25. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

  Zabiegi kosmetyczne? Tak, ale tylko niektóre

 • Avatar

  dr Marzena Dębska

  Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

  Waga dziecka to już ok. 700 gram. Dzieci urodzone na tym etapie ciąży mają już szansę przeżyć – oczywiście, tylko z zastosowaniem najnowocześniejszej aparatury. Lekarzom udaje się ratować coraz więcej wcześniaków, i to – coraz młodszych. Dla dziecka jednak bezcenny jest każdy dzień bezpiecznie spędzony w brzuchu mamy – tylko tam ma optymalne warunki do rozwoju.

  Twoje ciało zmieniło się już zdecydowanie! Masz wyraźnie większy biust i całkiem spory brzuszek (tym bardziej widoczny, im szczuplejsza byłaś przed ciążą). Nawet jeśli przybrałaś na wadze tylko kilka kilogramów, czujesz się okrągła i pełna. Ale jesteś piękna! W ciąży, dzięki hormonom, masz mocne i lśniące włosy i promienną cerę. A najważniejsze – dla swojego dziecka jesteś najpiękniejsza na świecie.

  Jeśli chcesz w tym czasie korzystać z zabiegów kosmetycznych – rób to tylko w sprawdzonych gabinetach. I sprawdzaj, jakie zabiegi są wskazane dla ciężarnych (niektóre są wręcz zabronione).

Zdaniem Mamy

Spokojnie, to tylko czkawka

25 tydzień ciąży. Dla dziecka bezcenny jest każdy dzień bezpiecznie spędzony w brzuchu mamy – tylko tam ma optymalne warunki do rozwoju.

Fot. Archiwum

25 tydzień ciąży. Dla dziecka bezcenny jest każdy dzień bezpiecznie spędzony w brzuchu mamy – tylko tam ma optymalne warunki do rozwoju.

Wynik „glukozowy” mam blisko górnej granicy normy, czyli cukier trzeba zdecydowanie ograniczyć. Dam radę – słodycze mnie nie ciągną. Muszę jednak unikać również słodzonych napojów, jogurtów, uważać na owoce, lepszym dostawcą witamin są warzywa. Reszta wyników – krew, mocz – bez zastrzeżeń.

Badanie u lekarza, tym razem bez usg, ale słyszałam znów Twoje serduszko synku, miarowo, głośno pukające. Takiej muzyki mogłabym słuchać bez przerwy. I jeszcze inne Twoje pukanie odczuwam – chyba miewasz czkawkę, bo w moim brzuchu jakieś podskoki się odbywają. Miłe uczucie, martwię się tylko, czy taka czkawka Cię nie męczy. Pomóc, nie pomogę, pogłaskam brzuszek. Często to robię, nawet nieświadomie – nie mogę się doczekać, że będę dotykać i głaskać Ciebie.

 

Kontroluj wagę! Rozpoczyna się 7. miesiąc ciąży i jednocześnie – trzeci trymestr. To czas, kiedy brzuch zaczyna coraz bardziej ciążyć. Tym bardziej ciężarna powinna dbać o prawidłową dietę i przestrzegać złotej zasady, by jeść dla dwojga, nie za dwoje. „Ile przytyłyście?” to jedno z najczęściej zadawanych przez mamy na forach internetowych pytań. Warto odpowiedzieć sobie też na pytanie – ile powinna przytyć kobieta na tym etapie ciąży i sprawdzić, czy własny wynik mieści się w zalecanej przez lekarzy normie. Uwaga! Na początku 3. trymestru przyrost wagi jest najszybszy! Jednak jeśli masa ciała ciężarnej zwiększa się w tempie większym niż kilogram tygodniowo, trzeba to skonsultować z lekarzem.

Kobieta o prawidłowym BMI (przed ciążą) w czasie ciąży powinna przybrać 10-12 kg. Zaraz po porodzie większość kilogramów znika, bo dziecko (donoszone) waży około 3-4 kg, płyn owodniowy odchodzący w czasie porodu to 1-2 kg, a łożysko – ok. 1 kg. Macica w dziewiątym miesiącu ciąży waży nawet kilogram, ale po porodzie się obkurcza. 3 kg to krew i inne płyny ustrojowe. W czasie ciąży cięższe stają się też piersi kobiety – przyrost masy może wynieść nawet 2 kg.

 

Ruchy dziecka. Kolejna kwestia, którą przyszła mama musi nauczyć się zawczasu kontrolować i rozumieć. Na początku trzeciego trymestru, w 25. tygodniu dziecko ma jeszcze całkiem sporo miejsca w brzuchu mamy, ale ma też coraz więcej siły. Ruchy dziecka kobieta może odczytywać jako kopniaczki, mniej lub bardziej delikatne. Zdarza się, że ciężarna siedzi dłuższy czas w jednej pozycji i nagle zaczyna odczuwać kopniaki dziecka. To znak, że trzeba wstać, przejść się kawałek – najlepiej na powietrzu. Dziecko, energicznie się poruszając daje znać, że potrzebuje tlenu.

 

Badania USG. Początek trzeciego trymestru to najlepszy czas na badanie USG 3D lub 4D. Zdjęcia dziecka wykonane w tej technologii są bardzo czytelne, można dokładnie obejrzeć jego rysy twarzy czy nagrać krótki film, który będzie rodzinną pamiątką. Standardem pozostaje jednak badanie w technologii 2D, która – co warto podkreślić – wystarczy do oceny rozwoju płodu. Jeśli jednak ktoś chce mieć trójwymiarową pamiątkę, wykonane w 25. tygodniu zdjęcia płodu z całą pewnością taką będą. Odkładanie badania 3D na końcówkę ciąży mija się z celem – dziecko jest już zbyt duże, zdjęcia są niewyraźne.
 

 

25 tydzień ciąży? Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

 

 

Oceń artykuł   

Komentarze

 • goja301 | 21-01-2013 09:02:53

  też 25 tc mój maluszek daje sie odczuć od 13-30 czasem do 22 lub dłużej bije ,kopie ile wlezie rychliwy łobuzek
 • dorota2010 | 14-03-2015 11:21:58

  Jutro zaczynam 25 tydzień
 • Pinki91 | 17-02-2017 15:22:20

  Za dwa dni zazaczynamy 25 tydzień Ruchy maluszka czuję już od 11 tygodnia, pomimo iz to moja pierwsza ciąza. Do 16 tygodnia jednak nie miałam pewności, czy to na pewno to, ale z każdym tygodniem ...
 • mamusia111 | 20-02-2017 14:43:08

  Za dwa dni zazaczynamy 25 tydzień Ruchy maluszka czuję już od 11 tygodnia, pomimo iz to moja pierwsza ciąza. Do 16 tygodnia jednak nie miałam pewności, czy to na pewno to Wow, jestem w szoku! ...

Kolejne tygodnie ciąży

 • Dwudziesty szósty tydzień ciąży

  Dziecko zaczyna oddychać przez nos, a jego płuca zaczynają wytwarzać substancję niezbędną do prawidłowej pracy pęcherzyków płucnych – surfakant. Zapobiega ona sklejaniu się pęcherzyków. Jeżeli istnieje zagrożenie wcześniejszym porodem, ciężarnej podaje się leki, pobudzające...

  czytaj

 • Dwudziesty siódmy tydzień ciąży

  Dziecko waży już kilogram. W tym tygodniu kończy się kształtować siatkówka oka, która przekazuje bodźce świetlne do mózgu a sklejone do tej pory powieki rozszczelniają się. W macicy nie ma wiele do oglądania, ale dziecko obserwuje światła i cienie. Zmienia się wygląd twoich...

  czytaj

 • Dwudziesty ósmy tydzień ciąży

  Mózg dziecka zaczyna powiększać swoją objętość, pojawiają się zwoje i bruzdy. Fale mózgowe płodu upodabniają się do fal mózgowych noworodka. Na głowie pojawiają się włoski. Brwi i rzęsy są już widoczne „gołym okiem”. Maluszek przytył kolejne 100 gram – nadal jest jednak...

  czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj