Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Ubezpieczenia turystyczne dla ciężarnych

Leć z polisą!

Jesteś w ciąży i musisz (lub chcesz) wybrać się za granicę? Możesz wykupić kompleksowe ubezpieczenie przeznaczone dla ciężarnych. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza przed sezonem wakacyjnym!

Niezbędna na zagraniczny wyjazd jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego  w skrócie EKUZ.

Fot. iStockphoto

Niezbędna na zagraniczny wyjazd jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w skrócie EKUZ.

Czy w ciąży mogę podróżować samolotem? Czy to bezpieczne dla dziecka? – wiele przyszłych mam zadaje sobie z niepokojem takie pytania. – Podróż samolotem to najbezpieczniejsza forma podróży, niegroźna dla kobiety w ciąży i jej dziecka – uspokaja dr Ludwik Kosmal, ginekolog–położnik, onkolog i chirurg ze Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny w Warszawie.
Oczywiście, nie każda ciężarna może i powinna latać. Przeciwwskazaniem jest niedokrwistość, zakrzepowe zapalenie żył (wcześniej przebyte) i problemy z łożyskiem. Ale jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby latać. Dzisiejsze samoloty są tak nowoczesne, że eliminują przeciążenia ciśnień niekorzystnych dla płodu, którymi kiedyś straszono kobiety w ciąży.

Mniej bezpieczna jest długa podróż autokarem czy samochodem - nawet jeśli siedzisz na najbezpieczniejszym miejscu z tyłu za kierowcą i we właściwy sposób jesteś przypięta pasami. Samej, najlepiej w ogóle nie siadać za kierownicą. Niestety wystarczy niekiedy tylko mały uraz brzucha, żeby odkleiło się łożysko, co może doprowadzić do straty ciąży.

 

Bez darmowej EKUZ ani rusz

Planując podróż zagranicę, nawet najkrótszą, zawsze warto pomyśleć o ubezpieczeniu „na wszelki wypadek”. Korzystanie z opieki medycznej bez ubezpieczenia jest drogie. A przecież ciężarna w każdej chwili może potrzebować pomocy lekarza.

Podstawowym zabezpieczeniem, niezbędnym przy zagranicznym wyjeździe, jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ), którą oferuje Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Karta wydawana jest za darmo. Jest ważna na terenie krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Są to: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy. Uwaga! Nie ma na tej liście Chorwacji, do której (spośród wszystkich krajów europejskich) każdego roku Polacy najchętniej wyjeżdżają na wakacje.

Karta daje prawo do korzystania z opieki medycznej danego kraju na takich samych zasadach, jakie obowiązują jego obywateli. Kobiety w ciąży mają zapewniony dostęp do wszystkich niezbędnych świadczeń związanych z porodem i okresem połogu.

Prawo do otrzymania karty mają wszyscy, którzy są ubezpieczeni w NFZ oraz członkowie ich rodzin. Każda osoba musi mieć własną kartę. Aby ją dostać należy złożyć wniosek w najbliższym (zgodnie z zameldowaniem) Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia. Wniosek można też pobrać ze strony internetowej NFZ (www.nfz.gov.pl). Karta dla turystów wystawiana jest na dwa miesiące. Pamiętać trzeba, że EKUZ nie daje prawa do transportu medycznego w kraju, w którym się coś złego przydarzy ani transportu do Polski. Do tego i do kosztów związanych z nieszczęśliwymi wypadkami potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Rejestracja dziecka. Formalności po urodzeniu dziecka

Rejestrujemy dziecko

Jeśli rodzice uznają, że nadane przez nich imię nie pasuje do ich pociechy, z łatwością mogą je zmienić do pół roku od dnia sporządzenia aktu urodzenia. Podpowiadamy krok po kroku, jak zarejestrować noworodka w USC.

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj