Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dziecko chce zwierzątko

Żółw jest najmniej uczulający

Prawie każde dziecko chce mieć psa, kota czy chomika. Ale czy zwierzak nie oznacza niebezpieczeństwa – alergii, chorób, brudu? Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Niektóre maluchy od pierwszych dni wychowują się z czworonogami i są zdrowe, inne po kontakcie ze zwierzęciem zaczynają się dusić.

Maluch musi nauczyć się, że ze zwierzątkiem można się bawić, ale nie można się nim bawić.

fot. archiwum domowe Hani

Maluch musi nauczyć się, że ze zwierzątkiem można się bawić, ale nie można się nim bawić.

Jak wynika z badań American Academy of Allergy, Asthma and Immunology, dzieci wychowujące się od urodzenia ze zwierzakami rzadziej cierpią na alergię niż maluchy, które przez pierwsze lata nie miały ze zwierzętami kontaktu. Rzadziej też zapadają na inne choroby. Choć nie ma powodu, by separować zwierzaka od dziecka, lepiej zachować pewne środki ostrożności. Bo prawdziwy kłopot pojawia się wtedy, gdy dziecko zdąży pokochać domowego zwierzaka, a po jakimś czasie okazuje się, że jest uczulone na jego wydzielinę lub sierść. Jak wytłumaczyć dziecku, że trzeba pozbyć się ukochanego zwierzątka? Zanim zdecydujemy się więc przyprowadzić zwierzę do domu, możemy przez kilka miesięcy chodzić z dzieckiem kogoś, kto ma psa czy kota. W ten sposób przekonamy się, jak dziecko na nie reaguje.
Jeśli zwierzę w domu już było zanim dziecko przyszło na świat, pozostaje czekać i mieć nadzieję, że maluch nie będzie mieć uczulenia. Z lekarzem trzeba skonsultować się w sprawie zwierzątka w domu, jeśli dziecko ma lub miało alergię pokarmową czy źle reaguje na np. pylenie roślin.

 

Gryzonie uczulają najbardziej

Koty uczulają silniej i częściej niż psy. Jeżeli już decydujemy się na kota, lepiej nie kupować persa czy innego długowłosego. Z psów najbezpieczniejsze są te, które się nie ślinią i mają krótką sierść.
Chomik, świnka morska, myszka czy szczur – najczęściej uczulają. W ich moczu znajduje się silnie uczulające białko. W czasie odparowywania moczu białko staje się alergenem wziewnym.
Papugi i kanarki też nie są dobrym prezentem dla dziecka. Uczulają nie tylko ich odchody, ale także unoszący się w powietrzu meszek z piór. Choć rybki nie uczulają, alergenem może być ich sproszkowany pokarm. Najbezpieczniejszy jest żółw, a do tego dziecko może go wyprowadzać na spacer.

 

Z psem jest największe porozumienie

- Koty nie rozumieją ludzi tak dobrze, jak psy– mówi Andrzej Kłosiński, psycholog, behawiorysta, specjalista terapii zachowania zwierząt. – Pies pozwala na swobodną wymianę emocjonalną. I dziecko i pies potrafią się cieszyć, tarzać, biegać, skakać. Pies zapewnia bezpieczeństwo i daje bezwarunkową akceptację – dodaje. Można go przytulać i samemu się do niego tulić, można z nim rozmawiać i nie czuć się samotnie.
- Zwierzak zaspokaja naturalną potrzebę dotyku dziecka, przytulanie się do zwierzaka, głaskanie go bardzo dobrze działa na układ nerwowy i układ krążenia, ale rodzice i dzieci muszą pamiętać, że zwierzak to nie pluszowa zabawka – tłumaczy Andrzej Kłosiński. – Zwierzak wzbogaca relacje społeczne dziecka. Kontakt ze zwierzakiem jest dobry dla dziecka w każdym wieku, już dla niemowlęcia, które reaguje na świat zewnętrzny – uważa psycholog.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • karin80 | 22-03-2016 23:11:09

    Witam. Zgadzam się dzieci powinny wychowywać się w obecności zwierząt. Trzeba jednak zadbać o ich bezpieczeństwo i dezynfekować kuwetę. Tutaj jest proszek # .Zabija wirusy i neutralizuje nieprzyjemny zapach w mieszkaniu. Otrzymał atest Państwowego Zakładu Higieny.
  • zielinskakasia | 13-07-2018 14:51:48

    Dziecko chce zwierzątko a rodzicie, w większości przypadków ulegają. Chwile beztroski ze swoim czworonogiem.... a co się dzieje potem? Dzieci bardzo często się nudzą, a wtedy zwierze idzie w zapomnienie, ląduje w schronisku ( w najlepszym przypadku ), na ulicy, w lesie przywiązane do drzewa.. Ludzie, opamiętajcie się. Kupcie dziecku zabawkę, nie zwierzę!
  • malinka2010 | 24-11-2018 22:16:08

    Gdzieś czytałam, że w rodzinie w której jest zwierzak, dzieci prawie nie chorują na alergię. Córka ma 7 lat (pies jest od niej o 2 lata starszy) i wykazuje żadnych alergicznych objawów. Sama wyprowadza go na spacery i niestety zdarza się, że psina widząc np kota wyrwie się jej. Ale i to nie problem. pies ma przy obroży nadajnik gps który kupiliśmy w necie na bezpieczne zwierze i w każdej chwil...
  • unikori | 29-11-2019 08:54:13

    dzieci we wczesnym stadium życia są bardziej odporne na brud i zarazki przenoszone przez zwierzęta, dlatego nie ma obawy o choroby, aczkolwiek warto zwrócić uwagę na czystość. Pies może być wspaniałym przyjacielem dla dziecka w każdym wieku, będzie dobrym opiekunem i zatroszczy się o malucha.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zwierzęta, uczulenie, uczucia, emocje, alergia, alergeny

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj