Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pomoc materialna dla rodzin

Sprawdź, co możesz poradzić przyjaciołom w trudnej sytuacji

Pomoc finansowa przyznawana jest rodzinom na tzw. okres zasiłkowy (obecny potrwa do 31 października 2010 r.) i ci, którzy z pomocy korzystają, powinni we wrześniu złożyć odpowiednie dokumenty, by w listopadzie nadal otrzymywać zasiłek. Uwaga! Jeśli w ciągu roku dochody w rodzinie spadną i osiągną minimum predestynujące do zasiłku, o pomoc można się ubiegać w dowolnym terminie.

Osoba mająca prawo do zasiłku rodzinnego, może ubiegać się o dodatki.

Fot. iStockphoto

Osoba mająca prawo do zasiłku rodzinnego, może ubiegać się o dodatki.

Szansę na pieniądze mają ci, których dochód w rodzinie z dziećmi wynosi 504 zł netto na osobę lub 583 zł, jeśli jedno z dzieci jest niepełnosprawne.

Prawo do pobierania zasiłku rodzinnego mają rodzice lub jeden z nich, opiekunowie prawni dziecka, osoby opiekujące się nim (jeśli wystąpiły do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka), osoby uczące się (pełnoletnie, które nie są na utrzymaniu rodziców).

Osoba mająca prawo do zasiłku rodzinnego, może ubiegać się także o dodatki: z tytułu urodzenia dziecka (becikowe socjalne), na opiekę nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, z tytułu samotnego wychowywania dziecka, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, na kształcenie i rehabilitację, na rozpoczęcie roku szkolnego dziecka niepełnosprawnego, a także na dziecko, które uczy się poza miejscem zamieszkania. Wymienionych świadczeń nie wlicza się do dochodu i nie są opodatkowane.

Zasiłek rodzinny wypłacają gminy na pokrycie kosztów utrzymania dziecka. Zasiłek dostaje się, gdy dziecko nie ukończyło 18 lat albo do 21 lat, jeśli dziecko się uczy (gdy jest w stopniu umiarkowanym lub znacznym niepełnosprawne, wtedy do 24. roku, jeśli się uczy).

Na malucha do 5. roku życia dostaje się 68 zł miesięcznie, 91 zł dostają rodzice na dziecko w wieku od 5-18 lat, na starsze do 21. roku życia, wypłacane jest 98 zł.

 

Wymagane dokumenty


Rodziny, które potrzebują pomocy finansowej, powinny zgłosić się do urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania.

Dokumenty, które trzeba przygotować, by zabiegać o zasiłek rodzinny:

- wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego i dodatków do zasiłku rodzinnego

- kopia dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby składającej wniosek i członków jej rodziny

- kopia skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka

- zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka w wieku powyżej 18 lat do szkoły

- orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o jej znacznym lub umiarkowanym stopniu (jeśli chcemy otrzymać podwyższony zasiłek)

- zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach członków rodziny uzyskanych w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy.

Urzędy mogą poprosić o też o inne, dodatkowe dokumenty. Pomoc finansowa przyznawana jest na tzw. okres zasiłkowy. Obecny rozpoczął się 1 listopada 2009 r. i potrwa do 31 października 2010 r.

Jeśli w trakcie pobierania zasiłku sytuacji finansowa rodziny się poprawi, powinna zgłosić to urzędowi, który wypłaca jej zasiłek. Jeżeli tego nie zrobi a urząd dopatrzy się w tym oszustwa, pobrane świadczenie będzie trzeba oddać razem z karnymi odsetkami (11,5 proc. rocznie).

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • ClaudiaG | 23-09-2010 14:21:33

  Sympatyczna, no to pewnie koleżanka nielegalnie dostała te pieniądze ( i sama nawet nie wie, że nielegalnie)... bo je dostała. Ona pytała ciotkę (pracuje w GOSP), czy te pieniądze są zgodne z przepisami, bo w razie czego nie będzie miała z czego oddać, a ta ciotka, że tak, wszystko jest zgodne z prawem. A z tą jej ciotką właśnie rozmawiałam, bo u nas tylko jedna osoba tam siedzi, i powiedziała,...
 • Sympatyczna | 23-09-2010 16:10:55

  Claudia - nie osądzałabym pochopnie - to raczej koleżanka coś ściemnia... pewnie, że bywają urzędnicy, ale akurat o procedurze przyznawania zasiłku rodzinnego wiem sporo - jest wniosek i załączniki - do tego jest decyzja podpisywana nie przez "ciotkę", ale przez kierownika GOPS z upoważnienia wójta/burmistrza... więc komplet dokumentów nie przechodzi przez jedne ręce... zresztą byłby to tak ewi...
 • maria1980 | 06-10-2010 13:55:38

  Pewnie w ogóle ich nie dostała i opowiada głupoty...Nie ma nic wstecz...Ops odpowiada za finanse przed państwem i nie dałoby się tego ukryć... Swoja drogą mogliby obniżyć próg dochodowy tak w jak innych "cywlizowanych "państwach...A nie narzekać na niż demograficzny-w państwie gdzie polityka prorodzinna jest tylko "pustą nazwą"ciężko o duży przyrost naturalny.... Pierwsze rodzinne wzięłam w 2...
 • martyna1984 | 12-10-2012 11:59:25

  witam) temat trochę stary, ale odgrzebuję, bo jest dobra wiadomosć - dla mnie i podejrzewam, że dla wielu z Was - szukałam informacji o poziomie zarobków przy których mozna się starać o zasiłek wychowawczy - do tej pory to było przy zarobkach nie większych niż 504 zł , ale od listopada tego roku to będzie już 539zł !! tu znalazłam jak coś: ja się cieszę - akurat mamy z mężem taką sytuację, że...

Poczytaj również

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Typowe dla trzydniówki są małe czerwone plamki, które same znikają po kilkunastu godzinach

Trzydniówka u niemowląt. Objawy i przebieg choroby

Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym to choroba wywoływana wirusem, przechodzona przez większość dzieci przed ukończeniem 4. roku życia. Najczęściej chorują na nią maluchy między 6. a 24. miesiącem życia, choć czasami trzydniówka pojawia się dopiero u...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj