Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dziecko chce zwierzątko

Żółw jest najmniej uczulający

Prawie każde dziecko chce mieć psa, kota czy chomika. Ale czy zwierzak nie oznacza niebezpieczeństwa – alergii, chorób, brudu? Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Niektóre maluchy od pierwszych dni wychowują się z czworonogami i są zdrowe, inne po kontakcie ze zwierzęciem zaczynają się dusić.

Maluch musi nauczyć się, że ze zwierzątkiem można się bawić, ale nie można się nim bawić.

fot. archiwum domowe Hani

Maluch musi nauczyć się, że ze zwierzątkiem można się bawić, ale nie można się nim bawić.

 

Zwierzę to nie zabawka

Maluch musi nauczyć się, że ze zwierzątkiem można się bawić, ale nie można się nim bawić. Choć większość kotów i psów wykazuje wielką cierpliwość do małych dzieci, dorośli muszą pokazać dziecku, jak traktować zwierzęta. Jeśli mama wyładowuje swą złość, bijąc psa czy kota, to dziecko na pewno będzie robi to samo.
- Kupowanie zwierzaka, jako kolejnej zabawki dla dziecka, to częsty błąd rodziców – mówi Andrzej Kłosiński. – Jeśli dziecko usiądzie na śpiącego psa, ten zareaguje agresją i może ugryźć – tłumaczy. - Kot na pewno będzie uciekał przed dzieckiem albo je podrapie, jeśli będzie go ciągnąć za ogon albo wsadzać mu palce do oczu. Chomik też ugryzie, jeśli dziecko będzie mu przeszkadzało w jedzeniu. Zwierzaki nie mogą być w żaden sposób krzywdzone przez dziecko. Zawsze rodzice muszą powiedzieć „nie”, jeśli dziecko robi coś, co może być przykre dla zwierzęcia. Dorośli muszą nauczyć dziecko bawić się z nim. Powiedzieć dziecku, że zwierzę ma uczucia, tak jak my – też się boi, gdy się je straszy albo cierpi, gdy się je uderzy. Maluch musi wiedzieć, że zwierzątka nie można drażnić czy zabierać mu jedzenia.
– Dziecko musi zrozumieć potrzeby psa, który mieszka w domu – mówi Andrzej Kłosiński. – Że kiedy je, śpi czy nie chce się bawić, nie wolno mu przeszkadzać. To uczy szacunku do innej istoty – uważa Kłosiński.
Zwierzak traktowany jak członek rodziny jest dla dziecka kimś wyjątkowym. Choć dziecko samo wymaga opieki dorosłych, zwierzę daje mu poczucie, że ono też się opiekuje słabszą od siebie istotą. Zwierzę sprawia, że dziecko czuje się ważne w hierarchii rodzinnej.

Jak dbać o higienę dziecka i zwierzaka?

  • Naucz dziecko, że po zabawie z psem czy kotem trzeba myć ręce
  • Regularnie odrobaczaj zwierzaka
  • Domowy kot sam dba o swoją higienę, ale psu trzeba łapy wycierać albo spłukiwać je ciepłą wodą, jeśli brudny wróci ze spaceru
  • Regularnie czesz zwierzę (szczególnie, gdy linieje).
  • Nie pozwalaj, by zwierzę spało w łóżku dziecka
  • Raz w tygodniu pierz posłanie czworonoga. Trzep je codziennie
  • Często czyść dywany i tapicerki na meblach
  • Pilnuj, żeby dziecko nie wyjadało jedzenia z miski zwierzaka
  • Pamiętaj, żeby dziecko nie miało dostępu do kociej kuwety

Zalety posiadania zwierzęcia przy dziecku

Według psychologów posiadanie zwierząt :

  • Uspokaja - kontakt ze zwierzęciem pomaga się wyciszyć, uzyskać równowagę i spokój, dobrze działa na układ krwionośny i nerwowy (dogoterapia to popularna metoda wspomagająca rehabilitację dzieci z porażeniami i problemami emocjonalnymi, np. z nadpobudliwością).
  • Rozwija empatię - dziecko uczy się rozumieć uczucia zwierzaka i reagować na nie. Można zresztą w tym dziecku pomagać („Zobacz, jak on się cieszy, gdy go głaszczesz”).
  • Uczy - dziecko zaprzyjaźnione ze zwierzakiem ma bardzo dużo okazji do ciekawych obserwacji (Co robi pies, kiedy się cieszy ze spotkania z tobą? A co robi kot? Czy potrafisz tak pić mleczko jak kotek?)
  • Rozwija wrażliwość - dzieci wychowywane ze zwierzakami widzą, kiedy zwierzęta cierpią i chcą im pomagać.
  • Uczy tolerancji - dziecko uczy się liczyć z tym, że ktoś (np. pies albo drugi człowiek) jest inny, ma potrzeby, które trzeba szanować.
  • Wyrabia systematyczność i odpowiedzialność - obowiązki związane z opieką nad zwierzęciem uczą dziecko dbać o innych i zaspokaja ich potrzeby
Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zwierzęta, uczulenie, uczucia, emocje, alergia, alergeny

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj