13. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

    Dziecko się porusza, choć tego jeszcze nie czujesz

  • Avatar

    dr Marzena Dębska

    Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

    8-centymetrowe dziecko zaczyna robić pierwsze miny. Marszczy czoło, robi „ryjki” ustami, wydyma policzki – ćwiczy mięśnie twarzy. Być może nawet właśnie po raz pierwszy ssie kciuk (jeśli przypadkiem trafi nim do buzi) – ten odruch będzie dziecku towarzyszył do samego porodu.

    Dziecko zaczyna siusiać. Nerki już pracują, mocz jest wydalany przez łożysko do krwioobiegu matki, potem filtrują go jej nerki. Rozwija się zmysł smaku – płód łyka płyn owodniowy, jeśli ma słodki smak, połyka go więcej. Twoje dziecko ma już od kilku tygodni zawiązki mleczaków, ale teraz pojawiają się też zawiązki zębów stałych.

    Nadal nie czujesz ruchów dziecka, a ono w twoim brzuchu szaleje na całego. Kości, stawy i mięśnie ma już sprawne, torebki stawowe wypełnione są mazią, więc dziecko może swobodnie machać rękami i nogami, kopać, kręcić głową, fikać koziołki. Uwierz – robi to!

    Niedługo będziesz już potrzebować ciążowych ubrań (choć jeszcze przez kilka tygodni swobodnie wystarczą te o rozmiar większe od noszonych na co dzień). Pamiętaj o zakupie wygodnej, bawełnianej bielizny. Już w ciąży powiększają się piersi, więc czeka cię również zakup biustonosza.

    Dobra wiadomość – z końcem pierwszego trymestru ryzyko poronienia zmniejsza się o niemal dwie trzecie.

Zdaniem Mamy

13 tydzień ciąży. Dziecko w twoim brzuchu szaleje na całego. Kości, stawy i mięśnie ma już sprawne, torebki stawowe wypełnione są mazią, więc dziecko może swobodnie machać rękami i nogami, kopać, kręcić głową, fikać koziołki

Fot. Archiwum

13 tydzień ciąży. Dziecko w twoim brzuchu szaleje na całego. Kości, stawy i mięśnie ma już sprawne, torebki stawowe wypełnione są mazią, więc dziecko może swobodnie machać rękami i nogami, kopać, kręcić głową, fikać koziołki

Drugi trymestr ma podobno upłynąć w nastroju radości i euforii, z chęciami przenoszenia gór. Mimo, że dolegliwości ciążowe nie dokuczały mi do tej pory szczególnie dotkliwie, może z wyjątkiem senności, jakoś podświadomie chyba czuję się coraz lepiej.

Trudno co prawda policzyć, kiedy dokładnie ten drugi trymestr się rozpoczyna, ale to chyba już, albo dosłownie lada moment! Moje samopoczucie dodatkowo poprawia fakt, że maluszek, którego noszę pod sercem zaczyna zdaje się nawiązywać „kontakt ze światem”. W kolejnych ciążach pierwsze ruchy dziecka odczuwa się wcześniej i ja mam wrażenie, że już je czuję. Leżąc na plecach z lekko podkurczonymi nogami staram się głęboko i miarowo oddychać i nie mogę się oprzeć wrażeniu, że to co czuję przykładając dłoń do brzucha, to nie są efekty pracy jelit. Będę się przysłuchiwać.

 

13. tydzień ciąży. To już koniec pierwszego trymestru. Za kilka dni rozpocznie się czwarty miesiąc ciąży i drugi trymestr - czas, w którym płód będzie błyskawicznie rosnąć – wszystkie narządy są już wykształcone. Większość ciężarnych odczuwa też pozytywne skutki zakończenia hormonalnej burzy – zwykle już w pierwszych tygodniach drugiego semestru samopoczucie wraca do normy, a nawet jest lepsze.

 

Wymiary płodu. W 13. tygodniu ciąży dziecko waży średnio ok. 25 gramów, a jego wymiar CRL to 7,5-8 cm. W opisie zdjęć badania USG pojawiają się centyle. Jeśli wymiary dziecka mieszczą się w granicach między 5. a 95. centylem, lekarz ocenia jego rozwój jako prawidłowy. Lekarz będzie też zwracał baczną uwagę, czy dziecko rozwija się równomiernie – czyli, czy następuje harmonijny rozwój brzucha, głowy, kończyn dolnych etc.

W 13. tygodniu ciąży, przynajmniej teoretycznie, możliwe jest już rozpoznanie płci dziecka – szanse na bardziej jednoznaczny komunikat, że płeć dziecka jest znana, mają rodzice chłopca (co do dziewczynki, łatwiej o pomyłkę). Głowa dziecka to już nie połowa, ale jedna trzecia długości ciała. W 13. tygodniu i kolejnych tygodniach ciąży wydłuża się tułów, przez co dziecko staje się bardziej proporcjonalne.
Przybywa płynu owodniowego – a to przekłada się na znaczące powiększenie macicy. Choć brzuch w 13. tygodniu ciąży nie przypomina jeszcze kształtnej piłki, jest już wyraźnie większy.

Koniec pierwszego trymestru przynosi dobre wieści – ryzyko poronienia jest już naprawdę nieduże. Podczas badań USG wykonywanych w tym czasie lekarz może rozpoznać również, czy nie występują poważne wady i uszkodzenia płodu. Jeśli istnieje podejrzenie wad genetycznych, lekarz może skierować kobietę na badania prenatalne. Oczywiście – badania USG najlepiej wykonywać u doświadczonych położników, dysponujących nowoczesnym sprzętem. Opieka medyczna przysługuje kobiecie ciężarnej bezpłatnie, nawet jeśli nie jest ona ubezpieczona.

 

Objawy ciąży w 13. tygodniu. Tylko u niektórych kobiet najbardziej dokuczliwe dolegliwości, takie jak nudności, trwają przez kolejnych kilka tygodni drugiego trymestru. Większość kobiet z końcem trzeciego miesiąca ciąży ciąży żegna już poranne nudności. Może się natomiast utrzymywać (choć raczej nie powiększać) uczucie zmęczenia, skłonność do zawrotów głowy a nawet omdleń. Jest na to tylko jedna rada – dużo odpoczywać i nie szarżować z wysiłkiem fizycznym.

W 13. tygodniu może zacząć pojawiać się nieprzyjemne uczucie ciągnięcia w pachwinach. To rozciągają się więzadła, na których zawieszona jest macica. Duża część ciężarnych obawia się, czy te bóle nie oznaczają zagrożenia poronieniem. Lekarze uspokajają, że to fizjologia, ale dodają też, by w przypadku gdy bóle brzucha są naprawdę silne, nie zwlekać z wizytą kontrolną.

Wzrost łożyska może powodować dalsze uczucie zmęczenia, wiele kobiet narzeka na zawroty głowy. Dobra wiadomość jest taka, że w kolejnych tygodniach te dolegliwości powinny ustąpić.

13. tydzień ciąży. Brzuch, piersi, rozstępy. Koniec pierwszego trymestru przynosi też inne wyzwania. Znacznie większy biust i powiększający się z tygodnia na tydzień brzuch wymagają starannej pielęgnacji. Ale nawet wcieranie oliwki czy kosmetyków przygotowanych z myślą o kobietach ciężarnych (kobieta w ciąży nie może stosować części kosmetyków do pielęgnacji ciała, warto o tym pamiętać) z dużym prawdopodobieństwem nie zapobiegnie rozstępom. Ale warto skórę pielęgnować – bo na pewno rozstępy będą mnie rozległe!

Przełom pierwszego i drugiego trymestru to może być dobry moment na zakup pierwszych ciążowych ubrań – powinny o tym pomyśleć zwłaszcza kobiety, które zwykle noszą dopasowane ubrania. Brzuch w 13. tygodniu ciąży jest zdecydowanie widoczny.


 

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Oceń artykuł   

Komentarze

  • dirrty89 | 15-09-2012 18:20:41

    Też wchodze ten okres właśnie Niby lepszy radośniejszy niż te 3 ostatnie miesiące które tak męczyły nas mamusie Na ostatnim USG z partnerem aż byłam mile zaskoczona , i szczęsliwa że moje maleńst...
  • paulape | 04-08-2013 16:43:35

  • blandzia | 28-10-2014 11:20:04

    Właśnie jestem w 13 tygodniu i mimo iż w pierwszym trymestrze jedynymi dolegliwościami były senność i bóle brzucha tak teraz czuje wyraźne osłabienie i zawroty głowy. Jaknarazie chudnę i czekam już...
  • Gogola71 | 18-04-2017 18:02:39

    Hej dziewczyny! Wlasnie zaczynam 13tc... Do tej pory czulam się znakomicie poza paroma porannymi mdlosciami i wyczulonym wechem nic mi nie bylo... Teraz jest zdecydowanie gorzej!!!!! Zmeczona, zaw...

Kolejne tygodnie ciąży

  • Czternasty tydzień ciąży

    Dziecko jest już „duże” (przypomina dorodną pomarańczę) i waży 25 gram. Intensywnie rozwija się jego układ nerwowy. Całe ciało (oprócz głowy i barków, które muszą pozostać „nieczułe”, ze względu na wysiłek przy porodzie) staje się bardzo wrażliwe na dotyk. To już koniec...

    czytaj

  • Piętnasty tydzień ciąży

    Martwisz się, że twoje dziecko rośnie, ale mało przybiera na wadze? Niepotrzebnie – składniki odżywcze w tym czasie są zużywane na rozwój wszystkich podstawowych układów i narządów, i na ćwiczenie nowych umiejętności. Za kilka tygodni u dziecka pojawi się tzw. biała tkanka...

    czytaj

  • Szesnasty tydzień ciąży

    Dziecko jeszcze nie kopie, ale możesz już odczuwać jego ruchy. To lekkie muśnięcia (ciężarne często mówią o „motylach” w brzuchu). Choć jeszcze nie osiągnęłaś półmetka ciąży, zacznij myśleć o porodzie! Jeśli na coś chorujesz bądź podejrzewasz, że z jakichś powodów nie...

    czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj