-
dr Marzena Dębska
Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w WarszawieDziecko zaczyna oddychać przez nos, a jego płuca zaczynają wytwarzać substancję niezbędną do prawidłowej pracy pęcherzyków płucnych – surfakant. Zapobiega ona sklejaniu się pęcherzyków. Jeżeli istnieje zagrożenie wcześniejszym porodem, ciężarnej podaje się leki, pobudzające produkcję tej substancji – właśnie po to, żeby przygotować płuca dziecka do funkcjonowania poza łonem matki. Dziecko waży 900 gram – od teraz zacznie w większym stopniu powiększać się tkanka tłuszczowa, dzięki której za 12-14 tygodni na świat przyjdzie okrągły bobasek.
Kończy się drugi trymestr, więc możesz zacząć odczuwać dolegliwości typowe dla ostatniego okresu ciąży – bóle kręgosłupa, obrzęki, zmęczenie, skurcze łydek. Nie ma na nie żadnego lekarstwa, poza zdrowym rozsądkiem. Ruszaj się, ale nie forsuj. Odpoczywaj z nogami lekko uniesionymi do góry. Pij sok pomidorowy, który jest bogatym źródłem potasu.
Być może musisz w nocy wstawać nawet kilka razy, żeby odwiedzić łazienkę. Macica uciska na pęcherz, więc to zupełnie naturalne. Ponieważ mięśnie dna macicy już się rozciągnęły, możesz zauważyć, że podczas śmiechu, kaszlu, kichania nie trzymasz moczu. Zwykle po porodzie te dolegliwości ustępują samoistnie, ale korzystne jest ćwiczenie po porodzie mięśnia Kegla, czasem konieczne jest leczenie farmakologiczne, czy nawet operacyjne.
Ruchy dziecka, które jeszcze niedawno były tylko zabawne, mogą zacząć sprawiać ból. To tylko ciąża!
Nie forsuj się, odpoczywaj
Coraz częściej twardnieje brzuch
Zauważyłam twardnienie brzucha, trwa chwilę, parę sekund może, ale powtarza się, szczególnie wieczorem. To już pewnie jakieś treningi skurczowe. Bolesne nie są, więc nie martwię się za bardzo. Niech sobie macica ćwiczy, może wykorzysta to w czasie naturalnego porodu. Ciągle mam nadzieję, że grzeczny synek posłucha mamusi i główką w dół się przekręci. Może już to zrobił? Czasem wydaje mi się, że już zmienił pozycję. Jakieś łaskotanie czuję pod żebrami, może to nóżki?
Zdaje się synku, że lubisz, kiedy mój brzuch twardnieje, bo zawsze wtedy mocno się ruszasz. A może chcesz, żebym zaczęła chodzić, bo najbardziej intensywne harce wyprawiasz wtedy, kiedy ja leżę. Ale poleżeć muszę, nawet w ciągu dnia, chociaż pół godzinki. Śpiąca nie jestem, ale jakieś takie przemęczenie mnie dopada po południu i bez leżenia ani rusz. Za to do późnego wieczora mogę siedzieć, najczęściej przeglądając gazetki dla mam w ciąży. Tyle ciekawych rzeczy można się z nich dowiedzieć.
26. tydzień ciąży. Jesteś w siódmym miesiącu ciąży. Kończy się jednocześnie „złoty trymestr”, drugi – ten, w którym kobiety mają najwięcej energii i stosunkowo niewiele powodów do narzekań na ciążowe dolegliwości. Brzuch ciężarnej mamy jest już doskonale widoczny, zaczyna przypominać okrągłą piłkę.
Waga dziecka w 26 tygodniu ciąży to około 900 gramów (choć największe dzieci mogą ważyć nawet ponad 1,1 kg!). Długość ciała dziecka (łącznie z nóżkami, czyli CHL) to około 30-35 cm.
W ostatnim trymestrze ciąży masa dziecka może się zwiększyć o 2,5-3 kg. Rozpoczyna się też niezwykle intensywny rozwój płuc – to ostatni z narządów, które jeszcze nie funkcjonują wystarczająco dobrze. Płuca rozpoczynają produkcję surfaktantu, substancji niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania (zabezpiecza ona pęcherzyki płucne przed sklejaniem się w czasie wydechu). Jednak nadal na tym etapie ciąży przedwczesny poród grozi niewydolnością oddechową i zgonem dziecka – musi minąć jeszcze 10 tygodni, by płuca dziecka były w pełni dojrzałe.
Na przełomie drugiego i trzeciego trymestru dziecko rusza się w najbardziej energiczny sposób – kopniaczki są najmocniejsze. Na tym etapie dobrze jest już wiedzieć, w jakich porach dnia i w jakich okolicznościach dziecko zwykle śpi, a kiedy jest aktywne – za trzy, cztery tygodnie ciężarna powinna rozpocząć systematyczną kontrolę ruchów i aktywności dziecka tak, by nie przegapić niepokojącej zmiany w jego zachowaniu.
Jeśli w tym tygodniu wykonane zostanie badanie USG, zdjęcia być może pokażą, jak dziecko ssie kciuk (lub nawet palec stopy). Ssanie kciuka nie tylko wpływa na malucha uspokajająco, ale też jest ważnym krokiem w rozwoju mięśni żuchwy.
Dziecko nie tylko dobrze słyszy dźwięki, ale je rozpoznaje. Bezbłędnie reaguje też na dotyk – na tym etapie można już „bawić się” z malcem, np. uciskając (bardzo delikatnie) brzuch.
26. tydzień ciąży. Dolegliwości. Pod koniec drugiego trymestru ciąży coraz większym problemem staje się duży już brzuch – duża liczba ciężarnych skarży się na tym etapie ciąży zwłaszcza na kłopoty ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do snu. Pomocna może być specjalna poduszka dla ciężarnych, ale można poradzić sobie i bez niej, zwijając kołdrę w odpowiedni kształt, tak był łatwiej było ułożyć wygodnie nie tylko siebie, ale i brzuch.
Coraz większy brzuch – a także, co za tym idzie, również coraz większa masa ciała przyszłej mamy (waga na tym etapie ciąży powiększa się systematycznie o około 300 gramów tygodniowo), to również większe ryzyko pojawienia się takich dolegliwości jak bóle pleców czy obrzęki stóp. Nie lekceważ tych ostatnich – jeśli nogi puchną bardzo, lub puchną gwałtownie, jest to powód by odwiedzić lekarza!
A może szkoła rodzenia? Jeśli to twoje pierwsze dziecko, prawdopodobnie odczuwasz pewien niepokój związany nie tylko z porodem, ale też z pierwszymi tygodniami życia maluszka. To normalne! Na wiele pytań odpowiedzą chętnie babcie malucha, o ile je zapytasz – i jeśli będziesz chciała korzystać z ich doświadczeń. Oczywiście – możesz pytać doświadczonych kuzynek, przyjaciółek lub zawiązać nowe znajomości na forum dla ciężarnych.
Jednak do porodu najlepiej przygotowywać się pod okiem profesjonalistów. Szkoły rodzenia świadczą usługi w całej Polsce, praktycznie można znaleźć je w każdym szpitalu. Doświadczone położne podczas kilku spotkań (najczęściej jest ich sześć lub siedem) przygotowują przyszłych rodziców do tego, co ich czeka na sali porodowej i po porodzie. Nawet jeśli nie będziesz rodzić siłami natury, bo czeka cię cesarka, warto rozważyć udział w takich zajęciach. Położna wyjaśni zasady higieny po operacji, opowie dokładnie jakich reakcji organizmu możesz się spodziewać, wyjaśni ograniczenia, jakie wiążą się z cesarką. W szkole rodzenia dowiesz się też, na co zwracać uwagę przy zakupach akcesoriów dla noworodka (kosmetyki!), jak kąpać i ubierać dziecko, jak je właściwie pielęgnować.
Kolejne tygodnie ciąży
-
Dwudziesty siódmy tydzień ciąży
Dziecko waży już kilogram. W tym tygodniu kończy się kształtować siatkówka oka, która przekazuje bodźce świetlne do mózgu a sklejone do tej pory powieki rozszczelniają się. W macicy nie ma wiele do oglądania, ale dziecko obserwuje światła i cienie. Zmienia się wygląd twoich... -
Dwudziesty ósmy tydzień ciąży
Mózg dziecka zaczyna powiększać swoją objętość, pojawiają się zwoje i bruzdy. Fale mózgowe płodu upodabniają się do fal mózgowych noworodka. Na głowie pojawiają się włoski. Brwi i rzęsy są już widoczne „gołym okiem”. Maluszek przytył kolejne 100 gram – nadal jest jednak... -
Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży
Dziecko waży już około 1200 gram. Tkanka tłuszczowa jest na tyle „gruba” że zaczyna go chronić przed zmianami temperatury – ale na razie niewystarczająco. U dziecka, które rodzi się w terminie, tkanka tłuszczowa stanowi 15 procent masy ciała. Maluch zaczyna reagować na...
Oblicz swój tydzień ciąży
Warto zobaczyć
Polecamy
Czy niemowlę karmione piersią może zarazić się wirusem grypy?
Jakie jest niebezpieczeństwo zarażenia sie świńską grypą u niemowląt poniżej 6. miesiąca, karmionych piersią? Czy zaleca się dla nich szczepienie na normalną grypę i na świńską również? Jak wygląda sprawa u małych dzieci poniżej 5 lat? - pyta mama 2,5...
Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza
Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...
Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka
Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...
- Zapalenie spojówek u dziecka
- Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka
- Seplenienie u sześciolatka
- Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne
- Masturbacja dziecięca
- Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci
- Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?
- Brzydki zapach z ust u dziecka
- Jakie są zasady podawania dzieciom paracetamolu?
- Atopowe zapalenie skóry
- Skóra w ciąży. Jak dbać o skórę w ciąży?
- Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha
- Odmrożenia u niemowląt i małych dzieci. Jak zapobiegać i leczyć?
- Zabawa w gotowanie i sprzątanie
- Dzieci reżysera "Testosteronu" przepadają za sałatką z pomelo
- Ospa. Co roku więcej zachorowań
- Metoda Prechtla. Dostępna w wybranych polskich szpitalach
Przebieg ciąży
Nie tylko u kobiety w ciąży, ale i u jej partnera pojawia się w tym czasie wiele lęków....
Dom babci i dziadka to miejsce, gdzie czas płynie wolniej, a wspomnienia przybierają...
Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?
Zobacz wyniki ankiety, skomentuj