobę), ma też jeszcze dużo miejsca na aktywność. Za kilka tygodni będzie miało go już naprawdę niewiele.

To najlepszy moment na rozpoczęcie systematycznej obserwacji ruchów płodu. Pozwoli ona kontrolować, czy dziecko zdrowo się rozwija. Jak kontrolować ruchy dziecka? W ciągu godziny powinna mama naliczyć ich minimum pięć. Jeśli wydaje się, że dziecko się nie rusza, trzeba się wygodnie ułożyć i zrelaksować – w takich warunkach powinno się udać „namierzyć” tych pięć ruchów. Jeśli i to zawiedzie, mama powinna zjeść posiłek – po tym dziecko zdecydowanie powinno zacząć się poruszać. Jeśli ruchów jest mało (mniej niż dziesięć w ciągu dwóch godzin), to jest powód by udać się do lekarza. Ale również w odwrotnej sytuacji – gdy dziecko rusza się bardzo gwałtownie i dużo (dużo więcej niż zwykle), też trzeba zgłosić się na kontrolę. Takie gwałtownie ruchy mogą świadczyć na przykład o kłopotach z niedotlenieniem.

Dolegliwości ciążowe. Permanentne zmęczenie (wynikające nie tylko z dodatkowego obciążenia, ale przede wszystkim z dużym zużyciem tlenu), bezsenność spowodowana niewygodą lub różnymi około ciążowymi problemami – to najczęstsza dolegliwość, na jaką uskarżają się ciężarne mamy na tym etapie ciąży. Może się jednak pojawić też – ponownie – problem z częstym oddawaniem moczu a również – nietrzymanie moczu. Duża macica, naciskająca na pęcherz może sprawiać, że np. podczas kichania czy śmiechu nastąpi popuszczenie niewielkiej ilości moczu. Warto nosić ze sobą cienkie wkładki higieniczne – trzeba często je zmieniać, by nie stały się przyczyną infekcji okolic intymnych. W szkole rodzenia położne tłumaczą, jak ćwiczyć mięśnie Kegla, by uporać się z problemem nietrzymania moczu (może on wystąpić ze zdwojoną siłą po porodzie, więc warto wziąć sobie te rady do serca).

W trzecim trymestrze macica intensywnie przygotowuje się do porodu – tzw. skurcze przepowiadające będą się od początku trymestru pojawiać regularnie. Intensywność skurczów Braxtona-Hicksa będzie narastać, i im bliżej terminu porodu, tym trudniej jest je ignorować.
W trzecim trymestrze większość ginekologów rekomenduje wizyty minimum co dwa tygodnie – przynajmniej u położnej (jeśli nie ma konieczności wizyty lekarskiej, bo ciąża rozwija się prawidłowo). Warto pamiętać, że w razie jakichkolwiek problemów (silniejsze skurcze, krwawienie z dróg rodnych, gwałtowna opuchlizna na nogach czy skok wagi) od razu trzeba stawić się na izbie przyjęć szpitala, w którym jest oddział ginekologiczno-położniczy.
 

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

 

 

Oceń artykuł   

Komentarze

 • ewelina1595 | 26-01-2011 18:11:48

  Ja urodziłam w 27 tygodniu i dziecko ważylo 630 gram. Teraz ma 2 tygodnie wazy 780 g i lezy dalej w inkubatorze
 • pyza78 | 03-04-2012 17:55:27

  Wczoraj byłam u lekarza. dzisiaj mam pełne 27 tygodni.Córunia waży 1,070.Kawał kobietki:-) Najwięcej daje o sobie znak gdy jest gwarno wokoło.W teatrze też szalała w brzuszku. Towarzyska dziewczyna...
 • myszka12151919 | 27-04-2012 09:30:45

  Moja coreczka wzyla w 24tc 760gram,wiec teraz w zapewne kg Czas tak szybko leci,a wielki final tuz tuz

Kolejne tygodnie ciąży

 • Dwudziesty ósmy tydzień ciąży

  Mózg dziecka zaczyna powiększać swoją objętość, pojawiają się zwoje i bruzdy. Fale mózgowe płodu upodabniają się do fal mózgowych noworodka. Na głowie pojawiają się włoski. Brwi i rzęsy są już widoczne „gołym okiem”. Maluszek przytył kolejne 100 gram – nadal jest jednak...

  czytaj

 • Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży

  Dziecko waży już około 1200 gram. Tkanka tłuszczowa jest na tyle „gruba” że zaczyna go chronić przed zmianami temperatury – ale na razie niewystarczająco. U dziecka, które rodzi się w terminie, tkanka tłuszczowa stanowi 15 procent masy ciała. Maluch zaczyna reagować na...

  czytaj

 • Trzydziesty tydzień ciąży

  Dziecko w macicy ma już naprawdę niewiele miejsca, więc nie kopie tak mocno jak jeszcze kilkanaście dni wcześniej. Powinnaś zacząć obserwować ruchy dziecka – odczuwanie ruchów to ważny sygnał, że jest z nim wszystko w porządku. Jak to zrobić? Po posiłku połóż się wygodnie na...

  czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj