23. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

  Pilnuj, by nie spać na plecach

 • Avatar

  dr Marzena Dębska

  Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

  Maluch przypomina już noworodka – choć jest zaledwie jego miniaturką. Waży ok. 450 gram, gdyby wyprostował nóżki, może mieć 30 cm długości.

  Dolegliwości w ciąży

  Mogą zacząć dokuczać ci obrzęki. Dopóki są niewielkie – i co ważniejsze, jeśli pojawiają się po południu i wieczorem, a po nocnym odpoczynku znikają, możesz być spokojna. To jeden z mniej przyjemnych, ale naturalnych objawów zaawansowanej ciąży. Natomiast jeśli obrzęki (stopy, nogi w okolicach kostek, palce u rąk i dłonie) utrzymują się przez cały dzień – skonsultuj się z lekarzem. Takie obrzęki trzeba monitorować (lekarz poleci ci kontrolować ciśnienie tętnicze, zleci też regularne badania moczu). Mogą bowiem być oznaką początków nadciśnienia ciążowego (dawniej zwanego gestozą).

  Dbaj o dotllenienie dziecka, również w nocy

  Jeśli w pierwszych miesiącach ciąży spałaś na plecach, koniecznie zmień pozycję! Dziecko staje się coraz cięższe, i macica (gdy leżysz na wznak) może uciskać naczynia, którymi doprowadzana jest krew (i tlen) do łożyska. W skrajnych przypadkach brak tlenu może doprowadzić do uduszenia dziecka. Najlepszą pozycją dla ciężarnej jest leżenie na boku.

Zdaniem Mamy

Pracuję, bo chcę!

23 tydzień ciąży. Maluch przypomina już noworodka – choć jest zaledwie jego miniaturką. Waży ok. 400-450 gram, gdyby wyprostował nóżki, może mieć 30 cm długości

Fot. Archiwum

23 tydzień ciąży. Maluch przypomina już noworodka – choć jest zaledwie jego miniaturką. Waży ok. 400-450 gram, gdyby wyprostował nóżki, może mieć 30 cm długości

Chodzę ciągle do pracy - przynajmniej wtedy mam głowę zaprzątniętą czym innym, i nie rozmyślam: fiknie tego koziołka i ustawi się głową na dół, czy będą mnie ciąć? Lekarz co prawda sam zapytał na wizycie, czy nadal czuję się na siłach, by pracować, bo gotów był, jakby co, zwolnienie już wystawić. Ale przecież czuję się wyśmienicie, senność zupełnie minęła, słoneczna wiosenna pogoda ładuje moje akumulatory, a w domu to się jeszcze nasiedzę z malutkim synkiem. Swoją drogą ileż spraw ułatwia to, że zna się płeć mającego przyjść na świat dziecka. Od banalnych, jak kolor ubranek czy wózka zaczynając, na poważnych, jak wybór imienia kończąc. Kiedy przychodziły na świat nasze córki – a nie mieliśmy pojęcia dopóki się nie urodziły, że będą dziewczynkami - wyboru imienia dokonywaliśmy już po ich urodzeniu, a na to jest tylko kilka dni, bo dziecko trzeba zarejestrować w urzędzie stanu cywilnego. Teraz na zastanawianie się mamy jeszcze dużo czasu.

 

23 tydzień. Waga w ciąży. Jeden z najczęściej poruszanych tematów na forach dla ciężarnych. Jedno z najczęściej zadawanych przyjaciółkom, które też są (lub były) w ciąży. Ile przytyłyście? To nie obsesja na punkcie wagi. Nie bez powodu podczas wizyt kontrolnych położna lub lekarz każe stanąć przyszłej mamie na wadze i sprawdza przyrost masy ciała. Niedobrze jest, gdy kobieta w ciąży przybiera na wadze zbyt szybko, ale równie niedobrze jest, gdy przyrost masy ciała jest zbyt mały – może to świadczyć o problemach z rozwojem płodu. Średnio kobieta powinna przybrać na wadze w czasie całej ciąży od 12 do 15 kilogramów. Jeśli przed ciążą przyszła mama miała dużą nadwagę lub była otyła, lekarz zaleca stosowanie takiej diety, by w ciągu dziewięciu miesięcy przyrost wagi nie przekroczył 10-11 kilogramów. W drugim trymestrze ciąży średni miesięczny przyrost masy ciała nie powinien przekraczać 0,5 kg.

 

6 miesiąc ciąży. Już cieszysz się zaokrąglonym brzuszkiem. To dobry moment by pomyśleć o specjalnej ciążowej sesji – u zawodowego fotografa, albo u fotografa-amatora, w którego wcielić się może mąż, partner, siostra lub przyjaciółka. Zdjęcia z brzuszkiem będą wzruszającą pamiątką, kiedy dziecko już przyjdzie na świat. Nie tylko dla ciebie, ale też – po kilku latach – dla dziecka. Dzieci uwielbiają opowieści z czasów, gdy „siedziały w brzuszku”. Dobrze jest móc im pokazać, jak ich kwaterka wyglądała. A piękne zdjęcia z ciąży co jakiś czas mają szanse wygrać w naszych konkursach „eBobas.pl z brzuszkiem”.

 

Waga dziecka. Dziecko może mieć już ok. 30 cm (przy wyprostowanych nóżkach). Waga dziecka może wynosić ok. 550 gramów. To już jest maleńki noworodek, choć jeszcze przez wiele tygodni niegotowy do samodzielnego życia poza organizmem matki. 23. tydzień jest w obecnej chwili uważany za granicę przeżywalności wcześniaków, choć tylko niewielki ułamek dzieci urodzonych na tym etapie ciąży ma w ogóle szansę na życie, a jeszcze mniej – na życie w pełnej sprawności. 23 tydzień ciąży to czas, w którym w sposób szczególny rozwijają się zmysły dziecka – wzrok i słuch. To idealny moment, aby zacząć mówić do malucha, śpiewać mu piosenki czy opowiadać bajki. Dziecko uczy się rozpoznawać głos mamy a potem taty.

 

Bezpieczeństwo w ciąży. Przepisy w Polsce pozwalają, by kobieta w widocznej ciąży nie używała pasów bezpieczeństwa jadąc samochodem. Jednak eksperci radzą, by pas bezpieczeństwa absolutnie zapinać - to najlepsze zabezpieczenie i dla matki i dla dziecka, jeśli dojdzie do wypadku czy kolizji. Warto wiedzieć, że w Europie najwięcej zgonów nienarodzonych dzieci w wypadkach jest spowodowanych śmiercią lub obrażeniami matki doznanymi z powodu niezapięcia pasów!

 

Włosy i paznokcie w ciąży. W drugiej połowie ciąży włosy i paznokcie na ogół stają się mocniejsze i zdrowsze. To czas, w którym kobieta zwykle olśniewa urodą, ale też musi częściej odwiedzać fryzjera - włosy rosną naprawdę szybko. Dlaczego się tak dzieje? W czasie ciąży wzrasta poziom estrogenów, dzięki czemu stan włosów i paznokci zazwyczaj ulega poprawie, włosy rosną szybciej, są gęstsze i bardziej lśniące, a paznokcie twardsze i nie łamią się. Warto jednak znać ograniczenia w wyborze kosmetyków. Na przykład ciężarne powinny pożegnać się na pewien czas z akrylem na paznokciach.

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

 

 

Oceń artykuł   

Komentarze

 • myszka12151919 | 28-03-2012 10:38:48

  jejku jak ten czas leci to juz 23 tydzien
 • karcia777 | 19-07-2013 22:54:02

  jestem w 23 tygodniu ciazy i od jakiegos czasu strasznie boli mnie nerka prawa i nie wiem czy to normalne czy raczej zgłosic sie do lekarza
 • Doris85 | 02-04-2015 10:34:23

  Ciężko uwierzyć, że ten czas tak ucieka! Coraz bliżej do porodu - z każdym dniem dzieciątko coraz większe. Piękny jest ten czas oczekiwań. Pełen niepokoju, ale jednak piękny!

Kolejne tygodnie ciąży

 • Dwudziesty czwarty tydzień ciąży

  600 gramowy maluch wierci się, kopie, rozpycha, fika koziołki – czasem masz wrażenie, że w twoim brzuchu próbuje uprawiać jogging, a ono „tylko” ćwiczy wszystkie mięśnie. Nie możesz pewnie uwierzyć, że zaledwie 3, 4 tygodnie wcześniej poczułaś pierwsze ruchy. Zapamiętaj,...

  czytaj

 • Dwudziesty piąty tydzień ciąży

  Waga dziecka to już ok. 700 gram. Dzieci urodzone na tym etapie ciąży mają już szansę przeżyć – oczywiście, tylko z zastosowaniem najnowocześniejszej aparatury. Lekarzom udaje się ratować coraz więcej wcześniaków, i to – coraz młodszych. Dla dziecka jednak bezcenny jest każdy...

  czytaj

 • Dwudziesty szósty tydzień ciąży

  Dziecko zaczyna oddychać przez nos, a jego płuca zaczynają wytwarzać substancję niezbędną do prawidłowej pracy pęcherzyków płucnych – surfakant. Zapobiega ona sklejaniu się pęcherzyków. Jeżeli istnieje zagrożenie wcześniejszym porodem, ciężarnej podaje się leki, pobudzające...

  czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj