Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pomoc materialna dla rodzin

Sprawdź, co możesz poradzić przyjaciołom w trudnej sytuacji

Pomoc finansowa przyznawana jest rodzinom na tzw. okres zasiłkowy (obecny potrwa do 31 października 2010 r.) i ci, którzy z pomocy korzystają, powinni we wrześniu złożyć odpowiednie dokumenty, by w listopadzie nadal otrzymywać zasiłek. Uwaga! Jeśli w ciągu roku dochody w rodzinie spadną i osiągną minimum predestynujące do zasiłku, o pomoc można się ubiegać w dowolnym terminie.

Osoba mająca prawo do zasiłku rodzinnego, może ubiegać się o dodatki.

Fot. iStockphoto

Osoba mająca prawo do zasiłku rodzinnego, może ubiegać się o dodatki.

Szansę na pieniądze mają ci, których dochód w rodzinie z dziećmi wynosi 504 zł netto na osobę lub 583 zł, jeśli jedno z dzieci jest niepełnosprawne.

Prawo do pobierania zasiłku rodzinnego mają rodzice lub jeden z nich, opiekunowie prawni dziecka, osoby opiekujące się nim (jeśli wystąpiły do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka), osoby uczące się (pełnoletnie, które nie są na utrzymaniu rodziców).

Osoba mająca prawo do zasiłku rodzinnego, może ubiegać się także o dodatki: z tytułu urodzenia dziecka (becikowe socjalne), na opiekę nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, z tytułu samotnego wychowywania dziecka, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, na kształcenie i rehabilitację, na rozpoczęcie roku szkolnego dziecka niepełnosprawnego, a także na dziecko, które uczy się poza miejscem zamieszkania. Wymienionych świadczeń nie wlicza się do dochodu i nie są opodatkowane.

Zasiłek rodzinny wypłacają gminy na pokrycie kosztów utrzymania dziecka. Zasiłek dostaje się, gdy dziecko nie ukończyło 18 lat albo do 21 lat, jeśli dziecko się uczy (gdy jest w stopniu umiarkowanym lub znacznym niepełnosprawne, wtedy do 24. roku, jeśli się uczy).

Na malucha do 5. roku życia dostaje się 68 zł miesięcznie, 91 zł dostają rodzice na dziecko w wieku od 5-18 lat, na starsze do 21. roku życia, wypłacane jest 98 zł.

 

Wymagane dokumenty


Rodziny, które potrzebują pomocy finansowej, powinny zgłosić się do urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania.

Dokumenty, które trzeba przygotować, by zabiegać o zasiłek rodzinny:

- wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego i dodatków do zasiłku rodzinnego

- kopia dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby składającej wniosek i członków jej rodziny

- kopia skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka

- zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka w wieku powyżej 18 lat do szkoły

- orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o jej znacznym lub umiarkowanym stopniu (jeśli chcemy otrzymać podwyższony zasiłek)

- zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach członków rodziny uzyskanych w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy.

Urzędy mogą poprosić o też o inne, dodatkowe dokumenty. Pomoc finansowa przyznawana jest na tzw. okres zasiłkowy. Obecny rozpoczął się 1 listopada 2009 r. i potrwa do 31 października 2010 r.

Jeśli w trakcie pobierania zasiłku sytuacji finansowa rodziny się poprawi, powinna zgłosić to urzędowi, który wypłaca jej zasiłek. Jeżeli tego nie zrobi a urząd dopatrzy się w tym oszustwa, pobrane świadczenie będzie trzeba oddać razem z karnymi odsetkami (11,5 proc. rocznie).

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • ClaudiaG | 23-09-2010 14:21:33

  Sympatyczna, no to pewnie koleżanka nielegalnie dostała te pieniądze ( i sama nawet nie wie, że nielegalnie)... bo je dostała. Ona pytała ciotkę (pracuje w GOSP), czy te pieniądze są zgodne z przepisami, bo w razie czego nie będzie miała z czego oddać, a ta ciotka, że tak, wszystko jest zgodne z prawem. A z tą jej ciotką właśnie rozmawiałam, bo u nas tylko jedna osoba tam siedzi, i powiedziała,...
 • Sympatyczna | 23-09-2010 16:10:55

  Claudia - nie osądzałabym pochopnie - to raczej koleżanka coś ściemnia... pewnie, że bywają urzędnicy, ale akurat o procedurze przyznawania zasiłku rodzinnego wiem sporo - jest wniosek i załączniki - do tego jest decyzja podpisywana nie przez "ciotkę", ale przez kierownika GOPS z upoważnienia wójta/burmistrza... więc komplet dokumentów nie przechodzi przez jedne ręce... zresztą byłby to tak ewi...
 • maria1980 | 06-10-2010 13:55:38

  Pewnie w ogóle ich nie dostała i opowiada głupoty...Nie ma nic wstecz...Ops odpowiada za finanse przed państwem i nie dałoby się tego ukryć... Swoja drogą mogliby obniżyć próg dochodowy tak w jak innych "cywlizowanych "państwach...A nie narzekać na niż demograficzny-w państwie gdzie polityka prorodzinna jest tylko "pustą nazwą"ciężko o duży przyrost naturalny.... Pierwsze rodzinne wzięłam w 2...
 • martyna1984 | 12-10-2012 11:59:25

  witam) temat trochę stary, ale odgrzebuję, bo jest dobra wiadomosć - dla mnie i podejrzewam, że dla wielu z Was - szukałam informacji o poziomie zarobków przy których mozna się starać o zasiłek wychowawczy - do tej pory to było przy zarobkach nie większych niż 504 zł , ale od listopada tego roku to będzie już 539zł !! tu znalazłam jak coś: ja się cieszę - akurat mamy z mężem taką sytuację, że...

Poczytaj również

Polecamy

Trzeba obserwować dziecko bawiące się w wodzie - szybka reakcja po ewentualnym podtopieniu minimalizuje ryzyko wtórnego utonięcia

Wtórne utonięcie. Szczególnie narażone są małe dzieci

U dziecka, które uległo podtopieniu bądź zachłyśnięciu wodą lub innym płynem np. w trakcie picia, może dojść do tzw. wtórnego utonięcia. Może to się stać np. w nocy w jego łóżku. Szacuje się, że objawy wtórnego utopienia mogą wystąpić u 10-15 proc. osób, u...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci  to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj