Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Ciążowe mdłości i nudności

Kiedy się pojawiają? Jak długo trwają? Jak sobie radzić?

Przez osiemnaście pierwszych tygodni każdej ciąży odczuwałam mdłości. Choć nie każda kobieta w ciąży odczuwa nudności czy też mdłości przeżywa, jeśli już się pojawią - nie da się ich uniknąć. Trzeba przeczekać, mimo że każdy dzień wydłuża się w nieskończoność. Żeby było lżej, można jednak próbować oszukać swój żołądek i wyczulony węch.

Każda ciężarna ma swój sposób na mdłości. Niektórym pomaga wąchanie koperku.

fot. iStockphoto

Każda ciężarna ma swój sposób na mdłości. Niektórym pomaga wąchanie koperku.

W pierwszej ciąży niedobrze było mi tylko w dzień, bo noce na szczęście przesypiałam. Za to w drugiej i w trzeciej ciąży mdłości dopadły mnie także w nocy, ponieważ wstawałam do często budzącej się pierwszej córki.

Już kilka lat minęło od tego czasu, a są zapachy (np. smażona ryba, jeden ze środków czystości oraz pewne perfumy), od których do dziś robi mi się niedobrze.

 

Mdłości: kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?

Mdłości lub nudności pojawiają się zwykle między 5. a 6. tygodniem ciąży. U niektórych kobiet trwają do końca pierwszego trymestru, inne muszą się męczyć niemal do półmetka ciąży. W skrajnych przypadkach mdłości mogą kobiecie towarzyszyć do końca ciąży (ale dzieje się tak rzadko). Są jednak kobiety, które będąc w ciąży nie odczuwają mdłości w ogóle!

 

Ciążowe mdłości: jak sobie radzić?

Każda kobieta ma jakiś swój sposób na zwalczanie mdłości. Znałam jedną, która niemal nie odstawiała od nosa pęczka koperku. Moja bratowa nie rozstawała się z kefirem, a jej koleżanka musiała przegryzać pierogi z mięsem (mimo że potem i tak wymiotowała). Z kolei moją sąsiadkę ratowała odrobina niesłodkich musli z zimnym mlekiem.

Dla mnie, chociaż na parę chwil, pomocne były migdały, czasami pół niedojrzałego banana (dojrzały pachniał zbyt intensywnie), a do picia – woda z cytryną lub woda gazowana (popijana małymi łykami).

Koleżanki podsuwały mi swoje sposoby na mdłości. Jeden z nich to podjadanie niewielkich ilości sprawdzonych, bezzapachowych przekąsek czy kromka chleba lub sucharki na kilkanaście minut przed wstaniem z łóżka.

Poranne nudności często kończą się wymiotami - jeśli nie są zbyt intensywne, i zdarzają się tylko raz w ciągu doby, jest to jeden z objawów ciąży. Natomiast jeśli wymioty powtarzają się kilka razy w ciągu dnia i trwają długo, kobieta powinna zasięgnąć porady lekarza - wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu i są potencjalnie niebezpieczne dla dziecka i jego mamy.

 

Byle do 19. tygodnia ciąży

Nudności nasilały się w autobusie i samochodzie, źle mi było w sklepach spożywczych, fast foodach, nie wspomnę o publicznych toaletach. Nie mogłam wejść do kuchni, odrzucał mnie zapach oraz smak kawy i herbaty. Ciągły niesmak w buzi minął razem z mdłościami i to w zasadzie z dnia na dzień, na początku 19. tygodnia ciąży.

Na mdłości, niestety, nie ma idealnego środka. Również dokładnie nie wiadomo, dlaczego tak wiele kobiet (ok. 80 proc.) odczuwa mdłości. Jedna z teorii mówi, że organizm ostrzega kobietę przed kontaktem z czymś, co mogłoby być nieświeże i zawierać toksyny. Według innej teorii, może chodzić o urozmaicenie diety – kobieta szuka jedzenia, które nie powoduje nudności. Oczywiste, że przyczyną mogą być też zmiany hormonalne w organizmie.

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    Prof. dr hab. med. Romuald Dębski

    Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP oraz Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Specjalista w zakresie położnictwa, ginekologii, endokrynologii, ultrasonografii i diagnostyki prenatalnej.

    Co robić, gdy wymioty są gwałtowne? Czy nagły brak nudności i wymiotów powinien zaniepokoić ciężarną?

    Przede wszystkim należy wymiotować i nie powstrzymywać się. Nie trzeba zmuszać się do jedzenia, ale należy dużo pić bardzo gorących albo bardzo zimnych napojów. Najlepiej poszukać konkretnego smaku, który pomaga zminimalizować mdłości i wymioty. Dla jednych jest to bardzo gorąca herbata z cukrem i z cytryną, a dla innych sok pomarańczowy prosto z lodówki. Dobrze też zjeść coś przed wstaniem z łóżka. Przy uporczywych, dokuczliwych wymiotach lekarz może przepisać leki przeciwwymiotne. W niektórych przypadkach potrzebna jest hospitalizacja i nawadnianie przez podanie kroplówki. Mdłości i wymioty ustępują z reguły pomiędzy 12. a 16. tygodniem ciąży. O nieprawidłowym przebiegu ciąży może świadczyć nieoczekiwane ustąpienie mdłości i wymiotów na przykład w 8. tygodniu ciąży. Na pewno trzeba o tym poinformować lekarza.

    Natomiast wymioty w drugiej połowie ciąży są zawsze spowodowane nieświeżym jedzeniem. Należy szczególnie w ciąży go unikać.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Komentarze

  • GabaBaba26 | 28-01-2015 09:43:40

    Mdłości okropna sprawa w pierwszej ciąży męczyłam się przez 4 miesiące lecz w drugiej już do końca ciąży byłam przywiązana do muszli Strasznie wymiotowałam dostałam nawet czopki, które miały mi złagodzić nudności pomagały mi ale tylko przez parę dni później organizm się przyzwyczaił i czopki przestały na mnie działać. Pisze się o różnych metodach łagodzących nudności lecz zaznaczę że wypróbowa...
  • donnavito | 29-01-2015 01:09:24

    Są dziewczyny, co musza w szpitalu kroplówki miec przez te wymioty, to dopiero masakra jakas.
  • Modzelka8 | 16-02-2015 14:18:25

    Na poranne mdłości pomagała mi ciepła herbata, wypita w łóżku jeszcze przed wstaniem natomiast przez całą ciążę strasznie przeszkadzały mi zapachy np. domestosa. Zawsze robiło mi się słabo. Wtedy pomagal mii chwilowy odpoczynek w pozycji leżącej oraz oczywiście dopływ świeżego powietrza
  • Doris85 | 06-04-2015 09:44:28

    Mnie na szczescie ominely wszelkie mdlosci i wymioty. Ale pamietam jak kolezanka od samego poczatku do ok 16 tc miala ten problem - zdarzalo sie jej wymiotowac po kilkanascie razy dziennie - doszlo oslabienie, popekaly jej naczynka w oczach, znasznie pogorszyly sie wyniki krwi. Pomogl dopiero ponad tygodniowy pobyt w szpitalu i kroplowki. Takze dziewczyny - jesli mecza Was wymioty mowcie o tym ...

Poczytaj również

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj