Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

W ramach projektu Halo! ATOPIA powstanie książka o problemach AZS u dzieci

Przyślij przepis na konkurs, wygraj nagrodę!

Zakończył się cykl warsztatów i konferencji, w których ze specjalistami różnych dziedzin mogli się spotkać rodzice i opiekunowie dzieci z AZS. Podsumowaniem projektu Halo! ATOPIA będzie książka: praktyczny przewodnik dotyczący atopowego zapalenia skóry u dzieci, dostępna w Fundacji Alabaster i Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. W książce znajdą się również przepisy na obiad dla alergików, wyłonione w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami.

Gdy rodzice rozmawiali z ekspertami, dzieci chorujące na AZS miały czas na zabawę i zawieranie przyjaźni

Fot. Agnieszka Waszak

Gdy rodzice rozmawiali z ekspertami, dzieci chorujące na AZS miały czas na zabawę i zawieranie przyjaźni

Jednym z tematów, poruszanych podczas ostatniego spotkania z ekspertami, była pielęgnacja skóry atopowej. Lekarze dzieciom z AZS często przepisują maści przygotowywane na receptę – również takie, które zawierają sterydy (hydrokortyzon). - Zawsze należy dopytać, czy lekarz przepisuje steryd i zażądać schematu leczenia: przez ile dni trzeba smarować dwa razy dziennie, ile dni raz dziennie, czy maści można używać w podtrzymywaniu dobrego stanu skóry - podkreślała Lidia Ruszkowska, dermatolog. Z kolei pediatra z Instytutu Matki i Dziecka, lek. med. Jolanta Wacławek przypominała rodzicom, że w przypadku leczenia skóry dziecka maściami robionymi, których skład jest ustalany indywidualnie przez lekarza, należy – w przypadku wizyty u innego lekarza - przynosić karteczki z apteki z informacją, jakie składniki i w jakich proporcjach zawierały.

Rodziców interesowała kwestia diety u dzieci z AZS. Lekarki przypominały o tym, że nie zawsze alergeny pokarmowe są odpowiedzialne za zmiany skórne, a dietę eliminacyjną należy wprowadzać, gdy zostanie potwierdzona alergia na dany produkt i nie należy stosować jej u dziecka zbyt długo. Okazało się, że konieczność szczególnego dbania o składniki diety, wyrobiła u rodziców nawyk czytania etykiet - co może się przełożyć na bardziej zdrowe żywienie całej rodziny.

Ankiety, wypełniane przez rodziców przystępujących do projektu pokazały, że ponad połowa z nich nie uzyskała wyczerpujących i zrozumiałych informacji dotyczących AZS od swoich lekarzy. Dwie trzecie doskonale, wie co zaostrza stan zapalny skóry ich dzieci. 70 proc. rodziców nadal nie wie dokładnie, jak prawidłowo pielęgnować skórę dziecka. Tyle samo rodziców nie otrzymuje informacji na temat zasad żywienia dzieci z AZS.

Uwaga konkurs!

W związku z tym, że wiemy, że dieta alergika, wymaga kreatywności, organizatorzy projektu zapraszają rodziców dzieci z alergią/atopią/astmą do udziału w konkursie – wystarczy przesłać przepis na ulubiony obiad dziecka. Wcześniej trzeba zarejestrować się w projekcie Halo! ATOPIA. Szczegóły na www.haloatopia.pl/konkurs

Jury oceni przesłane przepisy pod kątem walorów smakowych, wizualnej kompozycji oraz zgodności z zasadami zbilansowanego żywienia dzieci. Autorzy sześciu najwyżej ocenionych przepisów otrzymają atrakcyjne nagrody (zestawy kosmetyków do kompleksowej pielęgnacji i higieny skóry atopowej z linii Atoderm, ufundowanych przez firmę BIODERMA – Francuską firmę dermo kosmetyczną), przepisy znajdą się też w publikacji podsumowującej projekt Halo! ATOPIA - Lepsze życie z atopowym zapaleniem skóry!
Zgłoszenia można przesyłać do 7 grudnia!
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Do picia najlepsza jest przegotowana woda.

Dopajanie

Jeśli karmisz dziecko tylko piersią, to przez pierwszych sześć miesięcy nie musisz go ani dokarmiać ani dopajać. Natura tak to wymyśliła, że organizm kobiety produkuje tyle mleka (bogatego we wszystkie składniki odżywcze i przeciwciała chorób przebytych...

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj