Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zażywanie przez ciężarną paracetamolu zwiększa ryzyko astmy u jej dziecka

Zastanów się czy warto uśmierzać ból, który czujesz

Przyjmowanie paracetamolu w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia astmy u dziecka – wskazują ostatnie badania nowojorskich uczonych.

Przyjmowanie paracetamolu w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia astmy u dziecka.

Fot. iStockphoto

Przyjmowanie paracetamolu w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia astmy u dziecka.

Naukowcy przeanalizowali stan zdrowia malców mieszkających w nowojorskich dzielnicach najczęściej wymienianych w statystykach zachorowań na astmę: w Południowym Bronksie i na Manhattanie.
Chociaż we wcześniejszych opracowaniach naukowych na świecie wykazywano już szkodliwy wpływ paracetamolu na zdrowie ciężarnych i ich dzieci, po raz pierwszy powiązano obecność tego związku w organizmach dzieci chorych na astmę z prawidłowym oczyszczaniem komórek z trujących substancji.

Naukowcy z Columbia Center for Children's Environmental Health (Centrum Dziecięcych Chorób Środowiskowych przy Uniwersytecie Columbia) udowodnili, że istnieje związek między podawaniem paracetamolu ciężarnym i późniejszym zapadaniem na astmę ich dzieci z uszkodzeniem u tych dzieci S-transferazy glutationowej - enzymu biorącego udział w wielu reakcjach detoksykacji w komórkach roślin, zwierząt i ludzi. Tymczasem im mniej skuteczny jest mechanizm obronny organizmu, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko zapadnie na astmę.

34 proc. matek badanych dzieci przyznało, że w ciąży przyjmowały paracetamol, a u 27 proc. ich dzieci stwierdzono objawy astmy. Dzieci te częściej cierpiały na napady duszności i świszczący oddech, dużo z nich wielokrotnie trafiało na pogotowie lub ostry dyżur w szpitalach z powodu trudności oddechowych, u wielu rozwijały się także inne objawy alergii. Przypadłości te obserwowano wielokrotnie rzadziej u maluchów, które w życiu prenatalnym nie były narażone na kontakt z lekami przeciwbólowymi. Zdaniem autorów opracowania, ryzyko wystąpienia astmy u dzieci rośnie z każdym dniem przyjmowania paracetamolu przez ciężarne kobiety. Z badań wynika też, że sięgają one po leki przeciwbólowe głównie z powodu bólów głowy i infekcji.

Jak wykazały inne amerykańskie badania, tendencja do wystąpienia astmy u dzieci przyjmujących paracetamol zmniejsza się wraz z wiekiem. Największe niebezpieczeństwo grozi dzieciom, które na kontakt z tym środkiem przeciwbólowym narażone są jeszcze podczas życia prenatalnego. Później prawdopodobieństwo zapadnięcia na tę chorobę wynosi ok. 40 proc. u rocznych maluchów, wśród dwulatków zażywających paracetamol astmatycy to 25 proc., a u 17 proc. pięciolatków, zażywających paracetamol ma kłopoty z oddychaniem.
Spożycie paracetamolu przez amerykańskie dzieci stale rośnie od lat 80. ubiegłego wieku, coraz częściej przyjmują go też kobiety ciężarne. W ciągu ostatnich trzech dekad podwoiła się też w USA liczba dzieci chorych na astmę.

Leki przeciwbólowe to też najczęściej kupowane środki w polskich aptekach – zażywa je 92 procent Polaków. Każdy łyka środek przeciwbólowy średnio 7 razy w miesiącu – najczęściej na bóle głowy, które – według statystyk medycznych – odczuwa 65 proc. obywateli naszego kraju. Kobiety zażywają środki przeciwbólowe dwa razy częściej od mężczyzn.
W aptekach dostępnych jest ponad 600 różnych środków przeciwbólowych, jednak większość z nich należy do trzech podstawowych grup, zawierających: paracetamol, kwas acetylosalicylowy (aspirynę) albo pochodne kwasu acetylosalicylowego – ibuprofen lub naproksen.


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: paracetamol, choroby, ból głowy, apteczka

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Większość noworodków urodzonych w terminie waży między 2,8 a 3,8 kg

Waga noworodka i niemowlaka. Przyrost wagi dziecka

Prawidłowa waga noworodka jest najlepszym wskaźnikiem, że dziecko się najada, a pokarm zaspokaja potrzeby rosnącego organizmu. Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija, nie ma potrzeby częstego kontrolowania wagi. Wystarczy, gdy będzie ono ważone co kilka...

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj