Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przygotowanie do porodu

Żeby to było magiczne, niezapomniane przeżycie

Zalęknione, napięte ciało kobiety jest szczególnie narażone na bóle porodowe. Zamiast oddawać się lękom, lepiej popracować nad własnym ciałem.

Przerażona i zestresowana rodząca odczuwa większe bóle porodowe niż kobieta zrelaksowana i spokojna.

Fot. iStockphoto

Przerażona i zestresowana rodząca odczuwa większe bóle porodowe niż kobieta zrelaksowana i spokojna.

- Współczesny styl życia sprawił, że oddaliliśmy się od natury: przyjęliśmy nienaturalne wzorce postępowania, zatraciliśmy wrodzoną inteligencję naszych ciał. Wskutek niewłaściwej diety, zbyt małej lub zbyt dużej ilości ćwiczeń fizycznych, negatywnego myślenia, nieustannego stresu i chronicznego przemęczenia, zaburzyliśmy stan równowagi naszych organizmów.

Naturalne podejście do ciąży, porodu i macierzyństwa opiera się na założeniu, że kobieta może świadomie wpływać i kształtować przebieg tych procesów. Wymaga to zaufania do siebie samej, pewności siebie oraz podjęcia konkretnych działań w sferze fizycznej, emocjonalnej i duchowej — mówi dr Preeti Agrawal, specjalista II stopnia z ginekologii i położnictwa, prezes Fundacji Kobieta i Natura, która prowadzi we Wrocławiu Szkołę Świadomego Macierzyństwa .

 

Korzyści 

- Dziś kobiety panicznie boją się porodu, kojarzą go z bólem, cierpieniem, niepewnością. Bo to usłyszały od swojej babci, mamy, koleżanek. Trzeba pamiętać, że poród jest stanem fizjologicznym, a nie chorobą. Zdolność rodzenia jest w nas zakodowana. Trzeba się tylko do porodu dobrze przygotować i dowiedzieć się o nim jak najwięcej, m.in. co będzie się działo z naszym ciałem podczas rozwiązania, jakie są naturalne sposoby walki z bólem i techniki relaksacyjne. Przerażona i zestresowana rodząca odczuwa większe bóle porodowe niż kobieta zrelaksowana i spokojna — dodaje dr Agrawal. Poza tym lęki i obawy mogą spowodować, że poród będzie trwał dłużej. — Ból porodowy naprawdę można znieść, to nie jest cierpienie jak w czasie choroby, tylko rodzenie wyczekanego dziecka. Skurcze są takie, a nie inne i trzeba być na nie przygotowaną. Dawniej kobiety rodziły w znacznie gorszych warunkach i zaraz po porodzie wracały do swoich zajęć. Zresztą do dziś w wielu miejscach na świecie tak jest. Przeprowadzono kiedyś badania na temat bólu odczuwanego przez rodzące. Okazało się, że kobiety z niektórych plemion Ameryki Południowej, które żyją z dala od cywilizacji, porodu nie kojarzą z żadnym bólem — mówi dr Preeti Agrawal.

Odpowiednie przygotowanie się do porodu niesie za sobą same korzyści. — Kobiety rodzą średnio 2-4 godziny krócej, rzadziej występują u nich zaburzenia czynności skurczowej macicy, zmniejsza się częstotliwość zabiegów nacięcia krocza, rzadziej też zachodzi konieczność zastosowania operacji położniczych, w tym cięcia cesarskiego, a po porodzie kobieta zachowuje lepszą kondycję i szybciej wraca do pełnej sprawności fizycznej — wymienia lekarka.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szkoła rodzenia, poród, dieta mamy, ciężarna, ciąża

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj