Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Nordic Walking i Baby Walking

Chód po zdrowie

Nordic Walking to idealna forma ruchu dla przyszłych mam, a Baby Walking dla mam świeżo upieczonych. Dlaczego? Bo są bezpieczne, niosą ze sobą wiele zalet zdrowotnych i wpływają na poprawę samopoczucia. Można je uprawiać przez cały rok. Wystarczą specjalne, właściwie dobrane kijki i wygodne ubranie.

 

Monika Stefaniak, założycielka szkoły Nordic Walking Arena Ruchu, zajmuje się propagowaniem tego sportu wśród kobiet w ciąży i świeżo upieczonych mam.

Fot. Archiwum Moniki Stefaniak

Monika Stefaniak, założycielka szkoły Nordic Walking Arena Ruchu, zajmuje się propagowaniem tego sportu wśród kobiet w ciąży i świeżo upieczonych mam.

Do widoku osób spacerujących z kijkami zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Zwykle jednak Nordic Walking uprawiają osoby w średnim wieku i starsze, a wciąż rzadko kobiety w ciąży i młode mamy. A szkoda.

W ciąży chcę być aktywna i bezpieczna

Ciąża jest przełomem w życiu kobiety pod każdym względem. Burza hormonalna powoduje zmiany nastroju, wzrasta masa ciała, pojawia się w myślach przyszłej mamy poczucie, że musi o siebie bardziej dbać i być ostrożną. To powoduje, że wiele kobiet rezygnuje z uprawiania aktywności fizycznej w obawie przed zaszkodzeniem maleństwu. Tymczasem zapewnienie sobie odpowiedniej dawki ruchu może tylko pomóc. - Nordic Walking należy do jednej z najbezpieczniejszych form aktywności – mówi Monika Stefaniak, założycielka szkoły Nordic Walking – „Arena Ruchu”, zajmującej się propagowaniem tego sportu. - Dla ostrożnych, ale lubiących aktywność pań jest idealnym rozwiązaniem, by nie rezygnować z ruchu i utrzymać dobrą formę, a przy tym zapobiec nadmiernemu przyrostowi masy ciała.

Zacznijmy od korzyści związanych z kondycją fizyczną. Podczas ciąży mamy często narzekają na bóle stawów. Szczególnie dokuczliwie odczuwają obciążenie dolnej, lędźwiowej części kręgosłupa oraz stawów kolanowych i biodrowych. Najczęściej problem ten związany jest z tym, że w ciąży kobiety, co jest naturalne, przybierają na wadze. Tu ujawnia się pierwsza zaleta uprawiania Nordic Walking, podczas którego, poprzez odpowiednią pracę z kijkami, odciążone zostają zarówno stawy kończyn, jak i kręgosłup. Przynosi to wyraźną ulgę. Szacuje się, że w przypadku stawów kolanowych i biodrowych odciążenie wynosi nawet do 40 proc., a kręgosłupa w granicach 15 – 20 proc.
Uprawianie Nordic Walking wpływa też na odpowiednią pracę układu krążenia. – Krew jest lepiej dotleniona – mówi Monika Stefaniak. - Od razu kobieta lepiej śpi, lepiej funkcjonuje, co dobroczynnie też wpływa na płód, który tym samym także jest lepiej dotleniony. Dodatkowo - ze względu na fakt, iż Nordic Walking uprawia się na świeżym powietrzu, w trakcie ćwiczeń organizm kobiecy wytwarza beta endorfiny, hormony szczęścia. Jest to bardzo ważne zarówno dla kobiet w ciąży, u których - pod wpływem zmian hormonalnych - dochodzi do wahań nastroju, jak i świeżo upieczonych mam, borykających się często z depresją poporodową.

Nieocenioną zaletą Nordic Walking jest to, że pozwala on utrzymać pod kontrolą przybieranie na wadze. Ta forma ruchu angażuje aż 90 procent mięśni. Podczas spaceru z kijkami pracują zarówno mięśnie kończyn górnych i dolnych, mięśnie brzucha, kręgosłupa oraz grzbietu. - Dzięki temu zużywamy około 400 kcal na godzinę. Natomiast podczas zwykłego, energicznego chodu spalamy około 280 kcal na godzinę – mówi Monika Stefaniak. Jednym słowem - Nordic Walking pomaga utrzymać kobietom dobrą figurę, zapobiegając nadmiernemu przyrostowi tkanki tłuszczowej i spadkowi masy mięśniowej.

Monika Stefaniak zaleca, by zanim zdecydujemy się uprawiać Nordic Walking, potwierdzić u swojego ginekologa, że nic nie stoi ku temu na przeszkodzie. Podkreśla przy tym, że warto, przynajmniej na początku, skorzystać z rad instruktora, który dostosuje częstotliwość i intensywność sesji Nordic Walking, pod kątem naszego ogólnego stanu zdrowia, jak i trymestru, w którym się znajdujemy. - Ja zazwyczaj zalecam, by w pierwszym trymestrze sesje były częstsze (3-4 razy w tygodniu), ale za to krótsze (około 30-40 minut z rozgrzewką). Panie wówczas szybciej się męczą, często też cierpią na nudności. W drugim trymestrze można wydłużyć spacery do godziny lub półtorej, 2-3 razy w tygodniu. W trzecim trymestrze warto wrócić do schematu z trymestru pierwszego.
Trening, podobnie jak w przypadku uprawiania każdego innego sportu, powinien zacząć się od kilkuminutowej rozgrzewki. Potem instruktor wprowadza kilka ćwiczeń poprawiających sprawność pań w ciąży, a dopiero później zaczyna się właściwy chód.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: uroda, sport, matka karmiąca, ćwiczenia, ciężarna, ciąża

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj