Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

W jaki sposób młoda matka jest chroniona przed zwolnieniem z pracy?

Urlop wychowawczy lub zmniejszenie wymiaru czasu pracy

Chcę wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, ale obawiam się zwolnienia. Czy jest jakaś prawna ochrona dla młodych matek?

Po powrocie z urlopu macierzyńskiego można wnioskować o zmniejszenie wymiaru czasu pracy - to dobry sposób na ochronę przed zwolnieniem

Fot. BE&W

Po powrocie z urlopu macierzyńskiego można wnioskować o zmniejszenie wymiaru czasu pracy - to dobry sposób na ochronę przed zwolnieniem

Ochrona trwałości stosunku pracy młodych matek związana jest z uprawnieniem do korzystania z urlopu wychowawczego. Przepis art. 186 Kodeksu Pracy wskazuje, iż pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia.

Z kolei art. 186[1] KP stanowi, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Przy czym w przypadku złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności.

Nie oznacza to jednak, iż tylko i wyłącznie pracownicy korzystający z przysługującego im urlopu wychowawczego podlegają ochronie. Zgodnie bowiem z art. 186[8] KP pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasy pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Także po urlopie macierzyńskim pracownicy przysługuje ochrona. Co istotne nie musi ona korzystać z urlopu wychowawczego, aby być chronioną, albowiem wystarczy, że przysługuje jej prawo do urlopu wychowawczego. W takiej sytuacji pracownica może złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, aby podlegać ochronie.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Obietnice sprzed narodzin dziecka walą się jak domek z kart.

Niespełnione obietnice

Przed porodem obiecują sobie: nigdy nie podniosę na dziecko głosu, nigdy nie stracę cierpliwości, nigdy nie braknie mi czasu na przytulanie i zabawę. I nigdy, przenigdy, nie będę jak moi rodzice. Ale macierzyństwo w realu z tych obietnic kpi sobie na całego.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj