Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Rodzice pytają o atopowe zapalenie skóry (AZS), lekarze odpowiadają

Dzieci z AZS trzeba szczepić!

Czy dzieci z AZS należy szczepić? Czy i kiedy można im podawać pre- i probiotyki? W jaki sposób zapewnić przestrzeganie diety eliminacyjnej, gdy dziecko chodzi do szkoły czy przedszkola? To tylko niektóre z pytań, jakie padły podczas spotkania edukacyjno-informacyjnego, zorganizowanego w ramach projektu Halo! ATOPIA dla rodziców i opiekunów dzieci z AZS.

Rodzice chcą wiedzieć, jak opiekować się dzieckiem z AZS

Fo. Projekt Halo! ATOPIA

Rodzice chcą wiedzieć, jak opiekować się dzieckiem z AZS

Spotkanie odbyło się 29 września przy Placu Konstytucji, w Warsztacie – przestrzeni udostępnionej bezpłatnie przez Centrum Komunikacji Społecznej m. st. Warszawy. Zaproszonymi ekspertami były: dr n. med. Alicja Karney – pediatra, mgr inż. Joanna Żółkowska – dietetyk z Instytutu Matki i Dziecka oraz mgr Katarzyna Wyrzykowska – psycholog. W spotkaniu wzięło udział ok. 50 osób: dzieci z  AZS, ich rodzice (opiekunowie) oraz osoby dorosłe z AZS.

Część najmłodszych gości uczestniczyła w spotkaniu już po raz drugi (pierwszy raz spotkały się w lipcu). Nawiązane znajomości, a nawet przyjaźnie ułatwiły angażowanie się w zabawę i wspólne prace. Zajęcia przygotowane przez Monikę Stopczyńską – profesjonalną animatorkę, pochłonęły dzieci bez reszty - dorośli w spokoju mogli poruszyć wszystkie, nurtujące ich kwestie.

Obecność dr Karney, pediatry, pozwoliła na zadanie wielu pytań dotyczących pielęgnacji małych dzieci i dbania o prawidłowy rozwój ich systemu immunologicznego. Rodzice pytali m.in. o podawanie szczepionek. Odpowiedź była jednoznaczna: dzieci z AZS należy szczepić koniecznie. Dzieci z atopowym zapaleniem skóry mają obniżoną odporność, łatwiej zapadają na choroby i zazwyczaj gorzej je przechodzą – więc mimo iż reakcje poszczepienne mogą być dosyć silne, szczepienie w AZS jest jak najbardziej zalecane.

Zarówno dr Alicja Karney jak i dietetyk Joanna Żółkowska zalecały stosowanie pre- i probiotyków u małych dzieci. Preparaty te wpływają korzystnie na pracę układu pokarmowego i wspierają wypieranie zbędnych drobnoustrojów i bakterii patogennych. Dodatkowo dzięki dobrym drobnoustrojom jest możliwa synteza części witamin.

W trakcie rozmów pojawił się również temat witaminy D3. Okazuje się, że ok. 80 proc. dzieci powyżej 1 roku życia ma zaniżony poziom witaminy D3, szczególnie dzieci otyłe. Witamina D3 wpływa korzystnie nie tylko na gospodarkę wapniowo-fosforanową, ale też na wiele chorób o podłożu immunologicznym.

Sporo miejsca zajęły rozważania nad sposobami zapewnienia dziecku możliwości przestrzegania diety eliminacyjnej w miejscach żywienia zbiorowego (przedszkola, szkoły). Wniosek: byłoby dobrze, gdyby powstała lista placówek przyjaznych dzieciom z alergiami pokarmowymi, które często towarzyszą AZS.

Goście zostawili też wiele pytań zapisanych na kartkach. Na te pytania eksperci zaproszeni do projektu będą odpowiadać podczas kolejnych konferencji, a odpowiedzi zostaną ujęte w publikacji, przygotowywanej przez Fundację Alabaster we współpracy z lekarzami.

Portal eBobas.pl objął projekt Halo! ATOPIA patronatem medialnym.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Możemy się postarać, by nasze dziecko nie musiało się wstydzić mamy, taty czy sytuacji rodzinnej.

Kiedy dzieci wstydzą się swoich rodziców?

O tym czy i dlaczego dzieci wstydzą się czasem swoich rodziców, rozmawiamy z Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj