Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przygotowanie do porodu

Żeby to było magiczne, niezapomniane przeżycie

Zalęknione, napięte ciało kobiety jest szczególnie narażone na bóle porodowe. Zamiast oddawać się lękom, lepiej popracować nad własnym ciałem.

Przerażona i zestresowana rodząca odczuwa większe bóle porodowe niż kobieta zrelaksowana i spokojna.

Fot. iStockphoto

Przerażona i zestresowana rodząca odczuwa większe bóle porodowe niż kobieta zrelaksowana i spokojna.

- Współczesny styl życia sprawił, że oddaliliśmy się od natury: przyjęliśmy nienaturalne wzorce postępowania, zatraciliśmy wrodzoną inteligencję naszych ciał. Wskutek niewłaściwej diety, zbyt małej lub zbyt dużej ilości ćwiczeń fizycznych, negatywnego myślenia, nieustannego stresu i chronicznego przemęczenia, zaburzyliśmy stan równowagi naszych organizmów.

Naturalne podejście do ciąży, porodu i macierzyństwa opiera się na założeniu, że kobieta może świadomie wpływać i kształtować przebieg tych procesów. Wymaga to zaufania do siebie samej, pewności siebie oraz podjęcia konkretnych działań w sferze fizycznej, emocjonalnej i duchowej — mówi dr Preeti Agrawal, specjalista II stopnia z ginekologii i położnictwa, prezes Fundacji Kobieta i Natura, która prowadzi we Wrocławiu Szkołę Świadomego Macierzyństwa .

 

Korzyści 

- Dziś kobiety panicznie boją się porodu, kojarzą go z bólem, cierpieniem, niepewnością. Bo to usłyszały od swojej babci, mamy, koleżanek. Trzeba pamiętać, że poród jest stanem fizjologicznym, a nie chorobą. Zdolność rodzenia jest w nas zakodowana. Trzeba się tylko do porodu dobrze przygotować i dowiedzieć się o nim jak najwięcej, m.in. co będzie się działo z naszym ciałem podczas rozwiązania, jakie są naturalne sposoby walki z bólem i techniki relaksacyjne. Przerażona i zestresowana rodząca odczuwa większe bóle porodowe niż kobieta zrelaksowana i spokojna — dodaje dr Agrawal. Poza tym lęki i obawy mogą spowodować, że poród będzie trwał dłużej. — Ból porodowy naprawdę można znieść, to nie jest cierpienie jak w czasie choroby, tylko rodzenie wyczekanego dziecka. Skurcze są takie, a nie inne i trzeba być na nie przygotowaną. Dawniej kobiety rodziły w znacznie gorszych warunkach i zaraz po porodzie wracały do swoich zajęć. Zresztą do dziś w wielu miejscach na świecie tak jest. Przeprowadzono kiedyś badania na temat bólu odczuwanego przez rodzące. Okazało się, że kobiety z niektórych plemion Ameryki Południowej, które żyją z dala od cywilizacji, porodu nie kojarzą z żadnym bólem — mówi dr Preeti Agrawal.

Odpowiednie przygotowanie się do porodu niesie za sobą same korzyści. — Kobiety rodzą średnio 2-4 godziny krócej, rzadziej występują u nich zaburzenia czynności skurczowej macicy, zmniejsza się częstotliwość zabiegów nacięcia krocza, rzadziej też zachodzi konieczność zastosowania operacji położniczych, w tym cięcia cesarskiego, a po porodzie kobieta zachowuje lepszą kondycję i szybciej wraca do pełnej sprawności fizycznej — wymienia lekarka.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • donnavito | 09-01-2015 19:22:17

    Uwazam, ze poród to tak naturalna rzecz, że kazda kobieta bez szkoly rodzenia instynktownie umie urodzić dziecko, sama czuje, jaką przyjąć pozycję itp.A informacje można wyczytac z książek o ciązy lub czasopism .Poza tym przed porodem można darmowo skorzystać z wizyty położnej środowiskowej i podpytać.
  • kasztanka2 | 11-01-2015 12:36:21

    W pełni się zgadzam z artykułem. Do porodu najlepiej jest się przygotowac. Ja nie byłam zbyt przygotowana do pierwszego porodu i przy niekompetentnej położnej poród odbywał się bardzo ciężko, nie umiałam przeć, a ona nie umiała mi wytłumaczyć jak to się robi ... Ale najlepszym przygotowaniem do porodu jest rodzenie po raz drugi, pierwszy poród to świetny trening i przy drugim już się tak kobi...
  • donnavito | 12-01-2015 21:44:42

    Ja oglądałam ciagle Porodówkę w TLC
  • Doris85 | 03-04-2015 14:24:29

    Pozytywne myślenie jest najwazniejsze. Nie mozna sie za bardzo stresowac i bac, bo to wplywa na stan napiecia naszego ciała. Myślę, ze każda z nas ma w sobie wewnetrzny instynkt, który najlepiej podpowie co w danym momencie robić. Dla pierworodek bardzo dobrym przygotowaniem moga byc zajecia w szkole rodzenia. Mozna sie dowiedziec wielu ciekawych rzeczy i rozwiac meczace nas watpliwosci.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szkoła rodzenia, poród, dieta mamy, ciężarna, ciąża

Polecamy

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj