Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

W jaki sposób młoda matka jest chroniona przed zwolnieniem z pracy?

Urlop wychowawczy lub zmniejszenie wymiaru czasu pracy

Chcę wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, ale obawiam się zwolnienia. Czy jest jakaś prawna ochrona dla młodych matek?

Po powrocie z urlopu macierzyńskiego można wnioskować o zmniejszenie wymiaru czasu pracy - to dobry sposób na ochronę przed zwolnieniem

Fot. BE&W

Po powrocie z urlopu macierzyńskiego można wnioskować o zmniejszenie wymiaru czasu pracy - to dobry sposób na ochronę przed zwolnieniem

Ochrona trwałości stosunku pracy młodych matek związana jest z uprawnieniem do korzystania z urlopu wychowawczego. Przepis art. 186 Kodeksu Pracy wskazuje, iż pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia.

Z kolei art. 186[1] KP stanowi, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Przy czym w przypadku złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności.

Nie oznacza to jednak, iż tylko i wyłącznie pracownicy korzystający z przysługującego im urlopu wychowawczego podlegają ochronie. Zgodnie bowiem z art. 186[8] KP pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasy pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Także po urlopie macierzyńskim pracownicy przysługuje ochrona. Co istotne nie musi ona korzystać z urlopu wychowawczego, aby być chronioną, albowiem wystarczy, że przysługuje jej prawo do urlopu wychowawczego. W takiej sytuacji pracownica może złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, aby podlegać ochronie.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Możemy mówić o siusiakach, ptaszkach, muszelkach, kokoszkach i myszkach, ale nie róbmy tego ze wstydem, lękiem czy niepewnością w głosie.

Jak nazywać (jak nazywamy) intymne części ciała?

„To, co ziemię w raj nam zmienia, / Życia cały wdzięk stanowi, / Na to - nie ma wyrażenia, / O tym - w Polsce się nie mówi” – pisał przed stu laty w zbiorze wierszy „Słówka” Tadeusz Boy-Żeleński. Od tamtej pory niewiele się zmieniło. To, jak nazywać...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj