Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Co robić, gdy dziecko nie chce się bawić?

Twój Ekspert Psycholog

Jeśli dziecko się nie bawi, trzeba koniecznie je obserwować, ustalić co się dzieje. Zdolność do zabawy, to bowiem jeden z ważnych wskaźników zdrowia dziecka.

Dr psychologii Milena Gracka-Tomaszewska

Fot. Monika Bajkowska

Dr psychologii Milena Gracka-Tomaszewska

Oczywiście im młodsze dziecko, tym krócej zajmuje się zabawą. Rodzice muszą mieć świadomość, że jeśli dwulatek bawi się sam przez pół godziny, to jest już dużo. Żadne dziecko nie będzie bawiło się samo cały dzień, to zbyt wygórowane oczekiwanie. Półtoraroczne czy dwuletnie dziecko chętnie się bawi przedmiotami z życia codziennego (garnki, łyżki), ale w obecności mamy.

Jak długo dziecko może się bawić samo? Trzy- i czterolatek jest już bardziej niezależny od obecności mamy, ale też co chwila woła, chce coś pokazać, powiedzieć. Trzeba zwrócić uwagę czy potrafi zająć się podpowiedzianą zabawą, która tylko przez chwilę wymaga obecności dorosłego. Jeśli przedszkolak w ogóle nie potrafi sam się bawić i wymaga stałej obecności dorosłego, to oznacza, że pojawia się kłopot, który może prowadzić do trudności w budowaniu niezależności.

Innym problemem jest, kiedy przedszkolak nie chce i nie lubi rysować. Do takich zabaw trzeba go zachęcać, proponować np. malowanie paluszkiem lub pędzelkiem. Trzeba go namawiać do zabaw manualnych – budowania z klocków, lepienia. Jeśli nie będzie ćwiczyć dłoni i paluszków, to potem nie da sobie rady z pisaniem, bo nie będzie miał wyrobionej ręki. Dlatego trzeba mu przemycać rysowanie, np. zaproponować zabawę – rodzic rysuje kawałek obrazka, a dziecko musi zgadnąć co to może być i dokończyć rysunek.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj