Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

W ramach projektu Halo! ATOPIA powstanie książka o problemach AZS u dzieci

Przyślij przepis na konkurs, wygraj nagrodę!

Zakończył się cykl warsztatów i konferencji, w których ze specjalistami różnych dziedzin mogli się spotkać rodzice i opiekunowie dzieci z AZS. Podsumowaniem projektu Halo! ATOPIA będzie książka: praktyczny przewodnik dotyczący atopowego zapalenia skóry u dzieci, dostępna w Fundacji Alabaster i Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. W książce znajdą się również przepisy na obiad dla alergików, wyłonione w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami.

Gdy rodzice rozmawiali z ekspertami, dzieci chorujące na AZS miały czas na zabawę i zawieranie przyjaźni

Fot. Agnieszka Waszak

Gdy rodzice rozmawiali z ekspertami, dzieci chorujące na AZS miały czas na zabawę i zawieranie przyjaźni

Jednym z tematów, poruszanych podczas ostatniego spotkania z ekspertami, była pielęgnacja skóry atopowej. Lekarze dzieciom z AZS często przepisują maści przygotowywane na receptę – również takie, które zawierają sterydy (hydrokortyzon). - Zawsze należy dopytać, czy lekarz przepisuje steryd i zażądać schematu leczenia: przez ile dni trzeba smarować dwa razy dziennie, ile dni raz dziennie, czy maści można używać w podtrzymywaniu dobrego stanu skóry - podkreślała Lidia Ruszkowska, dermatolog. Z kolei pediatra z Instytutu Matki i Dziecka, lek. med. Jolanta Wacławek przypominała rodzicom, że w przypadku leczenia skóry dziecka maściami robionymi, których skład jest ustalany indywidualnie przez lekarza, należy – w przypadku wizyty u innego lekarza - przynosić karteczki z apteki z informacją, jakie składniki i w jakich proporcjach zawierały.

Rodziców interesowała kwestia diety u dzieci z AZS. Lekarki przypominały o tym, że nie zawsze alergeny pokarmowe są odpowiedzialne za zmiany skórne, a dietę eliminacyjną należy wprowadzać, gdy zostanie potwierdzona alergia na dany produkt i nie należy stosować jej u dziecka zbyt długo. Okazało się, że konieczność szczególnego dbania o składniki diety, wyrobiła u rodziców nawyk czytania etykiet - co może się przełożyć na bardziej zdrowe żywienie całej rodziny.

Ankiety, wypełniane przez rodziców przystępujących do projektu pokazały, że ponad połowa z nich nie uzyskała wyczerpujących i zrozumiałych informacji dotyczących AZS od swoich lekarzy. Dwie trzecie doskonale, wie co zaostrza stan zapalny skóry ich dzieci. 70 proc. rodziców nadal nie wie dokładnie, jak prawidłowo pielęgnować skórę dziecka. Tyle samo rodziców nie otrzymuje informacji na temat zasad żywienia dzieci z AZS.

Uwaga konkurs!

W związku z tym, że wiemy, że dieta alergika, wymaga kreatywności, organizatorzy projektu zapraszają rodziców dzieci z alergią/atopią/astmą do udziału w konkursie – wystarczy przesłać przepis na ulubiony obiad dziecka. Wcześniej trzeba zarejestrować się w projekcie Halo! ATOPIA. Szczegóły na www.haloatopia.pl/konkurs

Jury oceni przesłane przepisy pod kątem walorów smakowych, wizualnej kompozycji oraz zgodności z zasadami zbilansowanego żywienia dzieci. Autorzy sześciu najwyżej ocenionych przepisów otrzymają atrakcyjne nagrody (zestawy kosmetyków do kompleksowej pielęgnacji i higieny skóry atopowej z linii Atoderm, ufundowanych przez firmę BIODERMA – Francuską firmę dermo kosmetyczną), przepisy znajdą się też w publikacji podsumowującej projekt Halo! ATOPIA - Lepsze życie z atopowym zapaleniem skóry!
Zgłoszenia można przesyłać do 7 grudnia!
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj