Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Palenie w ciąży może zmieniać DNA dziecka

Papieros w ciąży może zaszkodzić również wnukom i prawnukom

Naukowcy z Kalifornii odkryli nowy mechanizm, w jaki palenie tytoniu w ciąży wpływa na zdrowie dziecka. Efekty mogą okazać się dziedziczne – alarmują badacze. Papieros w ciąży może zaszkodzić więc również twoim wnukom i prawnukom.

Gdy przyszła matka pali, ryzykuje nie tylko własnym zdrowiem. Lekarze od dawna nie mają co do tego wątpliwości. Ustalono już, że papierosy mogą wywoływać u dzieci całą gamę chorób: astmę, problemy z sercem i układem krążenia, schorzenia układu oddechowego.

Ale to nie wszystko.

Najnowsze badania opublikowane właśnie na łamach „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine” dowodzą, że kobieta paląca w ciąży może przyczynić się do specyficznych zmian w metylacji DNA płodu. Nie chodzi zatem o mutacje genów, ale o bardziej subtelne zakłócenia materiału genetycznego.

Zespół z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles przeprowadził badania DNA u trzech setek przedszkolaków. Ich matki zapytano o palenie w ciąży.

- W trakcie ciąży odbywa się naturalny proces przeprogramowywania metylacji, gdy drobniutkie związki chemiczne odczepiane są od DNA i chwilę później ponownie przyczepiane - tłumaczy Hyang-Min Byun, jedna z autorek badań. Naukowcy spodziewali się, że takie czynniki jak krążące w organizmie dziecka związki z dymu tytoniowego mogą wpływać na ten proces.

Okazało się, że badacze mieli rację - dzieci, których mamy paliły w ciąży miały nienaturalne wzory metylacji w badanych genach.

To jeden z pierwszych dowodów na to, że palenie tytoniu wpływa na DNA.

Mechanizmy metylacji są jeszcze bardzo słabo zbadane i wciąż nie wiadomo, jak przeciwdziałać szkodliwym efektom palenia w ciąży. Poza tym oczywistym wnioskiem.

- Mamy nie powinny palić w czasie ciąży - komentuje prof. Linda Birnbaum z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia. - To nie tylko szkodzi zdrowiu matki i dziecka. Z badań takich jak te wynika, że palenie matki może mieć wpływ na całe życie dziecka i prawdopodobnie również na kolejne pokolenia.

- Przypuszczamy na przykład, że właśnie odkryty przez nas mechanizm wywołuje u dzieci kobiet palących podatność na astmę - dodaje kierująca badaniami prof. Carrie Breton.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • julka | 31-08-2009 14:03:43

    no to rzeczywiście

Poczytaj również

Polecamy

Mięczak zakaźny najczęściej dotyczy dzieci pomiędzy pierwszym a piątym rokiem życia. Ale dotyka też kobiety w ciąży.

Mięczak zakaźny. Infekcja skórna u dzieci i kobiet w ciąży.

Z Cezarym Makulskim, lekarzem medycyny, pediatrą, rozmawiamy na temat mięczaka zakaźnego u dzieci.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

W PRL, pierwszego dnia przedszkolanka odrywała dzieciaka od nogi mamy i zamykała jej drzwi przed nosem.

Reżim przedszkolny pokonany

Pierwszego września 1977 roku mama doprowadziła mnie do sali maluchów (ze względu na moje 5 lat miałam wskoczyć do starszej grupy z pominięciem misiów), gdzie nauczycielki oderwały mnie od jej nogi i zamknęły mamie drzwi przed nosem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj