Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Profilaktyka osteoporozy dotyczy młodych, choć sama choroba pojawia się u ludzi starszych

Mamo, od ciebie dużo zależy!

O osteoporozie mówi się w kontekście ludzi starszych, tymczasem to młodzi mogą stosować profilaktykę, to rodzice mogą sprawić, że ich dzieci w życiu dorosłym nie będą narażone na tę chorobę cywilizacyjną. Dieta bogata w wapń i witaminy oraz regularna aktywność fizyczna od wczesnych lat, to gwarancja mocnych kości!

O profilaktyce osteoporozy powinni myśleć młodzi. Z myślą o swoim zdrowiu w przyszłości i zdrowiu swoich dzieci. Po 30-tce w zasadzie jest już za późno!

Fot. BE&W

O profilaktyce osteoporozy powinni myśleć młodzi. Z myślą o swoim zdrowiu w przyszłości i zdrowiu swoich dzieci. Po 30-tce w zasadzie jest już za późno!

 

Sery, ryby i warzywa

Najbogatsze w wapń są żółte sery dojrzewające. Mają nawet dziesięć razy więcej wapnia niż twarogowe, np. 30 g parmezanu zawiera aż 336 mg wapnia. Żółte sery są niestety tłuste i kaloryczne, zatem nie powinno się ich jeść zbyt często. Dwa plasterki dziennie wystarczą. Wapń można znaleźć też w serach topionych, w śmietanie, ale to także kaloryczne produkty.

Na talerzu powinny pojawiać się także ryby, np. makrela lub sardynki z puszki, które w 85 g mają ok. 263 mg wapnia, pod warunkiem, że będą zjadane wraz ze szkieletem, w którym jest najwięcej tego pierwiastka. Dużo wapnia ma też łosoś z puszki. Ponadto ryby są źródłem witaminy D, która powoduje, że wapń jest lepiej przyswajalny.

Wapń zawierają też warzywa zielone, m.in.: brokuły (85 g ma 88 mg), jarmuż, natka pietruszki, rzeżucha (w 100 g jest 190 mg wapnia), kalarepa gotowana (85 g zawiera 179 mg), a także soja i fasola. 170 g tej z puszki zawiera 80 mg wapnia, w 100 g fasoli ugotowanej jest go ok. 150 mg. – Źródłem wapnia są też suszone figi, orzechy laskowe (100 g ma 220 mg wapnia) , owsianka (20 g ma ok. 80 mg wapnia).

W sklepach można też kupić niektóre produkty dodatkowo wzbogacane wapniem, np. soki pomarańczowe – dodaje dietetyczka. Warto wiedzieć, że jedząc niektóre produkty, osłabia się wchłanianie wapnia. Należy uważać na szpinak, łuski ziaren zbóż, alkohol, kofeinę, błonnik pokarmowy, sód.
Oprócz produktów bogatych w wapń, należy wybierać także te, bogate w witaminę D3. – Najwięcej mają: mleko, żółtka jaj, niektóre ryby (węgorz, szprotki, sardynki, śledzie, łosoś, makrela, tuńczyk), a także wątróbka – podpowiada Magdalena Kanclerska.

 

Bieganie i gimnastyka

Zdrowy styl życia czyli właściwa dieta i sport mają nieocenione znaczenie dla zdrowia oraz kondycji całego organizmu. Na tkankę kostną korzystnie wpływa bieganie i spacery w szybkim tempie oraz gimnastyka. Do tego warto ograniczyć alkohol, picie kawy oraz zrezygnować z palenia papierosów.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • osteo | 15-12-2013 21:33:17

    Bardzo proszę o kontakt młode kobiety, które chorują na osteoporozę,przed lub po ciąży pierwszej lub kolejnej. Sama mam z tym problem, warto wymienić doświadczenia. [email protected]
  • martynka002 | 10-11-2014 21:06:16

    ciekawy artykuł , warto wiedzieć choć coś o tej chorobie
  • donnavito | 06-01-2015 11:19:13

    Gdzieś przeczytałam, ze już 4 plasterki sera dziennie pokrywają zapotrzebowanie na wapń u zdrowej osoby, warto jeśc ser żółty.
  • Doris85 | 06-04-2015 10:26:51

    Moja mama choruje na osteoporoze, wiec widze jak ona wplywa na organizm. Jesli mozemy sie przed nia uchronic spozywajac mleko czy sery - zadbajmy, aby te produkty pojawily sie na stale w naszym jadlospisie.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Możemy się postarać, by nasze dziecko nie musiało się wstydzić mamy, taty czy sytuacji rodzinnej.

Kiedy dzieci wstydzą się swoich rodziców?

O tym czy i dlaczego dzieci wstydzą się czasem swoich rodziców, rozmawiamy z Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj