Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

W jaki sposób młoda matka jest chroniona przed zwolnieniem z pracy?

Urlop wychowawczy lub zmniejszenie wymiaru czasu pracy

Chcę wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, ale obawiam się zwolnienia. Czy jest jakaś prawna ochrona dla młodych matek?

Po powrocie z urlopu macierzyńskiego można wnioskować o zmniejszenie wymiaru czasu pracy - to dobry sposób na ochronę przed zwolnieniem

Fot. BE&W

Po powrocie z urlopu macierzyńskiego można wnioskować o zmniejszenie wymiaru czasu pracy - to dobry sposób na ochronę przed zwolnieniem

Ochrona trwałości stosunku pracy młodych matek związana jest z uprawnieniem do korzystania z urlopu wychowawczego. Przepis art. 186 Kodeksu Pracy wskazuje, iż pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia.

Z kolei art. 186[1] KP stanowi, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Przy czym w przypadku złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności.

Nie oznacza to jednak, iż tylko i wyłącznie pracownicy korzystający z przysługującego im urlopu wychowawczego podlegają ochronie. Zgodnie bowiem z art. 186[8] KP pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasy pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Także po urlopie macierzyńskim pracownicy przysługuje ochrona. Co istotne nie musi ona korzystać z urlopu wychowawczego, aby być chronioną, albowiem wystarczy, że przysługuje jej prawo do urlopu wychowawczego. W takiej sytuacji pracownica może złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, aby podlegać ochronie.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Niedojrzała skóra malucha jest podatna na wszelkie urazy. Może je spowodować wycieranie cieknącej śliny czy wystawienie dziecka w wózku z przesuszonego mieszkania na chłodne powietrze.

Buzia małego dziecka. Jak ją pielęgnować?

Franek się ślini, Agnieszka przygryza stale dolną wargę, a Michał po każdym spacerze nabawia się czerwonych rumieńców, które nie chcą zejść - opowiada mama trójki małych dzieci. Jak ma pielęgnować buzię małego dziecka, aby bakterie, wirusy czy grzyby nie...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj