Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Taping u dzieci

Plastry nie parzą

Nalepione w fantazyjny sposób kolorowe plastry na nogach i barkach sportowców to nie nowa moda. To skuteczna terapia, coraz szerzej wykorzystywana w rehabilitacji dzieci i niemowląt. O zasadach i zakresach działania tapingu rozmawiamy z Tomaszem Senderkiem, fizjoterapeutą, rehabilitantem i instruktorem Kinesiology Taping.

 

Kinesiology Taping można stosować już u niemowląt. Bardzo dobre wyniki daje np. w leczeniu kręczu szyi, ale nie tylko.

Fot. iStockphoto

Kinesiology Taping można stosować już u niemowląt. Bardzo dobre wyniki daje np. w leczeniu kręczu szyi, ale nie tylko.

 

Jak długo dziecko powinno nosić naklejoną raz taśmę? I ile razy powinniśmy powtarzać taką terapię?

Naklejenie plastra jest dla organizmu bodźcem o charakterze stałym, do którego organizm się przyzwyczaja. Przyjmuje się więc, że pojedyncza aplikacja jest najskuteczniejsza przez pierwszych pięć dni. Potem traci na efektywności. Należy ją jednak powtarzać, zachowując dwu-, trzydniowe przerwy. W zależności od nasilenia wady aplikację powinno się powtórzyć nawet kilkunastokrotnie. Korekta postawy to zazwyczaj długotrwałe działanie.

 

Czy jest taka możliwość, żeby rodzic nauczył się aplikacji i stał się dla dziecka terapeutą?

Owszem, rodzic może zostać przeszkolony przez fizjoterapeutę, rehabilitanta czy lekarza w jaki sposób i w którym dokładnie miejscu, w danym przypadku naklejać taśmę. Jednak sama diagnoza, sposób i miejsce aplikacji musi być efektem badania i oceny terapeuty.

Mówił Pan o pomocniczym charakterze Kinesiology Tapingu. A czy istnieją przypadki, których może on być jedyną terapią i np. zastąpić usztywniające stopę obuwie otropedyczne?

W niewielkich wadach, przy lekkim koślawieniu stopy rzeczywiście może zastąpić całą terapię. Jednak w poważniejszych schorzeniach i wadach postawy, to tylko jeden z jej elementów. Obecnie zaopatrzenie ortopedyczne stoi na bardzo wysokim poziomie. Wspomniane przez panią buty, nie są już wyłącznie usztywnieniem stopy, ale dają jej nowe możliwości. W wielu przypadkach stosowanie plastra nie zastąpi butów ortopedycznych. Bo plaster nie utrzyma stopy w dobrym położeniu, może ją tylko odpowiednio stymulować. Buty plus dodatkowe aplikacje – to komplet działań, pełna terapia.

 

A gdzie szukać terapeutów wyspecjalizowanych w tapingu?

W tej chwili to dosyć popularna dziedzina. Od 2004 roku, kiedy prowadzimy kursy, razem kolegami wyszkoliliśmy na terenie całej Polski około ośmiu tysięcy fizjoterapeutów, rehabilitantów i lekarzy, zarówno pediatrów jak i ortopedów. Osoby uczestniczące w naszym szkoleniu muszą rozumieć podstawy mechaniki ciała. To istota tapingu. Samo naklejenie plastra nie jest niczym trudnym, ale określenie aplikacji to już wyzwanie, który zajmuje trochę czasu.

* Tomasz Senderek – specjalista fizjoterapii i rehabilitacji, terapeuta wielu systemów terapii manualnej i powięziowej, Kinesiology Taping Senior Instruktor, Pracownik Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie (1991-2006) oraz Wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie; prowadzi szkolenia z Kinesiology Tapingu i fizjoterapii w Polsce, Norwegii, Danii, Szwecji i na Islandii.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • wojtaszek | 17-12-2014 18:39:02

    Nie wiedziałam o takiej metodzie leczenia i mam zamiar zapytać o nią rehabilitantkę synka.
  • mikaa997 | 02-03-2015 10:58:38

    Nie miałam pojęcia, że jest taka metoda

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj