-
dr Marzena Dębska
Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w WarszawieWaga dziecka to już ok. 700 gram. Dzieci urodzone na tym etapie ciąży mają już szansę przeżyć – oczywiście, tylko z zastosowaniem najnowocześniejszej aparatury. Lekarzom udaje się ratować coraz więcej wcześniaków, i to – coraz młodszych. Dla dziecka jednak bezcenny jest każdy dzień bezpiecznie spędzony w brzuchu mamy – tylko tam ma optymalne warunki do rozwoju.
Twoje ciało zmieniło się już zdecydowanie! Masz wyraźnie większy biust i całkiem spory brzuszek (tym bardziej widoczny, im szczuplejsza byłaś przed ciążą). Nawet jeśli przybrałaś na wadze tylko kilka kilogramów, czujesz się okrągła i pełna. Ale jesteś piękna! W ciąży, dzięki hormonom, masz mocne i lśniące włosy i promienną cerę. A najważniejsze – dla swojego dziecka jesteś najpiękniejsza na świecie.
Jeśli chcesz w tym czasie korzystać z zabiegów kosmetycznych – rób to tylko w sprawdzonych gabinetach. I sprawdzaj, jakie zabiegi są wskazane dla ciężarnych (niektóre są wręcz zabronione).
Zabiegi kosmetyczne? Tak, ale tylko niektóre
Spokojnie, to tylko czkawka
Wynik „glukozowy” mam blisko górnej granicy normy, czyli cukier trzeba zdecydowanie ograniczyć. Dam radę – słodycze mnie nie ciągną. Muszę jednak unikać również słodzonych napojów, jogurtów, uważać na owoce, lepszym dostawcą witamin są warzywa. Reszta wyników – krew, mocz – bez zastrzeżeń.
Badanie u lekarza, tym razem bez usg, ale słyszałam znów Twoje serduszko synku, miarowo, głośno pukające. Takiej muzyki mogłabym słuchać bez przerwy. I jeszcze inne Twoje pukanie odczuwam – chyba miewasz czkawkę, bo w moim brzuchu jakieś podskoki się odbywają. Miłe uczucie, martwię się tylko, czy taka czkawka Cię nie męczy. Pomóc, nie pomogę, pogłaskam brzuszek. Często to robię, nawet nieświadomie – nie mogę się doczekać, że będę dotykać i głaskać Ciebie.
Kontroluj wagę! Rozpoczyna się 7. miesiąc ciąży i jednocześnie – trzeci trymestr. To czas, kiedy brzuch zaczyna coraz bardziej ciążyć. Tym bardziej ciężarna powinna dbać o prawidłową dietę i przestrzegać złotej zasady, by jeść dla dwojga, nie za dwoje. „Ile przytyłyście?” to jedno z najczęściej zadawanych przez mamy na forach internetowych pytań. Warto odpowiedzieć sobie też na pytanie – ile powinna przytyć kobieta na tym etapie ciąży i sprawdzić, czy własny wynik mieści się w zalecanej przez lekarzy normie. Uwaga! Na początku 3. trymestru przyrost wagi jest najszybszy! Jednak jeśli masa ciała ciężarnej zwiększa się w tempie większym niż kilogram tygodniowo, trzeba to skonsultować z lekarzem.
Kobieta o prawidłowym BMI (przed ciążą) w czasie ciąży powinna przybrać 10-12 kg. Zaraz po porodzie większość kilogramów znika, bo dziecko (donoszone) waży około 3-4 kg, płyn owodniowy odchodzący w czasie porodu to 1-2 kg, a łożysko – ok. 1 kg. Macica w dziewiątym miesiącu ciąży waży nawet kilogram, ale po porodzie się obkurcza. 3 kg to krew i inne płyny ustrojowe. W czasie ciąży cięższe stają się też piersi kobiety – przyrost masy może wynieść nawet 2 kg.
Ruchy dziecka. Kolejna kwestia, którą przyszła mama musi nauczyć się zawczasu kontrolować i rozumieć. Na początku trzeciego trymestru, w 25. tygodniu dziecko ma jeszcze całkiem sporo miejsca w brzuchu mamy, ale ma też coraz więcej siły. Ruchy dziecka kobieta może odczytywać jako kopniaczki, mniej lub bardziej delikatne. Zdarza się, że ciężarna siedzi dłuższy czas w jednej pozycji i nagle zaczyna odczuwać kopniaki dziecka. To znak, że trzeba wstać, przejść się kawałek – najlepiej na powietrzu. Dziecko, energicznie się poruszając daje znać, że potrzebuje tlenu.
Badania USG. Początek trzeciego trymestru to najlepszy czas na badanie USG 3D lub 4D. Zdjęcia dziecka wykonane w tej technologii są bardzo czytelne, można dokładnie obejrzeć jego rysy twarzy czy nagrać krótki film, który będzie rodzinną pamiątką. Standardem pozostaje jednak badanie w technologii 2D, która – co warto podkreślić – wystarczy do oceny rozwoju płodu. Jeśli jednak ktoś chce mieć trójwymiarową pamiątkę, wykonane w 25. tygodniu zdjęcia płodu z całą pewnością taką będą. Odkładanie badania 3D na końcówkę ciąży mija się z celem – dziecko jest już zbyt duże, zdjęcia są niewyraźne.
25 tydzień ciąży? Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam
Kolejne tygodnie ciąży
-
Dwudziesty szósty tydzień ciąży
Dziecko zaczyna oddychać przez nos, a jego płuca zaczynają wytwarzać substancję niezbędną do prawidłowej pracy pęcherzyków płucnych – surfakant. Zapobiega ona sklejaniu się pęcherzyków. Jeżeli istnieje zagrożenie wcześniejszym porodem, ciężarnej podaje się leki, pobudzające... -
Dwudziesty siódmy tydzień ciąży
Dziecko waży już kilogram. W tym tygodniu kończy się kształtować siatkówka oka, która przekazuje bodźce świetlne do mózgu a sklejone do tej pory powieki rozszczelniają się. W macicy nie ma wiele do oglądania, ale dziecko obserwuje światła i cienie. Zmienia się wygląd twoich... -
Dwudziesty ósmy tydzień ciąży
Mózg dziecka zaczyna powiększać swoją objętość, pojawiają się zwoje i bruzdy. Fale mózgowe płodu upodabniają się do fal mózgowych noworodka. Na głowie pojawiają się włoski. Brwi i rzęsy są już widoczne „gołym okiem”. Maluszek przytył kolejne 100 gram – nadal jest jednak...
Oblicz swój tydzień ciąży
Warto zobaczyć
Polecamy

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci
Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

Kiedy dziecko może jeść jak dorosły?
Masz dosyć gotowania osobnych obiadków dla maluszka, mieszania w małym garnuszku, cedzenia, miksowania i zastanawiasz się nad tym, czy maluch nie mógłby już jeść tego, co przygotowujesz dla pozostałych członków rodziny? Zadajesz sobie pytanie, kiedy...

Stawy biodrowe. Dysplazja
Na sto dzieci kilkoro rodzi się z dysplazją stawu biodrowego, czyli ze źle ukształtowanym stawem biodrowym. Polega to na tym, że główka kości udowej nie pasuje do panewki albo panewka jest zbyt płaska. USG bioderek robi się dzieciom już w drugim miesiącu...
- Kąpiel
- Znamiona pod lupą
- Rejestrujemy dziecko
- Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza
- Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?
- Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?
- Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?
- Trendy w modzie niemowlęcej na lato 2009
- Dysleksja u przedszkolaka
- Pielęgnacja ząbków. Jak dbać o pierwsze ząbki dziecka?
- Jaki ojciec, taki syn
- Przedszkole to najlepsze przygotowanie do szkoły
- Zabawki dla roczniaka i dwulatka. Co na prezent dla chłopca i dziewczynki
- Książeczki dla dzieci
- Jak przewozić starsze dziecko samochodem?
- Zabawki dla dzieci powyżej roku. I dla przedszkolaków
- Zanim dziecko się zgubi
Przebieg ciąży

Jeśli widać ci brzuszek, na pewno myślisz już o urządzaniu pokoju dla dziecka. Wszystko...
Pieluchy wielorazowe stają się coraz popularniejszym wyborem wśród świadomych ekologicznie...
Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?
Zobacz wyniki ankiety, skomentuj